Новата 2019 г. може да се окаже решаваща за Германия след Меркел

Ангела Меркел

Европейските избори през май, както и три ключови вота в Източна Германия могат да станат важен тест за лидерите на страната и да доведат до размествания в политическия живот в най-голямата европейска икономика.

2019 за Германия ще е решаваща и може би бурна политическа година година с поредица от местни вотове и европейски избори. Те може да определят бъдещето на Ангела Меркел, а като последица – и кой ще е следващият канцлер на Германия.

Всъщност, както европейските избори през май, така и четирите местни вота – един в Бремен и три в източните части от страната – вероятно ще бъдат важен тест за Анегрет Крамп-Каренбауер, която наследи Меркел като лидер на консервативния Християндемократически съюз (ХДС). Това вероятно ще бъде „много напрегната“ година, каза пред ДПА Торстен Фаас, политически изследовател от Берлинския свободен университет, цитиран от БТА.

„Много ще зависи от това дали водената от Меркел коалиция ще успее да намери конструктивен работен подход за европейските избори и особено за трите вота в източните провинции, които потенциално застрашават със сътресения процеса“, каза Фаас.

След като си осигури висшия пост в ХДС в оспорвана надпревара през декември, 56-годишната Крамп-Каренбауер направи важна стъпка към това да наследи лидерката Меркел на канцлерския пост и да оглави кампанията на партията за следващите избори през 2021 г.

„Що се отнася до въпроса за канцлерския пост, който е решаващ за изхода от изборите, Крамп-Каренбауер е спечелила за много кратко време висок рейтинг, съпоставим с този на Ангела Меркел“, каза Манфред Гюлнер, ръководител на берлинска социологическа агенция „Форза“.

При пряко гласуване на избирателите за канцлер Крамп-Каренбауер би победила с голяма разлика всеки потенциален кандидат от другата голяма германска политическа партия – лявоцетристката Германска социалдемократическа партия (ГСДП), сочи допитване на „Форза“.

Но анкетите показват също, че крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (АзГ), ще спечели много гласове и на петте предстоящи вота.

АзГ може дори да стане най-голямата партия в парламентите на две провинции, Бранденбург и Саксония, и с това ще предизвика сътресение в германския политически пейзаж.

„Оптимист съм“, каза Йорг Урбан, лидер на АзГ в Саксония, където ще се гласува септември, и добави: „Започвам новата година с добри предчувствия“.

Според Фаас доброто представяне на АзГ на изборите може да доведе до това Меркел за укрепи позициите на Крамп-Каренбауер, като отстъпи повече отговорности на новата лидерка на ХДС, възприемана като продължителка на центристката политическа позиция на канцлера.

Добрият резултат за АзГ може да поднови натиска върху по-десните и консервативни членове на ХДС партията да помисли за по-консервативен кандидат за канцлер, включително Фридрих Мерц, над когото Крамп-Каренбауер надделя с малка преднина в битката за лидерската позиция в ХДС.

През октомври Меркел, след като обяви оттеглянето си като водач на партията, обеща да остане на поста до изборите през 2021 г., за да има плавно предаване на властта.

Въпреки това бъдещето на Меркел може да бъде решено по-скоро от ГСДП, отколкото от вътрешните борби в ХДС.

Преди по-малко от година ГСДП много неохотно за трети път се присъедини към новата коалиция, водена от Меркел, след като понесе унизително поражение на парламентарните избори през септември 2017 г.

Но вместо да преживее политическото възраждане, както обяви новата лидерка на ГСДП Андреа Налес, шансовете на партията изглежда са намалели още повече.

Това поражда риска членовете на ГСДП да решат да напуснат съюза с консервативния блок на Меркел на извънредната партийна конференция, насрочена за по-късно през годината, на която трябва да бъде обсъдено състоянието на коалицията.

Разпадът на водената от ХДС коалиция с ГСДП може да отбележи края на ерата на Меркел, защото вероятно ще доведе до предсрочни избори.

Незавидното положение на ГСДП личи и от допитване на „Форза“, публикувано тази седмица. То показва, че подкрепата за партията на общонационално ниво в германската многопартийна политическа система в началото на тази година се е свила до 15 процента. За сравнение на изборите през 2017 г. подкрепата е била 20,5 процента.

Въпреки това в Източна Германия общата подкрепа за ГСДП възлиза на скромните 8 процента, което засилва прогнозите за катастрофална изборна година за партията в трите предстоящи местни вота в тази част на страната.

Междувременно подкрепата за АзГ в Източна Германия се задържа на близо 25 процента, според политическия анализатор от Дрезден Ханс Форлендер.

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.