Какво ще си кажат Папата и Буш в Белия дом?

Папа Бенедикт ХVІ се моли в базиликата „Свети Петър” във Ватикана. На срещата с американския президент Светият отец най-вероятно ще избегне горещите теми като войната в Ирак и ще засегне по-безобидни въпроси, по които двамата са на едно мнение. Снимка: Ройтерс

Папа Бенедикт ХVІ и президентът Джордж Буш са на различни позиции по темата за Ирак и по други външнополитически въпроси, но на предстоящата тази седмица среща в Белия дом разговорите вероятно ще се фокусират върху области, в които те споделят едно мнение, като например абортите. Ватикана остро се противопостави на инвазията в Ирак. Според Светия престол тя не отговаря на католическата доктрина за „справедливата война“, оправдаваща отбранителната война, но не и превантивните нападения, смятат анализаторите.

Буш отвърна на критиките, че нахлуването в Ирак през 2003 година е било необходимо, за да отстрани заплахата от Саддам Хюсеин и за да спомогне за разпространението на демокрацията в Близкия изток.

Вероятно папата и Буш ще засегнат войната в разговорите си, но не се очаква публично изявление по темата, тъй като папата обикновено избягва конфликти с лидери на държави, които посещава. Папа Бенедикт ХVІ е сериозно загрижен от ситуацията в Ирак, особено за съдбата на християнското малцинство и заради смъртта на халдейския архиепископ, който беше отвлечен и убит от въоръжени лица. „От самото начало Ватикана има сериозни резерви по отношение на уместността на войната“, смята Щефан Шнек, политолог от Католическия университет.

Сред другите външнополитически различия са фактът, че Ватикана поддържа дипломатически отношения с Куба, подкрепя диалога с Иран и Сирия и е по-склонен да работи с ООН и с други международни организации. „Подходът на Ватикана е да разговаря с всички, от разговори глава не боли. Така може да се намери и мирно решение на проблемите“, казва преп. Томас Рийз, теолог от Джорджтаунския университет. „Ватикана винаги е бил силен поддръжник на ООН, на многостранния, многонационалния подход към проблемите.“

И Буш, и папата търсят решение на израелско-палестинския конфликт. Буш оказва натиск за постигане на споразумение преди да изтече мандатът му. Той посети Израел и Западния бряг за първи път, откакто е президент.

Личностните качества и стилът на управление на двамата мъже са в ярък контраст. „Папата гледа на света като истински европеец и подобен мироглед, разбира се, доста се отличава от гледната точка на администрацията на Буш“, смята Шнек. Непринуденият Буш залага много на междуличностните

Восъчни фигури на папа Бенедикт ХVІ и на Джордж Буш са изложени в музея на Мадам Тюсо във Вашингтон. Папата ще отбележи 81-ия си рожден ден в Белия дом. Снимка: Ройтерс

взаимоотношения и изпитва недоверие към учените, докато роденият в Германия Бенедикт, теоретик и теолог, се издигна в църковните редици на основата на своя изключителен интелект. „Папата дойде от редиците на една институция, която е строго йерархична, строго структурирана и склонна към буквоедство“, коментира Шнек. „Той е човек на институциите и е свикнал да уважава процедурите, по които тези институции работят. За разлика от него, според мен, Буш предпочита по-личен подход. Той харесва директния подход очи в очи, ръка в ръка.“

И папата, и Буш, който е методист, се противопоставят на абортите, евтаназията и експериментирането с ембрионални стволови клетки. Позициите им, обаче, се разминават по въпроса за смъртното наказание, което Буш подкрепя, докато католическата църква в почти всички случаи е на противоположното мнение.

Наскоро папа Бенедикт ХVІ похвали американския народ за това, че „исторически е оценил ролята на религията за оформянето на практиката на публичния дебат и за това, че е осветлила присъщите морални измерения на социалните въпроси“. Въпреки разликите помежду им Съединените щати и Ватикана трябва да поддържат връзка, смята Джон Грийн от форума на агенция „Пю“ за религията и обществения живот. „Съединените щати и Римокатолическата църква трябва да се разбират, без значение дали очи в очи или по друг начин“, смята той. „Този тип срещи предоставят възможност на лидерите да се опознаят, да обсъдят някои въпроси и може би да си кажат неща, които не биха искали да изкажат публично.“

Буш и папа Бенедикт ХVІ се срещнаха за първи път миналия юни във Ватикана. Те обсъдиха ситуацията в Близкия изток, помощите за Африка и войната в Ирак. Днес Буш ще посрещне папата в базата на военновъздушните сили „Андрюс“ и ще устрои специална церемония на южната морава, частна среща в Овалния кабинет, а в сряда ще организира вечеря в Белия дом в чест на Светия отец, който тогава навършва 81 години.

По БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.