Търговията на ЕС с въглеродни емисии – загуби и съмнителна полза за климата

Завод на немската компания Хайделберг цимент в Линкълншир, Великобритания. Снимка: Ройтерс

Цената на въглеродните емисии в Европа расте толкова стремително, че немските компании заплашват да напуснат страната. Може да бъдат закрити хиляди работни места. И в края на краищата околната среда може да не се подобри.

Представителите на индустрията изслушаха мълчаливо две лекции, но след това вече не можеха да потискат гнева си. Служителите на Министерството на околната среда, на Агенцията за околната среда се опитаха да ги убедят да се впуснат в търговията с въглеродните емисии. Но мениджърите трябваше да преглътнат прекалено много неща.
„Ако търговията ще се провежда под тази форма, просто ще преместим циментовите си заводи в Украйна, провикна се мениджър на завод за цимент в залата за лекции. Тогава тук няма да има такава търговия, тук вече нищо няма да се произвежда – просто светлините ще изгаснат.”

Гневът на бизнесмена изненада специалистите по въглеродните емисии. Те поканиха представители на индустрията на спокойна среща в офиса на министерството на околната среда в Бон. Искаха да представят развитието на международния пазар на въглеродни емисии. Настроението на немския бизнес свят обаче беше лошо, а мениджърите нямаха желание за академични лекции. Причината е, че разрешенията за емисии вече тежат на някои компании, които имат нужда от много енергия за производството си.
По данни на Европейската енергийна борса (European Energy Exchange) в Лайпциг само през последните 12 месеца цената на правото да се изпусне един тон въглерод в атмосферата се е повишила от 23 евро на почти 30 евро. Скокът с близо 30 на сто оказва пряко влияние върху производството на електрическите компании.

Според изчисленията на Point Carbon – норвежка фирма, специализирана в анализа на глобалния пазар на електричество, газ и въглерод – този скок ще повлече крайната цена на енергията от старите електроцентрали, работещи на кафяви въглища, заради цената на въглерода. За модерните електроцентрали на природен газ цената ще се увеличи с една трета. Енергийната компания RWE със седалище в германския град Есен, е изчислила, че ще трябва да плати 9 милиарда евро за собственото си производство на електроенергия, което – разбира се – ще се отрази с по-високи цени на електричеството. Така търговията с въглерод ще има директно влияние върху страните, в които се намират фирмите. „Ако циментовата индустрия постепенно се включи в търговията с въглеродни емисии, компаниите ще преместят производството си в страни, които не участват в тази схема”, предупреди Андреас Керн, президент на Федерацията на немските циментопроизводители.

Застрашени са хиляди работни места

Засега строгите мерки на европейската схема за търговия с емисии все още не влезли в сила. Едва от 2013 година – началото на третия период в търговията – цените ще скочат значително. Според плановете на Европейската комисия тогава всяка европейска компания ще трябва да получи разрешения за замърсяване от своеобразна стокова борса. Засега разрешенията се раздават без пари, или поне в по-голямата си част. В предстоящите месеци Европейският съвет и Европейският парламент най-вероятно ще благословят плановете на Комисията. И тогава натискът за преместване в чужбина върху засегнатите германски компании сигурно ще се увеличи.
„Циментовата индустрия също е изправена пред увеличение на цените от около 900 млн. евро от 2013 година, казва Керн. Това са близо половината от настоящите ни годишни доходи.” Затова не е изненадващо, че немското финансово министерство проучва дали не е възможно някои от секторите да продължат да получават емисиите без пари.

Според изчисленията на Федералната статистическа служба и на Института за приложна екология доста други немски компании от индустриалния сектор, а не само тези, произвеждащи цимент, ще преместят поне част от бизнеса си заради новата схема на търговия с въглерод – или заради растящите цени на квотите, или заради високите цени на електричеството.

„В Германия може да бъдат засегнати химическата индустрия, компаниите, произвеждащи стомана, желязо, вар, алуминий и рафинериите”, каза на конференцията в Бон Франц Йозеф Шафхаузен, заместник-министър по екологията. Феликс Матес, координатор в Института за приложна екология, добави: „Цените на въглеродния диоксид предизвикват промени в производството и инвестициите. Засега те не водят до по-ниски емисии, тъй като производството и инвестициите в новите заводи на компаниите няма да бъдат субект на търговията с емисии, поне не в близко бъдеще.”

Разбира се, хилядите работни места в Германия няма да бъдат изложени на риск, ако в европейската схема за търговия с въглерод се включат достатъчно други държави. Но в момента има само един печеливш: немската държава. Министърът на финансите Пеер Щайнбрюк може да очаква данъчни постъпления от програмата за защита на климата, които далеч ще надхвърлят очакванията от началото на годината.

Според министерството на финансите до края на юни програмата е добавила 525 млн. евро към бюджета на държавата, а през втората половина на годината сумата може да се покачи до 900 млн. евро, което е повече от очакваното. Тази сума обаче няма да покрие загубата от данъчните постъпления от хилядите работни места, които може да изчезнат заради схемата с търговия на въглеродни емисии.

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.