Номинации за наградите „Оскар“ 2009
На сайта imdb.com бяха обявени номинациите за тазгодишните награди „Оскар“.
За първи път обявяването им стана в четвъртък, а не във вторник. Причината е, че датата 20 януари съвпадна с встъпването в длъжност на новия американски президент Барак Обама.
Най-голям брой номинации събра новият филм на Дейвид Финчър и Брад Пит „Любопитният случай на Бенджамин Бътън“ – общо 13. Сбъднаха се и надеждите на милионите фенове на „Черният рицар“ и Хийт Леджър бе номиниран посмъртно за „поддържаща мъжка роля“.
Ето и някои от ключовите номинации:
- Най-добър филм на годината:
The Curious Case of Benjamin Button (2008): Ceán Chaffin, Kathleen Kennedy, Frank Marshall
Frost/Nixon (2008):Brian Grazer, Ron Howard, Eric Fellner
Milk (2008): Bruce Cohen, Dan Jinks, Michael London
The Reader (2008): Donna Gigliotti, Anthony Minghella, Redmond Morris, Sydney Pollack
Slumdog Millionaire (2008): Christian Colson
- Най-добър актьор в главна роля:
Richard Jenkins – The Visitor (2007/I)
Frank Langella – Frost/Nixon (2008)
Sean Penn – Milk (2008)
Brad Pitt – The Curious Case of Benjamin Button (2008)
Mickey Rourke – The Wrestler (2008)
- Най-добра актриса в главна роля:
Anne Hathaway – Rachel Getting Married (2008)
Angelina Jolie – Changeling (2008)
Melissa Leo – Frozen River (2008)
Meryl Streep – Doubt (2008/I)
Kate Winslet – The Reader (2008)
- Най-добър актьор в поддържаща роля:
Josh Brolin – Milk (2008)
Robert Downey Jr. – Tropic Thunder (2008)
Philip Seymour Hoffman – Doubt (2008/I)
Heath Ledger – The Dark Knight (2008)
Michael Shannon – Revolutionary Road (2008)
- Най-добра актриса в поддържаща роля:
Amy Adams – Doubt (2008/I)
Penélope Cruz – Vicky Cristina Barcelona (2008)
Viola Davis – Doubt (2008/I)
Taraji P. Henson – The Curious Case of Benjamin Button (2008)
Marisa Tomei – The Wrestler (2008)
- Най-добър режисьор:
Danny Boyle – Slumdog Millionaire (2008)
Stephen Daldry – The Reader (2008)
David Fincher – The Curious Case of Benjamin Button (2008)
Ron Howard – Frost/Nixon (2008)
Gus Van Sant – Milk (2008)
- Най-добър оригинален сценарий:
Frozen River (2008): Courtney Hunt
Happy-Go-Lucky (2008): Mike Leigh
In Bruges (2008): Martin McDonagh
Milk (2008): Dustin Lance Black
WALL·E (2008): Andrew Stanton, Pete Docter
- Най-добър адаптиран сценарий:
The Curious Case of Benjamin Button (2008): Eric Roth, Robin Swicord
Doubt (2008/I): John Patrick Shanley
Frost/Nixon (2008): Peter Morgan
The Reader (2008): David Hare
Slumdog Millionaire (2008): Simon Beaufoy
- Награда за операторско майсторство:
Changeling (2008): Tom Stern
The Curious Case of Benjamin Button (2008): Claudio Miranda
The Dark Knight (2008): Wally Pfister
The Reader (2008): Roger Deakins, Chris Menges
Slumdog Millionaire (2008): Anthony Dod Mantle
- Най-добър саундтрак:
The Curious Case of Benjamin Button (2008): Alexandre Desplat
Defiance (2008): James Newton Howard
Milk (2008): Danny Elfman
Slumdog Millionaire (2008): A.R. Rahman
WALL·E (2008): Thomas Newman
- Най-добър анимационен филм:
Bolt (2008)
Kung Fu Panda (2008)
WALL·E (2008)
- Най-добър чуждоезичен филм:
Der Baader Meinhof Komplex (2008)(Germany)
Entre les murs (2008)(France)
Revanche (2008)(Austria)
Okuribito (2008)(Japan)
Vals Im Bashir (2008)(Israel)