Цитат в десетката: Krassyo и „доцентите“

„Доцентите“

Дори търсачка „Красьо“ създаде Атанас Чобанов от Париж.

Виждали сте ги да седят по капаните, около ректоратите. Виждали сте ги да седят и по капаните, около службите за настаняване в студентските общежития. Това са те – „доцентите“.

Всъщност това не са истински доценти. Обикновено става дума или за прекъснали студенти, или за хора завършили даден ВУЗ. По време на пребиваването си в университета, тези хора, както повечето студенти са установили някакви контакти с определени ключови фигури сред администрацията и предподавателския състав. Не става дума за нормалните служебни отношения, а за нещо повече. По начало „доцентите“ са доста находчиви и се ориентират отлично в средата. Те имат някаква вродена или развита дарба да откриват слабостите на хората и да ги използват. „Доцентите“ са контактни личности. Те играят различни видове игри, като започнем с игрите на карти и билярд за убиване на времето и свършим с ползването на същите за създаване на зависимост между себе си и потенциално „полезните“ хора. Играят хазарт и поставят даден ключов фактор в състояние на задлъжнялост…

Случващото се след момента на установяване на „отношенията“ е само в сферата на догадките и предположенията, но е близо да акъла. Най-вероятно се започва с искане на дребни услуги в замяна на част от хазартния дълг. Веднъж, втори път и фактора в университета вече е затънал без да се усети. От момента, в който е решил да разплати личните си борчове за сметка на служебното си положение, този човек вече е в мрежата. „Доцентите“ започват да извършват „посреднически“ услуги на закъсали студенти, на кандидат-студенти, на хора останали без общежитие. Паралелно с тази си дейност „доцентите“ обвързват и набелязаните за перспективни студенти. „Помагат“ им с връзките си, подсигуряват кариерното им развитие. Може да се предположи, че успяват да вкарат някои от клиентите си на ключови места в общинската администрация и по-нагоре. След това подпомогнатите се отблагодаряват…

Krassyo

Прокуратурата е пестелива по случая с Krassyo, но на база на изнесената оскъдна информация, вероятно става дума за подобен род практики. (б. р. – Красьо Черния – Красимир Георгиев е плевенски бизнесмен, за когото се твърди, че е лобист и посредник, корумпирал съдебната система, ходатайствал за назначения на магистрати. В разпечатки от разговорите на телефона му е установено, че има стотици разговори с висши магистрати. В резултат на това двама членове на Висшия съдебен съвет подадоха оставки).

Недоказуеми практики, освен по свидетелски показания.
При всички положения става дума за висш пилотаж.

Политиците и техните интерпретации по случая „Krassyo“

Желанието за саморазправа с определени или всички висши политици от БСП и ДПС е напълно обяснимо. Това желание води и до логичните реакции на няколко коалиционни на ГЕРБ политици. И все пак… Както и да е, случаят ми напомня на нещо, което видях преди дни в един блог.

Горе-долу така се получава и с политическите интерпретации на телефонния указател на Krassyo. Ако Krassyo е имал в указателя си телефона на някой политик, магистрат или друг кадър, това се таксува за „консумирана“ връзка. Ако те има в списъка на Krassyo – ти си престъпник. За Krassyo не е доказано, че е престъпник и може никога да не се докаже, но има ли те в списъка му…

Много лош модел на политическо поведение. Този модел е приложим навсякъде, това е чалга модел.

Виж още текстове в блога „Наръчник по демокрация“

Мнения & Ко
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.