Талибанската загадка на Нигерия

Нигерийски военен охранява крайбрежието близо до петролна платформа в делтата на Нигер, където беше предотвратен опит за атака. Снимка: Ройтерс

Те извършиха координирани нападения в Северна Нигерия, заплашвайки да свалят правителството и да наложат строгото ислямско право. Но кои всъщност са нигерийските талибани? След появяването на групата през 2004 година, те станаха известни като „талибани“, въпреки че изглежда нямат връзки с „колегите си” в Афганистан.

Някои анализатори смятат, че са вдъхновени от радикалните афганистанци- Според други името им е по-скоро подигравателен израз, използван от хората в Майдугури, района в който са основани. Другото име на групировката – Боко Харам – означава „Западното образование е грях“ и е още едно име, с което местните ги наричат. Иса Сануси от службата на Би Би Си на хауса (един от езиците в Нигерия) отбеляза, че групировката няма специфично собствено име, а само много имена, приписвани й от местните жители.

Името им може и да не е определено, обаче мисията им изглежда е достатъчно ясна: да разрушат нигерийската държава, да наложат крайна интерпретация на ислямското право и да забранят „образованието в западен стил“, както самите те го определят. В интервю за Би Би Си, лидерът на групировката Мохамед Юсуф заяви, че подобен род образование „разваля вярата в един Бог“. „Има известни ислямски проповедници, които са видели и разбрали, че сегашното образование в западен стил е примесено с въпроси, които противоречат на исляма,“ каза той. „Като дъжда. Вярваме, че е творение на Бог, а не е изпарение, предизвикано от слънцето, което се втечнява и се превръща в дъжд… Като това, да кажем, че земята е кръгла. Ако противоречи на ученията на Аллах, ние го отхвърляме. Отхвърляме и теорията на Дарвин.“

Самият Юсуф е загадка. Смята се, че е около 35-годишен и според анализатори е изключително богат и добре образован. „Той е висшист и отлично владее английски“, твърди нигерийският учен Хюсеин Закария. „Живее охолно – хората казват, че кара Мерцедес-Бенц. И е много добре образован в западен стил.“

Въпреки тайнствеността около групировката, много хора в Нигерия твърдят, че нападенията съвсем не са изненадващи. Маннир Дан Али, журналист в базирания в Абуджа тръст на нигерийските вестниците, казва че в началото на юни е имало малък инцидент, който е предизвикал поредица от заплашителни изявления на групировката. „Цялата ситуация изглежда е провал на разузнаването, провал на силите за сигурност да действат преди нещата да достигнат до сегашното положение“, каза той. „През последните седмици буквално виждахме накъде са тръгнали нещата“. Широко разпространени са и критиките по адрес на силите за сигурност заради небрежността им при следене на дейността на групировката.

Боко Харам набира членовете си сред недоволните млади хора -студенти от университети и безработни висшисти. Амину Абубакар, журналист за района, предаващ за Франс прес, казва, че според мнозина властите нямат желание да се занимават с бунтовниците, защото някои от тях идват от богати семейства, които имат връзки с правителството. „Хората смятат, че правителството не иска да упражнява контрол над тези хора, защото родителите им ще се ядосат“, казва той. „Но сега се групировката се превръща в чудовище. Правителството разбра, че е сгрешило и колкото по-рано се справи с тези хора, толкова по-добре.“

Все още има различни мнения колко е голяма опасността, породена от новата групировка и как да се действа срещу нея. Говорителят на министерството на информацията и комуникационните технологии Съндей Деър отбеляза, че подкрепата за каузата на бунтовниците намалява. „Живеем в страна, в която хората са доста образовани и предполагам, че сами могат да решат дали да изберат западно образование или нещо друго и как това би опорочило ценностите им“, казва той. „Въобще не смятам, че броят на членовете на групировката се увеличава“.

Патрик Уилмът, бивш лектор в университета в Джос, заяви, че обикновените мюсюлмани гледат на т.нар талибани като на луди. „Няма нужда да бъдат взимани чак толкова на сериозно, просто трябва да бъдат контролирани.“

Каролин Дъфилд, която предава за Би Би Си от Лагос, твърди, че членовете на групировката са се самоизолирали от останалата част от общността. Тя казва, че е имало инциденти, в които местните групировки са предотвратили срещи на групировката в джамии, както и че има много малко подкрепа в обществото на позицията им.

Увеличаването на насилието обаче предизвика истинска тревога в Нигерия. Повече от 100 души бяха убити, а вълната от размирици се разпростря от град Баучи в неделя през Борно, Йобе и Кано на следващия ден. И изглежда никой не знае колко голяма заплаха представляват тези „талибани“, колко хора членуват в групировката или какво може да бъде следващото им действие.

По БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.