Гръцки цигани отричат участие в отвличането на дете

Асошиейтед прес

Полицията издирва родителите на Мария. Снимка: от тв екрана

Цигани се разхождат покрай сглобяемите къщи в техния лагер, а много от тях се усмихват и излъчват безгрижие. В действителност обаче тук има тревога и негодувание.

Тяхната общност се оказа в центъра на случай с отвличане на дете, а циганска (ромска) двойка е обвинена за отвличането на русо, синеоко момиче, за което се смята, че е на възраст около 4 годинки.

Ромите, бедни хора в страна, опустошена от икономическа криза, се опитват да преживяват в лагер в покрайнините на град Фарсала, Централна Гърция, като продават плодове, килими, одеяла, кошници и обувки на местните пазари. Казват, че някои вече ги считат за отхвърлени от обществото, крадци и просяци.

Сега се страхуват, че ще бъдат нарочени и за трафиканти на деца. Лидерът на местната ромска общност Бабис Димитриу се надява, че няма враждебност спрямо 2000-те роми, които живеят в общността. „Случаят не засяга нас всичките“, каза той пред АП в неделя.

Четиридесетгодишна жена и 39-годишен мъж са обвинени за отвличането на малолетна, след като полицията нахлу в лагера в сряда, търсейки наркотици и оръжие. Подозрителен прокурор, който присъства на полицейската акция, сметна за странно, че момиченцето не прилича изобщо на родителите си.

ДНК-изследванията доказаха, че двамата не са биологичните родители на детето. Мъжът и жената ще се явят пред съда днес. Полицията предприе международни действия в търсене на биологичните родители на детето, известно в лагера под името Мария. Сега Мария се намира под грижите на благотворителна организация в Атина.

Много цигани се безпокоят от медийното внимание и се възмущават от, по думите им, „незаинтересоваността на властите“. Единственото, което властите осигуряват, казват те, са сглобяемите къщи, заменили палатките, в които живеели преди осем години.

Това, за което местните роми охотно говорят, е, че тяхната общност не е замесена нито в отвличания на деца, нито в трафик.

Шефът на местната полиция ген. лейт. Василис Халацис казва, че властите са установили десетки случаи на отвличания на деца, в които са замесени български роми в Гърция.

„Знаем, че такива случаи има, но те включват българи, не гърци като нас. Няма сделки, включващи деца тук“, настоява Димитриу, добавяйки, че 40-годишната жена, регистрирала като свое дете Мария, „се е грижела за нея дори по-добре отколкото за собствените си деца“.

Друг представител на общността, който живее заедно с ромите, но не е един от тях, застава на тяхна страна. „Тук няма покупко-продажба на деца…Не трябва да бъдат обвинявани другите роми. Това са семейни хора. След този случай полицията претърсва всички. Не е ли това расистко?“, казва 42-годишният Христос Лиупис.

Халацис обаче казва, че хората се възползват от пропуските в системата за регистриране на новородени и обявяват по много деца, за да взимат държавна помощ.

Двойката, обвинена за отвличането на детето, е използвала много самоличности, за да регистрира 14 деца в три различни града, от които само четири са идентифицирани, каза Халацис. При проверка на датите на раждане на децата се оказа, че жената в определен период от време е раждала на всеки четири месеца, добави той. Двойката е получавала общо 2500 евро държавна помощ на месец.

„Занимаваме се с доста необичаен случай. Обикновено родителите съобщават за изчезване на дете и търсим детето. В този случай налице е детето и търсим родителите“, каза Халацис. „Досега сме имали обаждания от Франция, Полша, дори от САЩ. Проверяваме всеки един случай, за да установим дали възрастите съвпадат и има ли сходни черти. След това ще последва и ДНК-анализ“.

„На този етап не можем да кажем дали е замесена мрежа за трафик на деца, но разглеждаме и тази възможност,“ заяви полицейският началник. Той добави, че има документирани случаи на гръцки бездетни двойки, купили деца от български роми за до 15 хиляди евро.

Огласяването на имената на двойката, подслонила Мария, би дало тласък на издирването на родителите й, казва Халацис. Това обаче зависи от съдебните власти.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.