Нова вълна тероризъм заплашва Израел

Ройтерс

Смъртоносните удари в Газа и вчерашният бомбен атентат в Ерусалим затвърдиха опасенията, че насилието между израелци и палестинци отново се увеличава след почти двугодишно затишие. Фактически игнориран за последните три месеца в момент, когато съседният Арабски свят потъва в размирици, 62-годишният близкоизточен конфликт бързо се върна към познатия цикъл от кървав атентат, репресивна мярка и контранападение. От вторник досега загинаха девет палестинци и един израелец.

Няма очевидна връзка между внезапното нарастване на насилието и революциите в Тунис, Египет, Йемен и Бахрейн или гражданската война и военната интервенция на Запада в Либия. Западни дипломати заявиха вчера, че не могат със сигурност да посочат конкретен фактор, задействал събитията. Но високопоставени израелски и палестински официални лица и западни дипломати предупредиха през последните месеци, че без осъществим мирен процес и надежда за палестинска държава, вакуумът почти със сигурност ще бъде запълнен от насилие. Мирните преговори са в застой от септември 2010 г.

Палестинските ракети, изстреляни от Газа, удариха вчера два града в Израел, раниха един местен жител и подтикнаха премиера Бенямин Нетаняху да заплаши управляваната от „Хамас“ ивица Газа с продължителна „размяна на удари“. Нападенията срещу Беершеба и Ашдод последваха вълната от удари между Израел и ислямистки бунтовници на „Хамас“ в анклава, при която от израелски огън загинаха четирима цивилни палестинци и петима палестински въоръжени мъже.
Бомба избухна вчера следобед близо до автобусна спирка в еврейски квартал в центъра на Ерусалим, отне живота на една жена и рани най-малко 30 души.
Полицията заяви, че това е първото „терористично нападение“ в Ерусалим от седем години. В разгара на палестинските размирици, които започнаха през 2000 г. и продължиха пет години, палестинските екстремисти извършиха десетки, често смъртоносни бомбени атентати в Ерусалим.

Първоначално никой не пое отговорност за атентата, което да позволи да се направи връзка между нападението и смъртните случаи в Газа, където „Хамас“ обяви извънредно положение, включващо евакуиране на всички обекти от значение за сигурността в случай на израелски въздушни удари. На Западния бряг, палестинският премиер Салам Фаяд осъди „терористичната операция“ в Ерусалим, като заяви, че подобни актове накърняват палестинската кауза и противоречат на „легитимните стремежи на нашия народ да постигне свобода с мирни средства.“

ВРЕМЕ ЗА УДАРИ

Нетаняху изрази съжаление за израелския обстрел, при който във вторник в Газа загинаха четирима цивилни и заяви, че Израел не се стреми към ескалация на напрежението. Някои членове на кабинета му обаче отбелязаха, че ще е необходима по-широка офанзива в Газа, която да постави под контрол бунтовниците.
Триседмичната война на Израел в Газа в началото на 2009 г. отне живота на около 1400 палестинци и предизвика осъдителните критики на международната общност. След нея непокорните ислямисти не прекратиха напълно ракетния и минохвъргачен обстрел, но той бе значително по-слаб до миналия уикенд, когато в южен Израел станаха десетки експлозии, на които израелски самолети и артилерия реагираха с ответни удари.

„Нито една страна не е готова да поеме продължителен ракетен обстрел срещу свои градове и мирни жители“, заяви Нетаняху пред парламента. „Това може да доведе до размяна на удари и да отнеме известен период от време, но сме твърдо решени да атакуваме терористичните елементи и да ги лишим от средства за нападение срещу гражданите ни“, допълни той. През последните два месеца израелците изтъкнаха новия момент, че близкоизточният конфликт вече не е в центъра на вниманието, след като светът сега се занимава с бунтовете срещу арабските диктатори. Но трагедията с израелското заселническо семейство на Западния бряг, което бе намушкано до смърт в началото на март припомни, че насилието се спотайва под повърхността на нестабилното временно споразумение с палестинците, в сила от 1993 г.

ВЪТРЕШНО РАЗДЕЛЕНИЕ

Някои анализатори смятат, че ракетният обстрел от Газа през уикенда е целял да провали обещанието на палестинския президент Махмуд Абас да обедини „Хамас“ и движението си „Фатах“, което настоява за мир с Израел и отхвърля „въоръжената съпротива“, към която ислямистите продължават да се придържат. Абас може би провокира „Хамас“ този месец, като прие предложението на организацията за мирни преговори на четири очи в ивицата Газа, след демонстрация на около 100 000 палестинци, които твърдят, че са уморени от разделението и искат единство. Заради бързото увеличаване на напрежението през последните дни, посещението на Абас в блокираната от Израел ивица Газа стана невъзможно и изтика на заден план въпроса за помирението.

От друга страна, анализатори смятат, че това вероятно е начин ислямистите да докажат, че „Хамас“, а не „Фатах“ е единственият истински защитник на палестинския народ, готов да се опълчи на Израел, и затова е редно да му бъде поверено лидерството на националното движение. Ислямистите са наясно с вълната от обществени протести в арабските страни, опитват се да обсебят и контролират всяка местна демонстрация с общо искане за промяна на политиката, но и упражняват строг контрол върху нападките срещу техни лидери в Газа.

Политическият анализатор Талал Окал смята, че ескалацията на насилието от страна на „Хамас“ е добре премерен ход. „Когато, при пълно спокойствие наоколо, „Хамас“ обявява, че е изстреляла над 40 мини, става ясно, че се опитва да се скрие от кризата, предизвикана от младежкото движение по улиците, както и от инициативата на Абас и потенциалното му посещение в Газа“, допълва Окал. Израелският вицепремиер Силван Шалом заяви вчера, че „Хамас“ вероятно е открил нов фронт с Израел с цел „да блокира всяка възможност за диалог сред палестинците или пък да се включи в тези преговори в много по-силна позиция“.

По БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.