История за хазарт в мрежата, черно тото и Васил Божков – 2

Васил Божков (вдясно с пурата) на трибуната на стадиона по времето, когато беше собственик на ЦСКА. Вляво е Иван Славков. Снимка: Булфото

Една история за покер в мрежата, черно тото и хазарта в Интернет се появи в e-vestnik на 31 май т. г. Неотдавна редакторите на сайта установихме, че от нея мистериозно е изчезнала една любопитна част, която засяга хазартния бос Васил Божков. Въпреки проучванията не успяхме да установим как тази част от текста е изтрита от сайта. Не страдаме от излишна параноя, но фактът си е факт и за нас остава без обяснение. Затова решихме да публикуваме отново липсващата част, като допълним информацията за хазарта в мрежата, според някои публикации в Интернет и някои вестници.

По-долу следва липсващата част от текста, а първоначалната публикация, отрязана от края, може да се види тук.

Историята по-долу е разказана пред авторката Светослава Банчева от играч на покер в Интернет и любител на спортни залози, който, разбира се, пожела да остане анонимен. Той леко повдига завесата на един свят на тайни сбирки на покер-общество, черно тото и спортни залози.


В реалния живот, ако играеш по-дълго време с определени хора, ти вече знаеш по мимиките, жестовете и изражението на играча дали той има или няма карти, блъфира ли и кога. Дори едно бегло потрепване на ръката вече е сериозен знак за противника. Това е и интересното на покера – че много силно се използва психологията. Затова и големите покерджии играят в такива смехотворни пози – неподвижни като мумии, със слънчеви очила, мълчаливи и лишени от всякакви емоции. Въпреки че тези мимики и жестове не могат да се забележат в онлайн-покера, след 3-4 раздавания човек вече има представа за хората срещу себе си – дали някой е предпазлив и играе на сигурно, или обича да провокира и да блъфира, само за да ядосва съперниците си.

В България много се играе покер. Има сайтове и много преведени на български език книги, които са достъпни за четене и за теглене, ако някой иска да се научи. Има и много форуми. Покер-играчите от България, които са се засичали по сайтове за покер в целия свят, се запознават помежду си и се срещат в реалния живот. Ако влезеш в един сайт и там има 2000 човека, често поне още един, освен теб, е българин, случвате се на една маса, запознавате се, разменяте си координати. По този начин в момента се е създала една общност на българските покер-играчи в Интернет.

Те си организират нелегални срещи и играят на живо. На тяхна сбирка може да отидеш, само ако някой те препоръча. Иначе редовните участници си изпращат имейли, разбират се за датата и часа, харесват си определено заведение, наемат го цялото, плащат за консумацията и казват, че има частно парти, за да не влизат външни клиенти. Там се събират по 40-50 човека и започват да играят покер за определен награден фонд.

Примерно влизат 50 човека, плащат по 20 лева за вход, 10 от които са за минимална консумация, а останалите 10 – за наградния фонд. Така се събират 500 лева. Първите 10 души взимат от тези 500 някакви суми. Другите отпадат. Десетте продължават да играят, от тях пак отпадат хора и т.н., докато парите бъдат спечелени от някого. Отпадналите играчи се разпределят по масите и започват да залагат пари от собствения си джоб. Вкарват по 30-40 лева или повече, зависи как се разберат.

Това се случва всяка седмица. Последните пъти се събираха в едно и също заведение, но май следващия път вече ще го сменят. Проблемът не е толкова, че държавата може да ги надуши, да ги арестува или да ги глоби, колкото ги е страх да не ги пипнат лицензираните мутри, които печелят от спортни залози. Това е всъщност и официалният, разрешен покер в цял свят – спортните залози.

В България на спортни състезания може да залагаш чрез Еврофутбол (б. р. – собственост на Васил Божков, в съдружие с гръцка фирма), но в Интернет има също и много чуждестранни букмейкърски сайтове, на които залозите са много по-високи. Това обезсмисля играта чрез Еврофутбол, защото там пък залозите са минимални. Дори в началото много букмейкъри на Еврофутбол правеха следното: взимат залозите за Еврофутбол и залагат в чужди Интернет сайтове. Ако загуби клиентът, той не си търси печалбата и няма проблем. Ако обаче спечели, букмейкърът му изплаща печалбата, но тъй като той е заложил в чуждестранния сайт на по-висок коефициент, прибира разликата за себе си.

Съответно, Еврофутбол губи от това т. нар. „черно тото“, защото не си получава парите. Така че букмейкърите, които постъпват по този начин, рискуват да ги хванат, да ги качат на едни мерцедеси и да ги разходят до Витоша. Най-малкото, което може да последва е, да им вземат парите, които са дали за залог. Букмейкърските пунктове на Еврофутбол са частни и при самото отваряне на такъв пункт собственикът трябва да внесе 15 или 20 хиляди лева като гаранция. Ако го хванат в измама, Еврофутбол си прибира тези пари.

Васил Божков и Христо Стоичков на мач на стадион „Народна армия“. Снимка: Булфото

Черно тото е също и например, ако предстои мач Черно море – ЦСКА, ти залагаш, че ЦСКА ще бие, но изведнъж Черно море побеждава. Първо, може и никъде да не е обявено, че този мач ще участва в залози, да не се плащат данъци, да не се регистрират никъде приходите и т. н. Но по-важното е, че може мачът да е уреден. Примерно, аз съм отишъл и съм казал на играчите на ЦСКА – пичове, трябва да загубите, защото съм заложил 1 милион лева. Ще ви дам този милион, ако паднете. ЦСКА пада от Черно море, аз плащам на играчите, каквото съм им обещал, те са щастливи и доволни, а аз – още повече, защото другите 4 милиона печалба остават за мен.

Миналата година в нашите среди се предполагаше, че Васил Божков, като собственик на ЦСКА и на Еврофутбол, участва в черно тото. Ако коефициентът за ЦСКА да спечели шампионската титла е бил примерно 2, а за това Левски да стане шампион, коефициентът е бил 8, той, да кажем, залага чрез подставени лица в някоя хонгконгска или тайландска брокерска къща 10 или 20 милиона евро на това ЦСКА да падне. ЦСКА губи и Левски става шампион. Автоматично 10 милиона евро по коефициент 8 са вече 80 милиона евро. Тоест, той ще спечели 80 милиона евро за това, че неговият отбор е загубил шампионската титла.

По-малка далавера е примерно да играят пак ЦСКА и Черно море. Всички залагат, че ЦСКА ще победи. Коефициентът е 1,5. Вкарват всички играчи в Еврофутбол примерно 100 хиляди лева на ЦСКА за целия тираж. При което някой урежда ЦСКА да падне или да направи равен и всички тези 100 хиляди, които са заложени за ЦСКА, той си ги прибира. За да се организира черно тото, дори не е необходимо човек официално да е собственик на футболен клуб. Всички са обвързани и се познават. И се разбират предварително, например – хайде сега Левски ще падне от ЦСКА, пък после ЦСКА ще направи равен с еди кой си. Така накрая двата отбора са със същия актив точки като в началото, но едни хора са спечелили доста пари.

Накрая на текста имаше няколко линка към сайтове в Интернет за игра на покер и за спортни залагания, които също са изчезнали. e-vestnik е оставил разказа на интернет-покерджията без коментар. Доколко разсъжденията му са реалистични е трудно да се прецени в тази затворена сфера на явни и тайни залози, но те са доста любопитни.

За кого са промените в закона и на кого помага „24 часа“?

Междувременно Държавната комисия по хазарта, с председател Димитър Терзиев, предложи проект за промени в Закона за хазарта. Основна цел на промените, твърдят авторите им, е да се защити потребителят от нечестни оператори и в същото време да се пренасочи определен паричен поток към държавната хазна.

Поправките поставят определени изисквания пред организаторите на хазартни игри и залагания онлайн и създават отлични условия за монопол на един точно определен оператор – Еврофутбол, на Васил Божков.

Какви са предлаганите условия за извършване на хазартна дейност онлайн с участието на български граждани:

– сървърите трябва да се намират на територията на България.
– операторите трябва да са имали поне 3 години офлайн хазартна дейност на територията на страната.
– фирмите, организиращи залагания върху спортни събития, лотарии, тото и лото по интернет трябва да имат поне 200 пункта за залози и изплащане на печалби в България.

Коя от съществуващите към момента фирми отговаря на тези критерии? Досещате ли се? – това пита в своя блог http://inet.blog.bg авторът му inet и отговаря – „разбира се, това е Еврофутбол – същия оператор, който изглежда усеща отлив на клиенти, които избират залозите през Интернет заради по-лесното боравене и по-добрите коефициенти, предлагани от международната конкуренция.“ (виж целия текст тук)

Първата страница на „24 часа“ от 16 октомври.

В своя блог inet анализира и публикацията на в. „24 часа“ от 16 октомври т. г., със заглавие на първа страница „С хазарт по интернет точат държавата“. Според inet публикацията е в интерес на Еврофутбол и не е случайна.

„Мирише ли ви? Всъщност вони! Повече от явно е, че статията е поръчка на Еврофутбол, „лицензиран букмейкър“, както дискретно се споменава в статията, на фона на безумно многото „нелицензирани“ букмейкъри в Интернет, които всъщност си имат перфектни лицензи издадени в САЩ, Великобритания или други европейски страни и обслужват повече клиенти от повече страни, отколкото Еврофутбол някога ще обслужва – пише в блога http://inet.blog.bg.

И по-нататък: „Дезинформации от сорта на „Губим 200 млн. лева от интернет хазарт“ (2-3 стр. на „24 часа“ от 16.10.2007) и бисери като „справочника Whois“ допълват картината на некомпетентност и корупция. Никой не може да направи дори приблизителни изчисления на посещаемостта на чуждите сайтове за залагания от българи, какво остава да се сметнат залозите, правени там. Еврофутбол обаче не се притесняват да вадят числа и да се опитват с позволени и непозволени средства да си бранят хляба. Дори и цифрата да е вярна, евентуалните загуби на държавата са много по-малки – 10-12 млн. лв.

Стряскащи каренца като „нито един не посочва собственик, офис или телефон“ допълват дезинформационната картина, целяща освен другото и всяването на FUD сред незапознатите (б. р. – от англ. – Fear, Uncertainty, Doubt – страх, несигурност, съмнения). Дори за .com домейните има база данни с информация за контакт, вкл. телефон, а за .bg домейните, каквито са дадени за примери, процедурата по регистрация е още по-строга. Пропуснатото уточнение е, че всъщност „хората без данните“ са обикновени собственици на сайтове, а не операторите на залаганията онлайн“, пише в блога.

Доколко и как публикациите в „24 часа“ са в услуга на Васил Божков, всеки сам да преценява. Любопитен е един особен стил на статията, нещо като рудимент от социализма. Вестникът се опитва да говори от името на всички, на нацията, на държавата – „Губим 200 млн. лева от интернет хазарт“. Това беше характерно за времето на комунизма, когато печатът говореше от първо лице множествено число. В случая никой не точи държавата и никакви държавни пари не се губят (дали са верни цифрите в публикацията е отделен въпрос). Някакви българи са избрали да залагат и да губят собствените си пари в Интернет, в чужди сайтове, вместо в Еврофутбол. Това е естествено, светът вече е глобален, не без помощта на Интернет. „24 часа“ защитава държавата с патос, който напомня комунизма. В случая това съвпада с интересите и на Еврофутбол, което е предизвикало гнева на блогъра.

Битката е обречена – няма да може България да се огради с телени мрежи като при Тодор Живков и да забрани Интернет, за да не залагат там нещастните пристрастени към хазарт. Всякакво законодателство в тази посока ще претърпи провал, както и медийната му подкрепа.

България
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.