Революцията в Египет – Ел Барадей застава начело

Протестите в Кайро. Снимка: АП/БТА

Египетският дисидент Мохамед Ел Барадей пристигна в неделя вечерта на площад „Тарир” в центъра на Кайро, където се събраха хиляди хора, искащи за шести пореден ден оставката на президента Хосни мубарак, предаде АФП. Ел Барадей слезе от колата си пред площада и започна да се придвижва бавно сред тълпата на площада, ограден от танкове на армията, която контролира достъпа.

Пред демонстрантите Нобеловият лауреат за мир заяви, че Египет влиза в нова ера. Той приветства „новия Египет, в който всеки граждани ще живее свободно и достойно”. „На верен път сме, силата ни е в нашата сплотеност. Моля ви за търпение, промяната ще дойде”, заяви дисидентът пред събралите се хора. По-рано египетската опозиция натовари Ел Барадей да проведе преговори с египетската власт.

На площада „Тарир“, където е фокусирано протестното движение срещу управлението на Мубарак, демонстранти и войници обединиха усилията си, за да препречат пътя на два автомобила на МВР. По-късно танков командир се покачи на машината си и заяви пред тълпата, че вътрешното министерство, чийто орган е полицията, е разположило хиляди въоръжени мъже, които трябва да всеят хаос в Египет. Армията „ще остане с народа”, заяви още командирът.

Докато протестите набират сила, с падането на нощта растат и страховете в Кайро от въоръжените крадци, които както според египтяните, така и според войниците, действат по поръчка на вътрешното министерство на Египет. През тази седмица египетската полиция се опита да потуши протестите с груба сила. В петък вечерта обаче армията беше повикана, а полицаите се оттеглиха. Военните сили позволяват на демонстрантите да се придвижват и не налагат полицейски час.

Хиляди затворници успяха да избягат от затвора Вади Натрун, на 100 км северно от Кайро. При бунта лишените от свобода са убили високопоставени служители, сред тях и началника на затвора. Сред затворниците има политици, ислямисти, задържани от няколко години, както и криминални престъпници. Десетки тела лежат на пътя близо до египетския затвор Абу Заабал, където по време на бягство на затворници е имало стрелба. Това съобщи АФП, позовавайки се на източник от службите за сигурност. Абу Заабал се намира в пустинен район по пътя, свързващ Кайро и Александрия. От началото на безпрецедентните протести срещу режима на Хосни Мубарак са отбелязани няколко случая в страната на изоставени затвори и на бягство на затворници.

Около 3 хиляди души са блокирани на летището в египетската столица. Поне половината от тях са пътници, чиито полети са пристигнали в Кайро, след като властите наложиха полицейски час. Останалите са египтяни и чужденци, искащи да напуснат страната, които обаче установили на място, че няколко авиокомпании са отменили или отложили своите полети. Над 150 души са били убити по време на протестите, само 33-ма от тях в събота. Информацията е на медицински източници, официални данни за жертвите няма. Смята се, че ранените са близо 2000.

Антиправителствени демонстранти отново нарушиха полицейския час през нощта срещу неделя, но армията не се намеси. Подпалени сгради и автомобили не спират да изпълват улиците на Кайро. Обект на грабежи станаха супермаркети, банки, бижутерии. Крадци влязоха в музея в Кайро и повредиха две мумии. Някои от мародерите са предадени на властите.

В кварталите в големите египетски градове, където няма военни и полицаи, през нощта са извършени мародерства, постъпват и съобщения за нападения срещу болници и затвори. Щурмувана е била сградата на министерството на вътрешните работи в Кайро. При сблъсъци с полицията са загинали най-малко 10 души. 10 са жертвите при размирици в Бени Суеф. Горяха щабът на управляващата партия, както и данъчната служба и правителствени сгради. Гражданите на столицата са изградили своеобразни „контролни пунктове“ които охраняват със сопи и тръби. По този начин те пазят домовете си от посегателства.

В опит да усмири разбунтувалия се народ Мубарак уволни кабинета и назначи двама свои приближени на важни постове. За вицепрезидент бе обявен шефът на разузнаването Омар Сулейман, а за премиер – Ахмед Шафик, боен другар на Мубарак от дните им в армията. Държавният глава, който управлява вече 30 години, обаче не коментира въпроса за своята оставка, поискана от опозиционни лидери и протестиращите. Появиха се спекулации за възможно бягство от Египет на Мубарак и семейството му.

Междувременно египетското правителство забрани излъчването на арабската телевизия „Ал Джазира“, съобщи „Зюддойче цайтунг“. Според информация на официалната египетска агенция МЕНА министърът на информацията Анас ел Феки е потвърдил забраната на излъчването. Кореспонденти на катарската телевизия съобщаваха изчерпателна информация за протестите срещу управлението на египетското правителство.

Границата между южната част на ивицата Газа и Египет е била затворена в неделя, предаде АФП, позовавайки се на палестински официален представител. Като причина е посочено нарастващото политическо напрежение заради антиправителствените протести в страната. Според Рази Хамад, отговарящ за граничните въпроси в правителството на палестинското ислямистко движение „Хамас“, границата ще остане затворена за „няколко дни“. Той добави, че продължителността зависи от развоя на събитията в Египет.

Информационните агенции съобщиха, че нови сблъсъци са избухнали в Сана, Йемен. Газета.ру информира, че поддръжници и противници на президента Салех са се сблъскали след първоначално мирна демонстрация на противниците. Протестиращите са носели лозунги: „Вчера Тунис, днес Египет, утре Йемен“. Салех, подобно на египетския президент Хосни Мубарак, управлява вече 30 години. Активисти призовават за нов „Ден на гнева“ на 3 февруари.

Вдъхновени от събитията в Египет, и студенти влязоха в сблъсък с полицията в Судан, след като последваха призивите в интернет за мирни национални и антиправителствени протести, съобщи АФП. В централната част на Хартум, в близост до президентския дворец, около 100 младежи излязоха на демонстрация с призива: „Искаме промяна! Не на високите цени на стоките!“

Над 10 000 души се включиха в протестен митинг и в Алжир с искане за смяна на управляващия режим. Многохилядният митинг се състоя в град Бежая, разположен в източната част на страната. Той беше организиран от опозиционната партията Обединение за култура и демокрация, който протече мирно и без да се стига до стълкновения с органите на реда.

Този месец в Алжир имаше масови народни вълнения и погроми, предизвикани от повишаването на цените на основни хранителни продукти, сред които маслото и захарта. Петима души загинаха, а около 800 бяха ранени при безредиците. Правителството успя да потуши народния гняв, като обеща да отпусне субсидии и да не позволи скок на цените на основните продукти.

По БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.