Бивш шпионин: Атентатът над Локърби е дело на Иран, не на Либия

На 21 декември 1988 година полет 103 на Пан Ам се взриви над шотландското градче Локърби и отне живота на 270 души. За атентата беше осъден либиецът Меграхи, но и днес има съмнения, че той е истинският виновник. Снимка: chinadaily.ch

Бомбеният атентат над Локърби е бил поръчан от Иран и извършен от базирана в Сирия терористична групировка, призна бивш служител на иранското разузнаване. Иранският дезертьор Аболкасем Месбахи твърди, че полет 103 на американската авиокомпания „ПанАм“ е бил свален през 1988 г. в знак на отмъщение за извършено нападение на американски военен кораб срещу ирански пътнически самолет шест месеца по-рано, при което загиват 290 души, пише в. „Дейли телеграф“.

Иранският върховен лидер аятолах Хомейни е поръчал атентата „за да копира точно каквото се е случило с иранския Еърбъс“, твърди бившият ирански агент.

На 21 декември 1988 г. самолет на „Пан Ам“, извършващ полет от Ню Йорк за Лондон, експлодира във въздуха над шотландското село Локърби. Загиват 270 души от 21 страни, включително 11 жители на Локърби. Повечето от пътниците са американски граждани.

Невиждани досега доказателства, събирани за делото срещу Абдел Басет ал Меграхи, бившия служител на либийското разузнаване, осъден за атентата, подкрепят твърдението на Месбахи и подсказват, че нападателите принадлежат на екстремистката групировка Народен фронт за освобождение на Палестина – главно командване, пише „Дейли телеграф“.

Новите доказателства не само хвърлят ново съмнение върху присъдата на Меграхи, но и дават тежест на предишно твърдение, че истината за атентата е била покрита от Великобритания и Съединените щати, защото те не са искали да предизвикват вражда със Сирия, ключова сила на прага на Ирак, ръководен тогава от Саддам Хюсеин, посочва британското издание.

Меграхи, единственият осъден за най-големия терористичен акт в историята на Великобритания, бе освободен от затвора през 2009 година заради раково заболяване и твърдеше, че е невинен, до смъртта си през май 2012 г.

През цялото време след произнасянето на присъдата през 2001 г. имаше твърдения, че Меграхи е жертва на съдебна грешка и много от семействата на 270-те жертви на атентата смятат, че така и не е разкрита истинската история, отбелязва „Дейли телеграф“.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.