Васил Филипов: Трябва да има обесени заради цената на газа

Васил Филипов в студиото на бТВ. Снимка: бТВ

– Васил Филипов, бивш изпълнителен директор на „Булгаргаз” е в студиото и преди малко каза, че много хора трябва да бъдат избесени. Много крайно ми прозвуча. Става дума за цената на газа. Доколкото виждам анонсите, днес е закритото заседание на ДКЕВР и ще се обсъжда исканото рекордно поскъпване, с 30 на сто, на природния газ от 1 юли. Здравейте.

– Добро утро.

– Много крайно се изказахте за хора, които трябва да бъдат избесени. Какво имате предвид?

– През 50-те години в България са ги стреляли за злоупотреби за 20-30 хиляди лева, тогава. В Китай за по-малко. А в България това въобще не се случва, даже не ги и затварят. Така, че … Краен съм, защото ножът е опрял до кокала и това правителство е изправено пред голямо изпитание не само за себе си, но и за целия ни народ. Докарали сме до просешка тояга. „Булгаргаз” е пред фалит. В сметките се оказва, че и 5 лева нямат.

– Те затова искат увеличение, за да бъде на пазарни цени.

– Аз бих искал тези хора да бъдат изметени и да бъдат разследвани за всичко, което е правено в последните 12 години след мен. Защото докато бях аз всичко е ясно. Дълги години ровиха, разследваха и се оказа, че …

– Какво твърдите?

– Вижте, аз съм твърдял и в миналото. България плаща най-скъпия газ в Европа, тъй като при нас се запази едно статукво на определяне на продажната цена, което …

– Колко е сега на 1 000 кубически метра? 300 и …?

– 300 и нещо. 340 и т. н. Аз искам да Ви обясня подхода. При нас се запази един подход, който навсякъде в Европа е отхвърлен и никъде не се прилага. Това е една формула, която е приета в Холандия. Тя оттам е измислена с цел да се стимулира развитието на газопотреблението и инфраструктурата. Тази формула включва компоненти, които са известни на стоковата борса, на нефтената борса като газьол и мазут. За наше съжаление и за тяхна радост, холандска, Холандия днес е една просперираща държава, там е „Шел” и кой ли още не, Холандия днес е диверсифицирана, има междусистемни връзки поне от 40 места.

– А защо тази формула е била толкова полезна за тях, а твърдите, че нас ни е заклала?

– Защото за онова време, когато е трябвало да се развие газопотреблението са били необходими средства и тогава е проведено, с държавни решения са въведени по-високи цени на газа. Не е имало все още борса. Не е имало това междусистемно снабдяване, тази диверсификация.

– Т.е., тази формула облагодетелства кого?

– Тя облагодетелства монополисти. Тази формула, която се прилага в търговията с България, с „Булгаргаз” тя облагодетелства монополиста „Газпром”. И ние като държава, която не съумя да изгради междусистемни връзки, да се диверсифицира, си остана на място, десетилетия не правим нищо и затова днес ние плащаме близо 3 пъти по-скъп газ, отколкото в Европа.

– Защо тази формула е останала?

– Никъде, това е една от големите тайни в енергийния бизнес, никой никъде не казва, само ние го обявяваме и то няма какво да крием, тъй като ние плащаме най
-скъпо, ние обявяваме цената. Никой друг не си обявява цената, която договаря. Всеки в Европа би се изсмял на тези условия, които „Газпром” ни налага на нас, тъй като „Газпром” ни държи в това състояние не без съдействието на хора, за които казвам, че трябва да бъдат изметени отвсякъде. Тези хора стоят тук в България, на тези парични и газови потоци, и други енергийни. И само крадат, прахосват, и нищо не се случва добро.

– Кои са тези хора?

– Много пъти е ставало дума.

– Според Вас те работят за „Газпром”, така ли?

– Разбира се. И да ги казвам хаир няма. Полза няма. Навремето имаше, те измряха вече, в т. нар. прокуратура, това си е пак една що-годе, меко казано бандитска организация, които чакат да получат материали къде има откраднати пари, за да ги поделят после. Това го наблюдавах в годините.

– Доста крайно ми звучи.

– Аз ще ви кажа. Да, да, запишете си го, да. Можете да им пратите после видео. Аз ще ви кажа. Когато 97-а година България беше опоскана от поредните грабежи на банките, когато вече бяхме тръгнали към срив, когато ни налегна голяма …

Само да изчистим. В момента твърдите, че има хора на възлови позиции, които работят за „Газпром”, а не за български интереси?

– Ами, вие не го ли виждате? То друго не се прави.

– Кой?

– Дори не си събират парите от продадения газ, от подадения газ на потребители, не ги търсят.

– Дайте по-конкретно. Кои са те, кой е подлогът?

– Подлогът са тези, които дават газа и не вземат парите.

– В „Булгаргаз” имате предвид?

– Разбира се в „Булгаргаз” и в системата.

– Има много длъжници на „Булгаргаз”.

– А защо са длъжници?

– Защото не са си събрали от абонатите. Сещам се за „Топлофикациите”, примерно.

– Оставете „Топлофикация”-та я оставете. Вземете един „Кремиковци” и вземете още много, много други. Те са десетки. Вие не ги знаете. Не се хващайте на тези евтини … „Топлофикация”-та дори държавата може да подложи едно рамо, да субсидира …

– А за кого говорите? За предприятия, които нарочно са оставени да не се издължат ли?

– Разбира се, предприятия, предприятия дори от сивия сектор. Предприятия, които консумират газ и не плащат, и след това, това се дели. Няма в студиото да го обсъждаме. Нямаме време.

– Кое се дели?

– Моля?

– Кое се дели?

-Това, което не е платено, цялата сума.

– Между кого?

– Моля?

– Между кого?

– Този, който трябва да получи и този, който трябва да даде. Това са два субекта.

– Фирмите и ръководството на „Булгаргаз”?

– Вероятно. Това не го казвам за първи път.Вие сте сигурно го чувате за първи път. 97-а година „Булгаргаз” беше в същото положение. Нямаха пари за заплати. Сега нямат пари за заплати. Търговската организация „Булгаргаз”. Тогава беше голяма организация. Сега са разделени. „Булгаргаз” тогава нямаше пари за заплати. Днес също нямат. Тогава ние бяхме силно затруднени да плащаме газ. Аз отидох нелегално в Туркменистан и подписах договор, с който ни предоставиха една голяма квота по 36 долара …

– А вие директно какво? Нелегално, имате предвид, без нашата …?

– Не се обаждах на никой, защото все пак си търсех белята.

– Сключили сте договор директно с находището, с Туркменистан.

– Директно с държавата производител. Русия вземаше този газ пак оттам и ни го продаваше по 104 долара в същото време. Да речем, че имаше 20, хайде и 30 долара транзит, 60 да станат. 104 на нашата … Помолих ги – юнаци, не сме братя, но така се наричахме, ние сме в криза, ние сме паднали, Не ритайте паднал човек. не, ще ги газим.

– Кой?

– Тези, моите партньори. И това. Просто никаква милост към нас българите, които си съсипахме държавата заради тях, дето се казва. тогава никаква милост. Имахме възможност поне малко да се облекчим, да преживеем онази криза. За съжаление ние от криза в криза ходим. Днес пак сме в криза, защото не съумяхме една проста тръба да прокараме с гази високо налягане, която да реши този въпрос и ние тогава …

– Тръба от къде до къде?

– Най-изгодното и засега най-реалното, това е от Турция.

– Ирански газ ли е това? От Турция какво идва?

– Шарен газ. От много места. Газът няма цвят. Като влезе в тръбата вече не се различава чий е.

– Не, става въпрос от къде се добива?

– Сега, когато има алтернатива от 2-3 места, тогава тази формула ние ще я отхвърлим. Тази формула ще си остане за Русия спомен, който са го взели от Холандия …

– Т. е., тази формула, от която „Газпром” печели ще падне в мига, в който ние имаме алтернативни доставки ли?

– Когато има алтернатива, ние вече можем и борса да направим тук.

– А защо няма толкова години алтернатива?

– Защото, пак ги питайте тези, които управляват дейността. Къде са учили и …

– Кой да питам?

– Които бяха на власт. Не ги ли виждате? Кой управлява газовия и енергийния сектор?

– Кой го управлява?

– Аз засега съм говорил само за „дългия инкасатор”, за Румен Овчаров, но има още хора, които стоят отзад. Това е една кохорта, дълбоко ешелонирана, богата …

– Те вече не са във властта.

– Какво като не са. Те държат контактите с продавача. Какво от това че не са. Властта си е власт, да носи … Сегашната власт какво задължение има? Да осигурява пари за заплати, за пенсии и помощи за циганите. Какво друго може да направи тази власт, която е наследила отвсякъде капани и са й вързани ръцете с всевъзможни уловки и …

– Сега ще излезе, че пак тройната коалиция е виновна, така ли?

– И преди тройната. Има проблеми, които са заложени. ЕРП-тата са от царско време. От тройната коалиция са безбройни и безкрайни проблемите. Те понеже не са коментирани, хората не ги знаят, и вие не ги знаете и им се чудите.

– Казвали сте, че има енергийна мафия и, че хора, и сега го казвате, работят изключително и само за „Газпром”. С какво са мотивирани да го направят това?

– С пари, разбира се, как с какво.

– Как ги получават?

– След като „Булгаргаз” плати тази висока цена, която е неизбежно …, ние не можем, ние отиваме и си чакаме присъдата. Ние нямаме откъде да вземем газ и чакаме. Каквото кажат, това е. Съпротивляваме се доколкото можем, но ние нямаме алтернатива, нямаме възможност от другаде да докарваме газ. Какво направи Румен Овчаров? Защо денонсира този изгоден договор за транзита от 98-а година, с който България, вече министър Трайков обяви …

– Толкова ли е изгоден? Нали имаше там ескалация на цената?

– Тази ескалация не трябваше да се състои. Ние трябваше да получаваме до 2010-а газ по 83 долара 1 000 кубика и това позволяваше да е прави средно претеглена цена на газа, когато се смесят двете почти равни количества, и тогава се получава една сравнително поносима цена за нашия пазар, за нашата платежоспособност и за нашата индустрия. С тези 350 долара, които гоним без ДДС, ние обрекохме нашата промишленост, нашето селско стопанство. Ние не можем да торим, не можем да произвеждаме. Няма да можем да си отопляваме и населението и т. н. Ние просто сме обречени. Заради една злоумишленост. Това е лошо.

– Кой я извършва тази злоумишленост?

– И затова трябва форсмажорно министър-председателят да се разпореди да се изгражда като национален обект връзка с Турция. Веднага се пуснаха в обръщение приказки – турско правителство …

– Според вас, това е единственият изход, така ли?

– Разбира се. Това е държава, която съумя да се диверсифицира, която поддържа газопроводи с високо налягане. От 5 държави получава газ.

– Твърдите ли, че и в момента ръководството на „Булгаргаз” не представлява българския интерес?

– Те са безпомощни. Вижте, не искам да ги одумвам. Те са на ниско ниво. Навремето аз бях подчинен на министър-председателя и вземах решения. Тези сега са на шест нива надолу. Те нямат …, те са просто едни търговци, едва ли не с квартално значение. Не ги обвинявам тях. Над тях се подредиха схемите и се правеха …

– Добре. Ние ще търсим, обаче, реакция от „Булгаргаз”, понеже все пак доста сериозна помия хвърлихте.

– Търсете. Разбира се. Това е една обективна истина. Всички я виждат.

– Добре. Ние ще търсим и други гледни точки, понеже това е принципът и на предаването и на телевизията.

– Търсете. Ние трябва спешно да се обвързваме с други източници на газ. Спешно. Като национална задача.

– Благодаря ви. Васил Филипов, интересен, краен, бих си позволил да кажа, в оценките и коментарите си гост.

По Агенция Фокус

Мнения & Ко
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.