Фалшивата самоличност в Интернет вече води до присъди

Лори Дрю (вдясно) излиза от съдебната зала в Лос Анжелис, където беше призната за виновна за компютърна измама. През 2006 г. Дрю стана причина 13-годишната Меган Майер да се самоубие. Снимка: Сейнт Луис Тудей

Престъпление ли е да се представяш с друга самоличност в Интернет? Mиналата сряда излезе първата присъда по подобен случай – по делото за самоубийството на американската тинейджърка Меган Майер, за което е-vestnik писа миналата година. Присъдата повдигна много въпроси за условията, които потребителите приемат преди да влязат в един уеб сайт като MySpace – където се беше разиграла драмата между Меган Майер и сега подсъдимата Лори Дрю.

Дрю беше обвинена от съда в Лос Анджелис, че е извършила компютърна измама, като е създала грешно впечатление за себе си в популярната социална мрежа MySpace. Taм Лори Дрю се представя за момче и първо праща приятелски, а после заплашителни съобщения на 13-годишната Меган Майер. След като получава съобщението „светът ще е по-добро място за живеене без теб“, тинейджърката се самоубива. Дрю беше призната за виновна и може да излежи до три години в затвора и да плати глоба от 300 000 долара. В момента присъдата се обжалва.

Как присъдата стана възможна? Условията за ползване на MySpace включват потребителите да предоставят „истинна и точна“ информация за себе си при регистрация. Дрю си прави фалшив профил и според прокурорите се води, че има „неупълномощен достъп“. Това е нарушение на закона за компютърна измама от 1986 г., който досега е прилаган почти винаги при съдене на хакери. В случая с Меган Майер, анонимността в Интернет е използвана със зла умисъл. Но много други потребители обясняват, че имат напълно основателни причини да ползват фалшива онлайн идентичност – дори само, за да защитят личните си данни от евентуална кражба.

„Ще бъде интересно да се види дали подобни съдебни случаи ще нарушат природата на Интернет, който досега се смяташе за място на свободна, предимно анонимна или полуанонимна комуникация в киберпространтвото“, казва Самир Хиндуджа, професор по криминология в Университета на Флорида. Андрю М. Гросман, правен анализатор за Фондация „Херитидж“, казва, че възможността интернет потребителите да бъдат съдени за фалшива онлайн идентичност е далечна, но притеснителна. „Ако присъдата остане в сила, значи всеки сайт в Интернет трябва да преосмисли правилата си. Това е радикална промяна, казва Гросман. Досега контактите онлайн се възприемаха като нещо лековато и неангажиращо, а сега изведнъж стават обект на съдебни наказания.“

През декември делото на Лори Дрю ще се разгледа наново. Защита залага главно на това, че Дрю твърди, че никога не е чела правилата за ползване на MySpace. „Повечето Интернет потребители признават, че в действителността почти никой не чете правилата за ползване на отделните сайтове“, казва Фил Малоун, директор на Центъра за киберправо в Харвард.

От MySpace отказаха да коментират специално случая, но на сайта си публикуваха декларация, в която се подчертава, че не може да има никаква толерантност към киберпрестъпленията. От сайта обещават, че ще продължат да работят с правни експерти, за да може обществеността да разбера вредата, която подобни престъпления могат да причинят. Самир Хиндуджа изследва точно такива случаи. Според него има много примери за тинейджъри, които „до голяма степен са били докарани до самоубийство заради онлайн тормоз“. За него най-притеснителното в случая с Меган е, че не става въпрос за заяждане между хлапета, а за отговорните действията на 49-годишната Лори Дрю.

Въпреки случая с Меган, и в момента е много лесно да се направи фалшив профил в сайт като MySpace или Facebook. Някакво развитие обаче има: Джо Сун от управата на MySpace твърди, че всички профили, които са били маркирани от потребителите или намерени от служителите за съмнителни, са били изтрити. Също така, в момента много компании се конкурират за създаването на софтуер, който да потвърждава възрастта на ползващите определени уеб сайтове. Но опитите за потвърждаване на нечия идентичност чрез технологии също имат своите критици. Има законови причини, поради които някой може да иска да прикрие определена лична информация онлайн. Те могат да варират от опасност от кражба на данните до нужда от комфорт при споделянето на лични неща.

„Твърде дълго казвахме на децата да лъжат за личните си данни в Интернет“, казва Дана Бойд, преподавател в харвардския Център за изследване на Интернет и обществото. Според нея има нужда от някакъв контрол на дигиталния свят. Но не всичко е толкова просто. „Има много деца, които биват наранявани офлайн. Но познайте? Същите деца биват наранявани и офлайн, казва Бойд. Само защото онлайн обидите са по-видими, хората предпочитат да обвиняват технологиите, вместо да се опитат да разрешат същинските проблеми.“

По в. Ню Йорк таймс

Здраве, Наука & Tex
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.