Скандинавските страни свиват „арктически юмрук“ срещу Русия

Арктическият острв Шпицберген, за чиито газови нахдища и рибни ресурси спорят Норвегия и Русия. Снимка: Ройтерс

Скандинавските страни създават собствен военен блок, в който освен членките на НАТО – Дания, Исландия и Норвегия, ще се включат неутралните досега Финландия и Швеция. Основна цел на новото военнополитическо обединение е да се бори за ресурсите на Арктика. Участничките в новия блок признават, че „военният алианс се създава, за да гарантира сигурност в арктическия регион“. Скандинавските страни планират да патрулират край морските граници в Арктика, а също и в небето над Исландия. С тази цел ще създадат единна сателитна система, собствени военноморски сили и обединен отряд за бързо реагиране.

Всичко това се развива на фона на предстоящата подялба на арктическите природни богатства. На първо място става дума за петрола и за природния газ. През последните години във връзка с глобалното затопляне районите от Северния ледовит океан, смятани досега за „затворени“, стават все по-достъпни за добив на енергийни ресурси. Развихри се не на шега и борба за контрола върху тях. Основни противници на Русия, които й оспорват арктическия шелф, са Дания, Канада, Норвегия и САЩ. Всяка от страните предлага свои версии, според които тъкмо тя трябва да получи богатствата на Арктика, и не желае доброволно да жертва интересите си. В преговорите с Русия Норвегия по традиция настоява за подялба на газовите находища и рибните ресурси на Баренцево море, повдига и въпроса за архипелага Шпицберген (с норвежко име Свалбард). Също толкова сериозни са замислите на Дания във връзка с Арктика. Ще отбележим, че Дания и Норвегия имат арктически противоречия не само с Русия, но и с Канада, която претендира за контрол върху Северния морски път, минаващ покрай канадските и гренландските брегове.

Какъв е смисълът от членството в „Скандинавския блок“ за неутралните Швеция и Финландия, които дори нямат излаз към Арктика? Първо, независимо от неутралитета, Стокхолм още от средата на 90-те редовно участва във военни и миротворчески операции в чужбина, включително съвместно с държави от НАТО (например на Балканите, в Афганистан и в Африка). Второ, Финландия и Швеция се страхуват от евентуално засилване на руските позиции в Балтийско море и са недоволни от това, че Москва започна да води по-строга политика в продажбите на руски дървен материал (който видимо поскъпна), твърде необходим за хартиената и дървообработвателната промишленост в двете страни. Трето, Хелзинки не намира покой от мисълта за руските въоръжени сили. В документ на финландското министерство на отбраната например се посочва: „граничният с Финландия източен регион ще има важно стратегическо значение, тъй като Русия продължава да концентрира там свои въоръжени сили“.

При всяко положение страните се готвят за възможно най-неблагоприятното развитие на нещата в Арктика – за силов вариант. Взети поотделно, скандинавските държави не представляват сериозна заплаха, но всички заедно може да формират мощен арктически юмрук, способен да конкурира както Русия, така и Канада. Въоръжените сили на скандинавските страни са сравнително малобройни, но затова пък добре обучени и екипирани. Това се постига чрез увеличаване на разходите за отбрана. Норвегия например заема едно от челните места в НАТО по военни разходи на глава от населението – близо 450 долара.

Общите сили на „Скандинавския блок“ ще изглеждат доста внушително. Заедно с датските и норвежките части за самоотбрана „хемверн“ те наброяват 240 хиляди души. Въоръжението им включва 1200 танка, над 4000 бронетранспортьора и бойни машини на пехотата, повече от 4500 артилерийски оръдия и минохвъргачки. Поради географската специфика обаче главната роля в битката за арктическите ресурси ще поемат военноморският флот и военновъздушните сили. „Скандинавският блок“ разполага с около 600 бойни самолета, 24 подводници и над 30 бойни кораба от основните класове. Плюс 220 спомагателни плавателни съда и различни катери.
Сред скандинавските държави най-мощни въоръжени сили притежават Норвегия и Швеция, чиято военна авиация и военноморски флот ще стоят в основата на новия блок. Нека припомним, че Швеция е и сред водещите оръжейни производители в света.

Арктическата насоченост на формиращия се военен блок е вън от съмнение. Възможно е занапред това да поднесе най-неочаквани обрати. Например опит за „регионално обособяване“ на скандинавските държави, които претендират за богатствата на Северния полюс.

По БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.