Олигархът Михаил Прохоров – менте или оригинал в президентската надпревара?

Путин награждава Прохоров. Снимка: официален сайт

Президентската надпревара в Русия май престава да бъде скучна. Вчера олигархът Михаил Прохоров заяви, че смята да стане конкурент на днешния премиер Владимир Путин и също да се кандидатира за държавен глава на изборите през март 2012 г., пише руският в. „Независимая газета“.

Михаил Прохоров – третият най-богат човек в Русия според сп. „Форбс“, оглави през юни т. г. малката дясна партия „Справедливо дело“, подкрепяна от Кремъл според руски медии, а през септември бе свален от поста и обвини за това администрацията на президента Дмитрий Медведев.

Вчера Прохоров отбеляза, че руското общество се пробужда, обеща да гради нова политическа партия отдолу и да публикува президентската си програма, след като бъде регистриран. Запитан кой повече му харесва – Путин или Медведев, той отвърна „Аз съм за себе си“, посочва „Независимая газета“. Милиардерът заяви пред журналисти, че не се страхува да повтори съдбата на Михаил Ходорковски, пише всекидневникът. Петролният магнат отправяше критики към Кремъл, а после бе осъден за финансови измами и хвърлен в затвора.

Олигархът обеща да брани интересите на средната класа, но май все още не планира да сътрудничи с извънсистемната опозиция, отбелязва изданието. Опозиционери организираха тези дни масови протести срещу победата на управляващата партия „Единна Русия“ в парламентарните избори на 4 декември.

Прохоров заяви, че е категорично против революции, „но всеки случай на изборни нарушения трябва да бъде проучен“. Олигархът обмисля пет-шест кандидатури за премиер в бъдещото „правителство на Прохоров“, има подготвени и 20-30 президентски указа. „Засега обаче няма да ги кажа“, цитира го „Независимая газета“.

Медведев приема Прохоров. Снимка: официален сайт

Според руска наблюдателка „Прохоров пак бе призован, за да придърпа гласове към себе си. Всичко е съгласувано. Кремъл разбра, че е необходима алтернатива“ на Путин. „На някое съвещание в Кремъл може би е решено да се размият (опозиционерите) Рижков, Навални и Касянов с помощта на либерални фигури, признати от Запада“, коментира пред вестника друг аналитик. Той припомня, че бившият финансов министър на Русия Алексей Кудрин също изрази в интервю за „Ведомости“ „желание да създаде партия“.

Бившият съпредседател на „Справедливо дело“ Леонид Гозман „приветства наличието на независими кандидати за президентския пост, иначе изборите ще се превърнат във фарс“. Според него Прохоров ще има доста добри шансове в президентските избори, „ако заеме достатъчно твърда позиция“, добавя „Независимая газета“.
Проектът „Прохоров – кандидат за държавен глава“ е стопроцентово президентски, твърди руски политолог, цитиран в „Комерсант“. Това е „отговорът на Кремъл срещу Блатния площад“, център на московските протести срещу изборните фалшификации, добавя той.

Някои либерали смятат, че кандидатурата на Прохоров не е най-лошият вариант, но други реагират с недоверие и смятат, че Прохоров се е кандидатирал с благословията на Путин. Кремълският стратег Владислав Сурков заяви в интервю, че подкрепя създаването на масова либерална партия или по-точно партия за ядосаните граждани. Според някои кандидатирането на Прохоров се вписва в тази стратегия, отбелязва Ню Йорк таймс”.

В. „Индипендънт“ пише, че решението на Прохоров да се състезава на президентските избори, както и изявлението на Алексей Кудрин, че е възможно да се учреди нова либерална партия са подозрителни, имайки предвид неотдавнашното изказване на кремълския стратег Владислав Сурков.

Миналата седмица Сурков заяви, че на Русия са нужни нови лица и нова, масова либерална партия, която да отразява интересите на градския елит. От това може да се направи изводът, че появата на Прохоров на политическата арена всъщност не е предизвикателство към Путин, а точно разчетен ход за канализиране на недоволството на хората в нужното на властите русло, пише вестникът.

Основната цел на Кремъл е да разцепи десните сили. Впоследствие Прохоров може да се откаже от участие в изборите „в полза на Путин“, коментира ситуацията опозиционерът Борис Немцов от ръководството на нерегистрираната Партия на народната свобода (ПАРНАС).

„Руският собственик на Ню Джърси Нетс ще се състезава с Путин“, е заглавието на в. „Вашингтон пост“, имайки предвид отбора от американската Национална баскетболна асоциация. Политическият пейзаж в Русия, изглежда, рязко се е променил след една седмица протести, чиито участници смятат, че парламентарните избори от този месец са били фалшифицирани и сега може би е възможно един олигарх, проповядващ икономическото развитие, да има шанс срещу най-силния човек в страната, пише вестникът.

46-годишният Прохоров е символ на модерността и, изглежда, споделя позицията на мнозина руснаци от средната класа, които са се разочаровали от Путин и искат той да загуби президентските избори през март. Първо обаче Прохоров ще трябва да се докаже. Десетките хиляди протестиращи, които излязоха по улиците на Русия през изминалата седмица, подкрепят кауза, а не следват лидер.

Каузата е да се произведат честни избори, а след тях да встъпи в длъжност чисто и представително правителство. Най-прекият начин да се постигне това е да бъде победен Путин на идващите избори, но това не е особено вероятно. Въпреки кандидатирането на Прохоров в Русия няма мъж или жена, които да се възприемат като очевиден съперник на Путин, отбелязва изданието.

Според Сергей Митрохин, лидер на извънпарламентарната партия „Яблоко“, „Прохоров бе измислен, за да ни вгорчи живота“, но народът нямало да гласува за него на президентските избори. Коментаторка, говорила пред вестника, обаче смята, че Прохоров може да получи гласовете на част от електората, „макар и малка“.

Никой от т. нар. извънсистемни кандидати не е успявал по-рано да стигне дори етапа на регистрацията. Прохоров пък бе показан вчера по всички федерални телевизии в добре направени и съвсем не язвителни предавания, подчертава „РБК дейли“.

Според експерти Прохоров е станал мана небесна за Кремъл, неуспял да потуши следизборните протести на интелигенцията, пише всекидневникът. „Ако той сериозно се кани да участва в президентската кампания, трудно бихме си представили, че не е сондирал (…) административната почва“ и не е съгласувал тази стъпка с Кремъл, смята негов експерт.

Вчера Прохоров не потвърди, нито опроверга, че се кандидатира според сценарий, предварително договорен с Кудрин или някой друг. Той обаче увери „РБК дейли“, че не е информирал за тази стъпка „приятелите си в Кремъл“ и руското правителство, добавя изданието.

Кандидатирането на Прохоров се приема от някои анализатори като опит на Кремъл да пренасочи гнева на протестиращите от улицата към либерален проект, който да е под контрола на властите. Политическият анализатор Станислав Белковски заяви пред Газета.ру, че Прохоров е „пълно менте и блъф“. Кандидатирането му за президент е завъртане на 180 градуса в позицията му към начина на управление на Путин. Не по-късно от миналата седмица, когато се появиха първите признаци на протестното движение, той написа в блога си: „Независимо дали ви харесва или не, Путин засега е единственият, който някак успява да управлява неефективната правителствена машина“, отбелязва „Гардиън“.

До 15 декември милиардерът като независим кандидат е длъжен да представи в ЦИК документи за регистрация на група в негова подкрепа най-малко от 500 гласоподаватели. За да бъде регистриран самият той, Прохоров ще трябва до 18 януари да събере 2 милиона подписи на избиратели в своя подкрепа, уточнява „Комерсант“. Това няма да е трудно, „но нали знаем, че важното не е как да бъдат събрани, а как ще бъдат преброени“, коментира експерт на „Новие известия“, цитиран от Би Би Си.

За Прохоров не е проблем да събере 2 милиона подписа. Проблемът е дали ЦИК ще ги признае за валидни, изтъква руският бизнесмен Александър Лебедев пред „Известия“. Според Лебедев по всичко изглежд, че в списъка ще бъдат открити нарушения, както стана някога с кандидата Михаил Касянов“ – бивш премиер на Русия. „Така че официалното приемане или неприемане на списъка с подписи ще бъде политическо решение“, заключава той.

„Има мнение, че освен Путин до участие в президентската кампания от 2012 г. едва ли ще бъде допуснат някой друг освен Зюганов, Миронов и Жириновски“, посочва бизнесменът. „Ситуацията е твърде сложна. Нека допуснем примерно, че 12 процента отидат при Зюганов, който активно „обработва“ протестния електорат, а Жириновски вземе 8-10 на сто. И ако Прохоров събере още 27 процента, втори тур ли ще има?“, пита се Лебедев.

В. „Дейли телеграф“ пише, че Михаил Прохоров едва ли може да разчита на успех на изборите, тъй като руснаците се отнасят с подозрение към олигарсите. Все пак участието му може да доведе до произвеждане на втори тур на президентските избори, отбелязва вестникът.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.