Чудовището скарабей

Стефан Богданов. Рисунка: Валентин Ангелов

Хиляди бръмбари нападат във филмите „Мумията” и „Мумията се завръща”. Ужасните скарабеи влизат в тялото и умъртвяват човека мъчително…
Това е една от най-големите глупости на Холивуд.

Скарабеят в Египет е навсякъде. Един от най-разпространението сувенири… Може би затова някой полуобразован сценарист е превърнал невинния бръмбар в опасна твар.

Скарабей сувенир. Снимка: авторът

Набедения за злодей бръмбар (кръстен от един наш перничанин “Скакауец”), е всъщност безобидна гадинка, търкаляща торно топче, което е единственото й имане. Местните умират от смях на въпроси, дали скарабеят яде и убива хора – холивудските измислици искрено ги забавляват. Но някои искрено се учудват и възмущават, защото, противно на кино-кошмарите, в древноегипетската религия този бръмбар е свещен, символ на щастие, ново начало и възраждане.

Скарабеят е олицетворение на бог Хепри – сутрешно превъплъщение на младия бог Ра, който търкаля слънцето по небосвода, както скарабея топчето си.

Сувенири скарабеи от различен материал на сергия край пирамидите в Гиза. Снимка: авторът

Незабравимо беше, когато веднъж по пътя за Луксор пуснах на видео в автобуса филма “Мумията се завръща”. Ефектът върху туристите беше поразителен. Дори хора, изглеждащи здравомислещи, не пожелаха или се колебаеха да влязат в гробниците от Долината на Царете. Иди им обяснявай за скарабея…

В интерес на истината освен туристически суеверия, съществуват и египетски, местни. Но не за бръмбара. Набеденият е бог Анубис – бога на мумификацията. Местните смятат, че фигурката му носи нещастие в дома и не я слагат никъде. Не е ясно дали това е плод на нечие болно въображение, или някоя гневна съпруга е счупила главата на нещастния си съпруг с фигурката на набедения Анубис, тъй като, особено базалтовите, са изключително сериозен инструмент при семейни скандали…

Дали заради Холивуд или фантастиката, но трябва да се отбележи, че една част от потока с туристи в Египет са настроени на вълна “паранормални явления”. Аз съм ги кръстил Итита (от филма на Стивън Спилбърг “Извънземното” – И.Т.И. от E.T. – Extra-Terrestres).

Каменен скарабей на около 3500 години, продаден на търг в интернет-аукциона „Ейншънт рисорс“ за цена около 300 долара. Снимка „Ейншънт рисорс“

Те търсят упорито извънземен произход във всичко, от пирамидите и обелиските, до кухненските прибори и тоалетната хартия. Имам чувство, че ментално тези хора не обитават нашия свят. Техни идоли са автори като Ерик фон Деникен, който даже е умерен, в сравнение с хипотезите, които тук чувам от туристи… Заради този тип хора съм принуден да разказвам, освен официалната история и всички останали версии, интерпретации и хипотези. Според някои теории например, произходът на Великия сфинкс е извънземен и основателите на човешката раса, някакви извънземни, го транспортирали от тяхната планета до нас. Същия го имало на Марс, Плутон и т. н.

Древен Египет действително е пълен с мистика и тайни, но, когато няма обяснение за нещо, някой ентусиаст “измъква” най-невероятната фантасмагория и вярва в нея без колебание, като убеждава и другите. Все едно, че е нещо обикновено, тиквени семки, софийска баница или прогнозата за времето… Пирамидите са построени от извънземни, пришълците обучили древните да пренасят с мисъл многотонните камъни, за да ги построят, Гиза е площадка за кацане на космически кораби…
Всички тези измислици са подправката на екскурзията до слънчев Египет, където мистиката е неотменна част от преживяването.

Турист обикаля каменния скарабей в Карнакския храм в Луксор. Според поверието това носи щастие и ще се сбъднат желанията. Снимка: авторът

И всички са страшно суеверни. В Карнакския храм е най-големият скарабей, каменен, около метър дълъг (от него произтичат всички сувенири). Има поверие, че трябва да го обиколиш 5 пъти и ще се сбъдне това, което си си пожелал. В храма понякога около скарабея се натрупва тълпа от туристи, които се блъскат да го обиколят…
Туристите си умират за сувенир с формата на страшния скарабей, щом се убедят, че е символ на щастие. Произвежда се от всякакъв материал – алабастър, базалт, гранит, оникс, лазурит, варовик, оцветен гипс (най-евтиният боклук). После – златен, сребърен, от дърво (дървените май са най-хубави)…
Египетският парадокс с бръмбара обаче е друг – на заминаване можеш да видиш в павилионите за сувенири на летището, че скарабей от оникс, който са ти предлагали в работилница в Луксор страшно евтино за 20 долара, тук струва само 6 долара, с етикет и касова бележка. Същото и с фигурките на свещените котки, барелефите на Нефертити, главата на Тутанкамон и т. н…

Писмо отПисмо от Кайро
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.