Италия предизборно отегчена от вот без интрига

71-годишният медиен магнат Силвио Берлускони на предизборен митинг в Неапол. Лидерът на на партията „Дом на свободите“ води в проучванията на общественото мнение за предстоящите на 13 и 14 парламентарни избори. Снимка: Ройтерс

Привидно трудният избор, който предстои да направи Италия в края на седмицата – между 71-годишен медиен магнат, който вече два пъти е бил премиер, и 20 години по-млад от него бивш комунист – не вълнува особено гласоподавателите. Предизборната надпревара между Силвио Берлускони и бившия кмет на Рим Валтер Велтрони беше вяла, особено в сравнение с вълнуващата кампания през 2006 година, когато изтичаше петгодишният мандат на Берлускони и общественият интерес беше насочен към изтеглянето на войските от Ирак.

„Центърът на тежестта, сърцето и душата на тази проклета предизборна кампания все още не са стигнали до гласоподавателите, които още не са решили за кого да гласуват“, заяви със съжаление Пиерлуиджи Берсани, министър на икономическото развитие в левоцентристкото правителство, чийто крах през януари доведе до предсрочни избори.

Предизборните програми на Берлускони и Велтрони за вота на 13-14 април са почти идентични и затова се говори, че двамата така или иначе ще се коалират, ако резултатите им са много близки. А италианците най-вероятно ще бъдат лишени и от интригата на телевизионните дебати.

За страна, в която новата година обикновено означава и ново правителство (от Втората световна война до днес са се сменили 51 правителства), избирателната активност все още е учудващо висока. Преподавателят по политология Франко Павончело обаче твърди, че въпреки това, откакто преди десет години решиха да се откажат от лирата и да се присъединят към еврото, италианците са станали „пасивни“. „След приемането на еврото сякаш всички в страната излязоха в отпуск и още не са върнали от плажа“, казва той. „Превърнахме се в много пасивно общество.“

Икономическата перспектива е мрачна, задава се рецесия и най-високата инфлация за последното десетилетие. Някои италианци изглежда са изгубили вяра, че който и да е политически лагер може да подобри ситуацията. „Не съм оптимист. Цял живот съм слушала едно и също, а не съм видяла никаква промяна“, казва Анна Мариото, докато купува плодове и зеленчуци в центъра на Рим.

Бившият кмет на Рим и лидер на Демократическата партия Валтер Велтрони на откриването на предизборната си кампания в Спело. Той е с почти 20 години по-млад от конкурента си, но програмите им са сходни и италианците очакват да съставят общо правителство. Снимка: Ройтерс

При проучвания, които сочат, че една трета от гласоподавателите все още не са решили за кого да гласуват, преднината на Берлускони с 9 процента за долната камара и с 5 места в горната може лесно да бъде преодоляна на финалната права, твърди Велтрони. „Преди две години две седмици преди изборите левоцентристите водеха с шест пункта, след което опозицията ги настигна“, заяви 52-годишният кандидат на Демократическата партия (ДП). „Може и при нас да стане така.“

Решението на Велтрони да се кандидатира без подкрепата на твърдата левица, която дестабилизира правителството на Романо Проди, лиши Берлускони от комунистическото плашило, с което да стряска италианските католици. Макар и посочен от Проди като кандидат премиер от ДП, Велтрони направи опит да обобщи извършеното от нестабилната коалиция за последните две години, като каза, че Проди е създал атмосфера на финансова отговорност, но не е успял с много от реформите заради постоянните вътрешни борби. „Ето защо ДП участва в предизборната надпревара сама: за да излезе от застоя, продължил 15 години“, заяви той за италианско радио.

Берлускони, знаейки, че извършените от него самия набързо промени в избирателния закон почти неизбежно ще доведат до почти равни или много близки гласове в Сената, беше нетипично тактичен в хода на кампанията. 71-годишният лидер на партията „Дом на свободите“ се изправя срещу доста по-млад противник, с очила и спокоен нрав, чиято любов към културата е в контраст с по-небрежния му външен му вид. Неотдавна двамата постигнаха съгласие за кратко за необходимостта да се установи двупартийна система и да се сложи край на сегашната система на нестабилни широки коалиции. Въпреки че и двете страни непрекъснато отричат, продължава да се говори, че след април ще се състави едно общо управление „Велтрускони“, което ще просъществува само толкова, колкото е необходимо, за да бъдат прокарани реформи в избирателния закон, а след това ще има нови избори. И двамата кандидати публично изключват възможността за такава „голяма коалиция“. „Няма широк съюз, няма голяма коалиция, нищо“, заяви Берлускони. „Този, който получи повече гласове и кресла, поема дълга да управлява.“

„Няма голяма коалиция“, каза и Велтрони, но остави вратата отворена за сътрудничество по „институционалната реформа“.

По БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.