Мърдок ликвидира опозорения таблоид „Нюз ъв дъ уърлд“
В неделя ще излезе последният брой на британския таблоид „Нюз ъв дъ уърлд“ от медийната империя на Рупърт Мърдок, съобщи издателят „Нюз интернешънъл“, цитиран от „Ройтерс“. Таблоидът е едно от най-старите издания в британската преса – излиза от цели 168 години. Изданието попадна през последната седмица в нова ескалация на тлеещ от години скандал, който достигна до парламента. Става дума на подслушване на телефони на известни личности, политици, жертви на убийства и престъпления.
Полицията, разследваща скандала, се е свързала с почти 4000 души, чиито имена са били в документите, иззети от частния детектив, работил за таблоида. Властите предупредиха да се запази спокойствие. Разбираме, че хората са разгневени и разстроени, но молим да дадете време да полицията, призова зам.-началникът на полицията Сю Ейкърс, цитирана от Би Би Си. По думите й службите проверяват 11 000 страници документи и бележки. „Нюз интернешънъл“ заяви, че обвиненията срещу таблоида са „ужасяващи“.
Скандалът засяга и полицията, срещу която расте недоволството защо толкова време разследва историята, започнала с изземването на документи от частния детектив Глен Мълкейр още през 2005 г. Според в.“Гардиън“ петима полицейски служители с нисък ранг (но сред тях има и детективи) са получили през 2003г. общо около 100 хиляди паунда от вестника срещу предоставяне на информация. Пресата на Острова коментира, че това е много голяма сума, за да се твърди, че е дадена без знанието и разрешението на висшето ръководство.
Буквално за 24 часа „Нюз ъв дъ уърлд“ бе изоставен от мощни рекламодатели, шокирани от разкритията. В четвъртък прекъсна отношенията си с редакцията и Британският легион (организацията на ветераните от войните). Журналисти от изданието се обадиха на роднини на загинали в Ирак и Афганистан, за да ги предупредят, че може и техните имена да изплуват в списъка с подслушваните.
„Мисията на „Нюз ъв дъ уърлд“ бе да държи сметка на другите, но се провали, когато трябваше да държи сметка на самия себе си“, заяви пред журналистите от изданието Джеймс Мърдок, зам.шеф на „Нюз корпорейшън“, компанията на австралийския медиен магнат Рупърт Мърдок. „Нека го кажем направо – не Рупърт Мърдок затвори този вестник, а честните хора в страната, които се разгневиха от разкритията, бомбардирали компанията тази седмица. Това е тяхна победа, прав му път на News of the World“, коментира депутатът лейбърист Том Уотсън.
Вече е под въпрос почти разрешеното придобиване на популярния платен телевизионен канал BSkyB от „Нюз корпорейшън“ срещу 8 млрд. паунда. Сега се смята, че окончателното разрешение едва ли ще бъде взето преди септември. „Абсолютно шокиращо! Буквално съм стъписан. Това е като атомна бомба. Би трябвало да съжалим разчистващите сега – много ще изгубят работата си. Няма спор, че Мърдок действа със скоростта на светлината, защото така сваля част от напрежението от обвиненията за поведението на журналистите и подслушванията. Подозирам, че ги е страх от това какво ще излезе наяве, а сега вече ще кажат „Ето, какво повече от това да направим? Изтръгнахме проблема от корен“. Затова е много важно да не се разсейваме от това съобщение и да продължим да задаваме важните въпроси“, коментира пред „Ройтерс“ Стивън Барнет, преподавател по комуникации в Университета Уестминстър.
„Това идва като невероятен шок – съобщението, което Джеймс Мърдок трябваше да направи тази вечер, е за уволняването на Ребека Брукс. Има хора на върха, които трябва да бъдат наказани, а не обикновените работещи журналисти“, заяви Мишел Стейнистрийт, генерален секретар на Националния съюз на журналистите във Великобритания.
Предисторията
Британският вестник „Нюз ъв дъ уърлд“ незаконно се е сдобил през март 2002 г. с достъп до мобилния телефон на ученичката Мили Доулър, която после е била убита, съобщи в. „Гардиън“. Репортери на булевардния „Нюз ъв дъ уърлд“, който и преди бе обвиняван в подслушване на телефоните на знаменитости, са следили за съдържанието на есемесите и гласовите съобщения, постъпвали в телефона на изчезналата 13-годишна девойка от нейни роднини и приятели, като периодически изтривали някои от тях, за да не се препълни паметта на телефона.
„Гардиън“ пише, че Скотланд ярд разследва случая и детективите му търсят доказателства в архива от 11 хиляди страници на частния детектив Глен Мълкер, който е в затвора за други телефонни хакерски атаки по поръчка на „Ню ъв дъ уърлд“. Според следствието съобщенията са били изтривани от журналистите от вестника през първите няколко дни след изчезването на Мили, за да се освободи памет. В резултат приятелите и роднините са момичета са вярвали, че тя е може би още жива, а полицията смята, че са били унищожени доказателства.
Според „Гардиън“ много скоро след изчезването на Мили журналистите от „Нюз ъв дъ уърлд“ са действали според стандартната практика в новинарския отдел – наели са частен детектив да им осигури материал. На Стив Уитамор е било платено, за да открие адреса и телефоните на всички семейства с това фамилно има в района. Детективът открил номера на момичето, след което щатният детектив на вестника Глен Мълкер се заел с незаконното засичане на кратките писмени
съобщения.
„Гардиън“ смята, че този случай ще окаже натиск върху тогавашния главен редактор на изданието Ребека Брукс, която сега е представител на Рупърт Мърдок във Великобритания, както и към тогавашния заместник-главен редактор Анди Коулсън, който през януари подаде оставка като медиен съветник на британския премиер
Дейвид Камерън.
Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че трябва да се извърши официално разследване на скандала с подслушването на телефони от вестник „Нюз ъв дъ уърлд“. Скандалът отприщи вълна от гневни реакции в цялото кралство. Трябва да има разследване, може би няколко разследвания, на това, което се е случило, заяви Камерън пред парламента. Той отбеляза, че британската общественост е „отвратена“ от постъпката на вестника, който е част от медийната империя „Нюз корпорейшън“ на Рупърт Мърдок.
Полицията започва да проучва всеки по-значим случай на убийство, отвличане или посегателство срещу дете след 2001 г., като реакция на разкритията, че журналисти от „Нюз ъв дъ уърлд“ са проникнали в гласовите съобщения на телефона на убитото момиче Мили Доулър. Служители на реда вече са уведомили родителите на убитите през 2002 г. момичета Холи Уелс и Джесика Чапман, че и техните мобилни телефони са били подслушвани.
Предполага се, че журналисти от вестника са се опитвали да получат достъп до гласовите съобщения и на роднини на жертвите на атентатите в Лондон от 7 юли 2005 г., докато те отчаяно са очаквали да получат информация за любимите си хора след нападенията, пише в. „Дейли телеграф“. Стана известно също, че главната изпълнителна директорка на „Нюз интернешънъл“ Ребека Брукс лично е възлагала на частен детектив да подслушва телефони незаконно, пише в. „Индипендънт“. Брукс е лична приятелка на Камерън, отбелязва Ройтерс, и премиерът редовно прекарва свободно време в дома си в провинцията с Брукс и нейния съпруг.
Очаква се политици да призоват за национален бойкот на „Нюз ъв дъ уърлд“, докато Брукс не напусне вестника. Дебатът вероятно ще постави премиера в неудобно положение, след като той и без това беше подложен на критики заради назначението на бившия редактор от „Нюз ъв дъ уърлд“ Анди Коулсън за директор на комуникационната му служба. През януари Коулсън обаче подаде оставка.
Силен обществен и корпоративен натиск се оказва и върху „Нюз интернешънъл“, клона на „Нюз корпорейшън“, който държи британски вестници. Автомобилният производител „Форд“ обяви, че ще спре да рекламира в „Нюз ъв дъ уърлд“, докато не види как вестникът ще реагира на скандала. „Върджин холидейс“ и „Халифакс“ обявиха, че тази неделя няма да пускат реклами в изданието. Други компании също преразглеждат отношенията си с „Нюз ъв дъ уърлд“.
В интернет се организираха кампании, призоваващи читателите да бойкотират вестника. Ако те се увенчаят с успех, ще причинят на „Нюз ъв дъ уърлд“ повече вреда, отколкото каквото и да е политическо порицание. Продажбите на „Нюз ъв дъ уърлд“ в Ливърпул така и не се възстановиха, след като вестникът обиди футболните фенове след трагичен инцидент преди повече от 20 години, в който загинаха 96 души.
По БТА