Треска за “Оскари”

Мартин Скорсезе най-накрая с награда за режисура, Хелън Мирън и Форест Уитакър - най-добри актьори

Пълен списък на наградите “Оскар”
(79-та церемония, 25 февруари 2007 г.)

oscar4.jpg
Франсис Форд Копола (вляво) подава статуетката Оскар на Мартин
Скорсезе. Вдясно са Стивън Спилбърг и Джордж Лукас.
Снимка: РОЙТЕРС

Най-добър филм: “От другата страна”
Най-добър режисьор: Мартин Скорсезе (“От другата страна”)
Най-добър актьор: Форест Уитакър (“Последният крал на Шотландия”)
Най-добра актриса: Хелън Мирън (”Кралицата”)
Най-добър актьор в поддържаща рола: Алън Аркин (“Мис Слънчице”)
Най-добра актриса в поддържаща роля: Дженифър Хъдсън (“Мечтателки”)
Най-добър чуждоезичен филм: “Животът на другите”
Най-добър оригинален сценарий: Майкъл Арндт (“Мис Слънчице”)
Най-добър адаптиран сценарий: Уилям Монахън (“От другата страна”)
Най-добър анимационен филм: “Весели крачета”
Най-добър документален филм: “Неудобна истина” на Ал Гор
Най-добър късометражен игрален филм: West Bank Story
Най-добър късометражен документален филм: The Blood Of Yingzhou District
Най-добър късометражен анимационен филм: “Датският поет”
Най-добър оператор: Гилермо Наваро (“Лабиринтът на Пан”)
Най-добър монтаж: “От другата страна”
Най-добър звуков монтаж: “Мечтателки”
Най-добра сценография: “Лабиринтът на Пан”
Най-добри звукови ефекти: “Писма от Иво Джима”
Най-добри визуални ефекти: “Карибски пирати: Сандъкът на мъртвеца”
Най-добър грим: “Лабиринтът на Пан”
Най-добри костюми: “Мария Антоанета”
Най-добра оригинална музика: Густаво Сантаолала (“Вавилон”)
Най-добра песен към филм: Мелиса Етеридж за “Неудобна истина”
Почетен “Оскар”: Енио Мориконе

***

“От другата страна” на режисьора Мартин Скорсезе е големият победител на на 79-тата церемония по връчването на престижните отличия „Оскар“ на Американската киноакадемия. Гангстерската драма с участието на Джак Никълсън, Леонардо Ди Каприо и Мат Деймън спечели приза за най-добър игрален филм, като изпревари другите четири номинирани ленти – “Вавилон”, “Кралицата”, “Мис Слънчице” и “Писма от Иво Джима”.
“От другата страна” донесе на Мартин Скорсезе дългоочакваната награда за режисура и беше отличен в категориите за най-добър монтаж и за най-добър адаптиран сценарий. Киноветеранът, който има цели седем номинации “Оскар” от предишни години, се пошегува, че пликът с името на спечелилия трябва да бъде проверен отново, за да се види дали няма грешка. След като прие статуетката от ръцете на своите колеги и приятели Стивън Спилбърг, Франсис Форд Копола и Джордж Лукас режисьорът произнесе дълга благодарствена реч и посвети наградата си на всички хора, които са го подкрепяли през годините.
В категорията за най-добра актриса наградата очаквано отиде при англичанката Хелън Мирън. Статуетката й бе връчена за блестящото й превъплъщение в образа на Елизабет II във филма “Кралицата”.

oscar1.jpg
Англичанката Хелън Мирън със статуетката за най-добра женска
роля във филма „Кралицата“. Снимка: РОЙТЕРС

Другите претендентки за престижното отличие бяха Пенелопе Круз (“Завръщане”), Мерил Стрийп (“Дяволът носи Прада”), Кейт Уинслет (“Малки деца”) и Джуди Денч (“Записки по един скандал”). “Сестра ми казваше, че децата искат да притежават златни звезди, а това е най-хубавата златна звезда, която човек може да получи през живота си”, заяви развълнуваната Мирън. Тя отправи благодарност към английската кралица и сподели, че се възхищава на нейния кураж и постоянство. “Вече толкова години Елизабет е здраво стъпила на земята с шапка на главата и чанта на рамо и е посрещнала много, много бури. Дами и господа, предоставям ви кралицата”, каза актрисата, вдигайки високо златната статуетка.
Журито на Академията отличи и друг изпълнител, който играе ролята на световен лидер. За превъплъщението си в образа на угандския диктатор Иди Амин в мрачната историческа драма “Последният крал на Шотландия” Форест Уитакър спечели приза за най-добър актьор, като остави зад гърба си Раян Гослинг (Half Nelson), Питър О’Туул (“Венера”), Уил Смит (“Преследване на щастието”) и Леонардо ДиКаприо (“Кървав диамант”).

oscar.jpg
Форест Уитакър спечели „Оскар“ за най-добър актьор в ролята
на диктатора Иди Амин във филма „Последният крал на Шотландия“. Снимка: РОЙТЕРС

“Мислех, че ще бъда втрещен, ако спечеля, и наистина съм”, сподели победителят, поемайки статуетката. “Станах актьор, защото исках да създавам връзки с хората. Когато бях млад, можех да гледам филми единствено от задната седалка на колата на родителите ми и никога не съм и помислял, че някой ден ще играя в киното.”
Доста развълнувана бе и дебютантката Дженифър Хъдсън, която спечели “Оскар” за поддържаща роля в мюзикъла “Мечтателки”. Младата актриса успя да събере повече гласове от останалите четири номинирани – Адриана Бараза (“Вавилон”), Ринко Кикучи (“Вавилон”), Кейт Бланшет (“Записки по един скандал”) и Абигайл Бреслин (“Мис Слънчице”). Приемайки отличието от ръцете на Джордж Клуни, Хъдсън сподели, че най-голямото й вдъхновение е нейната баба и добави: “Благодаря на всички, които ми помогнаха да запазя вярата си, дори и когато бях напълно обезверена.”
Статуетката за най-добър актьор в поддържаща роля отиде при ветерана Алън Аркин за ролята му на дядото в комедията “Мис Слънчице”. Той изненадващо изпревари сочения за фаворит Еди Мърфи (“Мечтателки”), както и Джимон Хонсу (“Кървав диамант”), Марк Уолбърг (“От другата страна”) и Джаки Ърли Хейли (“Малки деца”).
През сълзи Аркин благодари на страхотните учители, които е имал в професията и в живота и допълни, че е невероятно развълнуван от успеха на “Мис Слънчице”. Впрочем филмът беше отличен и в друга престижна категория – за най-добър оригинален сценарий на Майкъл Арндт. За наградата се бориха още “Вавилон”, “Писма от Иво Джима”, “Кралицата” и “Лабиринтът на Пан”.
“Оскар” за най-добър документален филм спечели Дейвис Гугенхайм за своята “Неудобна истина” – разказ за дългогодишната кампания на бившия американски вицепрезидент Ал Гор, насочена към последиците от глобалното затопляне. “Хора от всички краища на света, трябва да се преборим с природната криза – този проблем не е политически, а морален”, беше посланието на появилия се на сцената Гор.
С три статуетки – за сценография, за грим и за операторско майсторство, си тръгнаха създателите на мрачния трилър “Лабиринтът на Пан”, а наградата за най-добър чуждоезичен филм спечели немската драма “Животът на другите” на режисьора Флориан Хенкел фон Донерсмарк. Приемайки приза, той благодари на актьорите и екипа на филма и сподели, че изпитва дълбока признателност към настоящия губернатор на Калифорния и бивша кинозвезда Арнолд Шварценегер, задето навремето му е помогнал да премахне израза “Не мога” от речника си.
Тази година почетният “Оскар” бе връчен на композитора Енио Мориконе. По време на почти половинвековната си кариера той е създал музиката към над 400 филма.
За престижната награда е бил номиниран пет пъти – с “Небесни дни” (1978 г.), “Мисията” (1986 г.), “Недосегаемите” (1987 г.), “Бъгси” (1991 г.) и “Малена (2000 г.), но не я е печелил нито веднъж.
Големите губещи на тазгодишната церемония са “Вавилон” на мексиканеца Алехандро Гонзалес Иняриту и военната драма “Писма от Иво Джима” на ветерана Клинт Истууд. Въпреки че бяха номинирани в някои от най-престижните категории, включително за най-добър филм, двете продукции трябваше да се задоволят само с по една статуетка, съответно за оригинална музика и за звукови ефекти.

Арт & Шоу
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.