Най-добрите кулинарни блогове – у нас и в чужбина

Илюстрация: Уебшотс

От известно време вестник „Таймс“ прави опит да събере най-добрите англоезични блогове на тема храна, рецепти и т.н. Разбира се, класацията няма как да е напълно обективна и изчерпателна. Все пак, ето най-добрите десет блога според „Таймс“, както и няколко български допълнения:

1. Orangette. Това е любимото място на всеки чревоугодник. Не трябва да се подценяват съблазнителните свойства на писането за храна. Пример за това е авторката на блога, Моли Визенбергер, която покрай писанията си се сдоби със съпруг. След като откриете този блог, нищо чудно да не спрете да готвите в следващите 12 часа. Рецептите варират от най-прости до пълни шедьоври: доматен сос, картофи, пилешка салата, но и шоколадово фондю. Визенбергер връща интереса към една от най-подценяваните ястия – зеле на фурна. Приготвено от нея, зелето става един от кулинарните хитове на годината.

2. Cannelle et Vanille. Рецептите казват всичко: подсолен карамелов сладолед, печен мус от смокиня, лимонова клонка и крем брюле. Този прекрасно направен визуално сайт е започнат от испанския майстор готвач Аран Гойоага през януари миналата година, за да помогне за нейния пробив в професията. Дори кратък поглед върху сайта обяснява както бързия му успех, така и този на авторката.

3. The Wednesday Chef. Луис Уейс от Ню Йорк започва да пише блог, за да опише успеха си в изпробването на рецепти от вестниците „Ню Йорк таймс“ и „Лос Анжелис таймс“. Блогът се превръща в смесица от рецепти и забавни анекдоти – приятелят на Луис смята, че е пред хипертония и за това тя намалява солта, вместо да се сблъска челно с проблема за мъжете хипохондрици. В крайна сметка се получава чаровен блог, пълен с информация (дори статията за салатата със зеле и майонеза е 700 думи).

4. Delicious Days. Блогът се списва от живеещата в Мюнхен Ники Стих и има огромна маса читатели. В момента е на 127 място в класацията на Technorati за най-популярни блогове, което му отрежда най-високото място сред блоговете за кулинария. Добре замислен, с международен привкус, но и добра доза от немско влияние, с лесни за навигация секции, този блог дори включва секция с новини на тема храна. В Delicious Days могат да бъдат намерени и авторови рецепти на Ники Стих, както и нейни адаптации на популярни съвети от готварските книги. Безценна е и статията й със съвети към начинаещите блогъри, които искат да пишат за храна.

5. David Lebovitz. Друг важен блог с духовити репортажи на вече доказания автор на готварски книги и някогашен майстор сладкар Дейвид Лебовиц. Комбинацията от всичко това се харесва на читателите и блогът има над 25 000 посещения на ден. В момента Лебовиц живее в Париж и пише за рецепти, ресторанти, а също публикува интервюта с други големи имена от кулинарната индустрия. Особено ценна е и страницата му с често задавани въпроси, от която може да разберете всички кулинарни тайни на Париж, за които сте мечтали.

Чез Пим напуска своята работа в Силиконовата долина през 2005 г., за да започне да се занимава с далеч по-приятни неща – като с блога си за храна, който вече има над 142 000 редовни читатели. Снимка: блог на Чез Пим

6. Chez Pim. Пим може да не е голяма специалистка по храната, но отдавна е блог звезда, която напусна своята работа в Силиконовата долина през 2005 г., за да започне да се занимава с далеч по-приятни неща. Това се оказва добър ход – в момента сайтът й има над 142 000 редовни читатели, които са се абонирали за дневната доза рецепти, оценки на ресторанти и изобщо всякакви авторитетни коментари на тема храна. Най-добрият блог пост досега? Рецептата за изборите: топла пилешка супа за американската душа.

7. Matt Bites. Винаги си личи, когато снимките в даден блог са правени от професионален фотограф – само погледнете снимката на мидите, която Мат е пуснал в блога си. Той е един от малкото мъже, които пишат за храна, но компенсира с чар и чувство за хумор. Скорошно участие по телевизията също му даде нужната доза популярност.

8. Serious Eats. На практика всичко, което трябва да знаете за храната, може да се намери в този мултифункционален сайт за храна, който се списва от журналиста от „Ню Йорк таймс“ Ед Ливайн. Фокусът е върху американската кухня и всевъзможните бургери, но има място и за оценки на ресторанти, готварски уреди, видео рецепти. Много полезна е и всекидневната рубрика, която дава лесни съвети за това как да си направим вдъхновяваща вечеря.

9. 101 Cookbooks. Това е един от най-доказалите се блогове за храна, който вече е в мрежата от пет години. Сайтът всъщност представлява дневникът на един блогър от Калифорния, който има маниакалния навик да си купува готварски книги. Най-вкусните рецепти той впоследствие пуска на блога си, повечето от които са вегетариански и приготвени по естествен начин. Най-популярните са карамелизирано тофу, бобени сладки и лимонена салата. Авторът разбира и от технологии, като предлага рецепти, които могат да се четат през iPhone. На блога има и удобен указател на рецептите по съставки и по категория (напитки, сладки и т.н.)

10. Smitten Kitchen. Този блог комбинира умения в писането и снимките, както и голямо майсторство в готвенето. Авторка е Деб Перълман, която готви всичко в малката си кухня в Ню Йорк. Явно на хората им харесва – блогът има своя Facebook група, Flickr фото инструменти и последователи в Twitter.

Българският принос

Класическите свински пържоли на фурна са най-популярната рецепта на блога „Нож и виличка“. Снимка: нож и виличка

1. Нож и виличка. Един от най-популярните български блогове за храна, част от „Блогосфера“ на вестник „Дневник“. Авторки са две дами – Магдалина и Крис, които готвят всичко от бургери до екзотични ястия от Латинска Америка. Не отсъства българската кухня – най-популярните рецепти на сайта са за свинска пържола и супа топчета.

2. Кулинарно – в кухнята с Йоана. Авторката обяснява, че се е запалила по готвенето от списание „Меню“ и постепенно е добила увереност, за да си направи собствен блог. Йоана набляга на изтънчените десерти, както и на италианската кухня. Повечето рецепти са по-нестандартни за българската кухня, което комбинирано с апетитните снимки, няма как да не събуди интерес у всеки чревоугодник.

3. Кухнята на хобита. Това е блог на далеч по-известния като политически блогър Радан Кънев, който отскоро участва и в предаване по Re:Tv. В кухнята обаче няма място за политика и там Радан се занимава само със здравословната храна, която обаче може да бъде и вкусна. Точно тя му е помогнала да отслабне с цели 15 килограма. На пръв поглед храната наистина не изглежда зле – вариация на руло стефани, различни видове чили, както и акцент към рибата и средиземноморската кухня.

4. Къщата на Грибоедов. От описанието на блога лъха на руска кулинарна романтика, но ястията са всякакви, с доста внимание върху българската кухня. От Грибоедов всички начинаещи готвачи мога да разберат как се правят традиционни гозби като шкембе чорба, пача, славянски гювеч и крем карамел. Има и доста по-екзотични предложения, като „Сьомга Тропикал“- повечето от които са кулинарни експерименти на автора.

5. TableHopper. Това е най-популярният български блог за ревюта на ресторанти. Могат да се намерят мнения както за най-изтънчените места у нас, така и за далеч по-достъпни местенца. Авторката далеч не се ограничава с предложенията в София, има ревюта от ресторанти из цялата страна, както и в чужбина. Авторката Еми Попова дава оценка по петобалната система на посетеното заведение, както и приблизителна цена на вечеря за двама.

Здраве, Наука & Tex
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.