Незаконни вили събаряме, а незаконни лифтове – не. Яко корупция и в това правителство
Народът подкрепи акциите на министър Плевнелиев да събарят незаконни постройки – вили и къщички – край язовирите като „Искър”, край Ивайловград, в Несебър, в рибарски селища по морето и др.
Но се оказва, че има изключение за по-едрите риби.
Вчера от правителството съобщиха, че то ще предложи законодателна промяна, с която ще узакони незаконно изградени от фирма „Юлен“ АД ски писти и лифтове на близо 65 хектара от природен парк „Пирин“, над Банско.
Решението е било взето на оперативно заседание на кабинета.
Е как става така – за дребни митничари или за дребни тарикати, строили незаконно, надстроили и т. н. – законът действа. Дори за онези, които си остъкляват балконите без разрешение, пак действа. А за въпросната фирма „Юлен” – не действа. Заради наглите нарушения на фирма „Юлен” Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България.
В нарушение на концесионния си договор за ски зоната компанията е построила писти и лифтове извън дадените й от държавата 99.55 хектара, като използва за това двойно по-голяма площ, според измерванията на природозащитниците.
Нарушенията не са само в планината. Според териториално устройствения план и разрешенията на министерството, не се допуска увеличаване на легловата база в града, за да няма конфликт с капацитета на ски зоната. Но в Банско и наоколо са построени над 350 хотела с повече от 100 000 легла.
Министърът на околната среда Нона Караджова обясни, че другото възможно решение е да се прекрати концесионния договор, а това означавало „погребваме Банско“. Защо да го погребват? Допреди тези допълнителни писти да не би Банско да не е съществувало?
И защо ще се правят такива изключения и реверанси към една фирма?
Сегашното правителство дойде на власт, вдигайки много шум срещу своите предшественици от Тройната коалиция, че са корумпирани, че има далавери с имоти, земи, строителство и т. н. А какво правят сегашните?
Собствеността в „Юлен” се дели между две офшорни фирми и община Банско. Собствеността в офшорните фирми е прикрита, но се смята, че е свързана с Цеко Минев – основен акционер в Първа инвестиционна банка и председател на Българска федерация по ски. Един и същ човек е член на бордовете на „Юлен” и на фирмата „Витоша ски”, която притежава повечето лифтове в Природен парк „Витоша” – това съобщават непрекъснато природозащитниците.
Първа инвестиционна банка е финансирала много от обектите в Банско. А може би не само обектите?
Министърката Караджова, вместо да брани околната среда, каза вчера, че ако площта на ски зоната се намали до разрешените граници, това ще означава да се събарят лифтове и да се затварят писти. Министрите на спорта Свилен Нейков, на икономиката Трайчо Трайков и на регионалното развитие Росен Плевнелиев били категорични, че това е безумно, каза Караджова.
Безумно ли? Разбира се, че трябва да се съборят. Откъде накъде някакви ще съсипват планината, погазвайки закона, а министрите ще се грижат за техните писти и как да ги узаконят. И това не е някаква дребна местна далавера. Европейската комисия констатира това беззаконие, тук идва специална комисия за това (виж тук подробности за незаконното строителство и проверката от Европа и ЮНЕСКО).
Национален парк „Пирин” е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО към ООН през 1983 г. Освен това паркът попада и в двете зони от екомрежата „Натура“ – за местообитанията и птиците.
ЮНЕСКО взе решение, че или България ще гарантира, че строителството на ски курорти в Национален парк „Пирин” ще бъде прекратено, или организацията ще впише обекта в листата на „световното природно наследство в опасност” с всички последствия за имиджа на българската държава.
На никого у нас не му пука. Съсипията продължава, 4 правителства от края на 90-те години насам я позволяват, а сегашното вече я узаконява.
Ски пистите предизвикват свлачища и ерозия, нарушена е територията в защитена зона. Строителството е настъпило в планината с благосклонното участие директора на парк „Пирин” Георги Грънчаров, който подаде оставка преди година. Причините да напусне бяха две – първо, беше си оплел вече кошницата, и второ – коалицията „За да остане природа в България” разтръби, че чрез ипотечен кредит от Първа инвестиционна банка бащата на тогавашния директор на парк „Пирин” Георги Грънчаров е построил два хотела в Банско, а съпругата му ги управлява. Регионалната инспекция по околна среда и водите – Благоевград, която е подчинена на Министерство на околната среда и водите (МОСВ), провеждаше обучителни семинари в единия от хотелите на Грънчарови, съобщиха още от коалицията.
Тоест – инвеститорът на пистите и лифтовете е инвестирал и лично в директора на парк „Пирин”. А хотелите от своя страна и с министерството са се заобичали.
А сега цялото правителство застава зад тая далавера, предстои да застане и парламентът, като гласува изключение от закона за тия лифтове и ски писти.
Браво. Аферим. Машалла.
Това правителство дойде с лозунги да възстанови държавността, да премахне корупцията. Сега излезе, че и кабинетът Борисов нагло обслужва конкретни бизнес интереси. То са цял ред лобистки закони – за банките (ще стане дума скоро), в транспорта и т. н.
Сегашния курс към узаконяване на незаконното не е случаен акт. През февруари в Банско, след тригодишен престой в чекмеджето на бившия екоминистър Джевдет Чакъров, беше изваден отново ски проектът „Мега Пирин“, по време на Световната купа по ски. Това стана на обсъждане, организирано от инвеститорите, местната власт и депутати от региона, в присъствието на министрите Росен Плевнелиев, Трайчо Трайков и Свилен Нейков. Значи, това, което не смееше да пусне министърът от Тройната коалиция Чакъров, сегашните го пускат. И узаконяват незаконното.
Този кабинет целенасочено работи по въпроса да покаже, че нашите хора са над законите.
Поредно доказателство, че България се намира под клептократично управление и властта ограбва национални богатства, в случая Пирин, в съучастие с новобогаташи клептократи.
Видео от строителството на Пирин