Защо Вацлавският площад в Прага се превърна в пазар на дрога
Франс прес
Историческият Вацлавски площад в чешката столица, на който беше извършена Нежната революция, свалила комунистическия режим, се е превърнал в свърталище на наркомани, подхранващо престъпността на централната пражка улица, опасана от скъпи жилищни сгради, луксозни магазини и хотели висша категория.
„Чупката, мръсен наркоман! Да не съм те видял повече тука!“, вика полицай, посягайки към палката си. Без да каже и дума пристрастеният към спринцовката си тръгва.
„Ако говорим за пазар на наркотици, Вацлавският площад няма равен в Чехия, а и в цяла Източна Европа“, казва Алеш Термер от „Сананим“ – неправителствена организация, която раздава спринцовки на пристрастени наркомани. „Нашите доброволци са тук по четири часа дневно и всеки път влизат в контакт с около 150 наркомани – основно, за да ги снабдяват с чисти спринцовки“, обяснява той.
Площадът, на който доминира внушителната сграда на Националния музей и конната статуя на покровителя на страна Свети Вацлав (907-935 г.), и който наричат „Пражкия Шан-з-Елизе“, е свято място за чехите, които се стичат тук спонтанно в решаващи моменти в историята си. Точно тук избухват сраженията със съветските танкове през 1968 г. и мирните демонстрации по време на Нежната революция, сложила край на комунистическия режим през 1989 г.
Заобиколено от великолепни фасади на четиризвездни хотели, банки, търговски центрове и луксозни ресторанти, това място, което било конски пазар през средновековието, се е превърнало в основен кръстопът на дрогата в страната. „Наркоманите се разхождат свободно между минувачите, купуват си и употребяват наркотици. Същевременно те извършват дребни кражби, за да си осигурят пари за ежедневната доза. Това разбира се вбесява търговците“, обяснява Термер.
В страната с 10,5 милиона население броят на пристрастените наркомани се изчислява на около 30 000 души, като около една трета от тях живеят в Прага. Цифрата е относително постоянна след „подема“ в употребата на наркотични средства в началото на 90-те години на миналия век, с края на комунистическия режим.
Облечени в анораци с надпис „Програми на терен“, доброволците на „Сананим“ идват всеки ден на „Вацлавски намести“ (Вацлавския площад). „Вацлавак“, както го наричат разговорно хората, винаги е бил средище на този вид хора, но „сцената“ никога не е била толкова голяма, отбелязва Термер.
Двете му колежки Петра и Светлана влачат малък жълт контейнер за събиране на използвани игли и тежък черен куфар с чисти спринцовки, санитарни материали и информационни брошури за превенция на наркоманията с адреси на различни медико-социални служби. Още с появата на тримата на павирания тротоар, отляво и отдясно започват да прииждат наркомани, които бързат да застанат пред тях.
„Не се стремим да ги убедим да спрат да се дрогират. Задачата ни е да предпазим тези хора от болести като СПИН или хепатит С“, обяснява Термер. „Оттук идва известното неразбиране, което срещаме: полицията ни обвинява понякога, че сме отговорни за тази концентрация на наркомани“, казва със съжаление той.
Ясно е, че това място представлява интерес за наркоманите и дилърите. Те са тук защото „Сананим“ заменя спринцовки“, отбелязва Лудвик Клема от общинската полиция. Репутацията на тази туристическа забележителност е опетнена и от проституцията, хазартните игри, джебчиите или непочтените таксиджии.
А кметството на Прага, загрижено да съхрани туристическата манна, би искало да се справи с проблема. Ситуацията изисква спешно решение, подчертава Тереза Красенска, говорителка на пражката община, създала работна група, която да подготви преустройство на „Вацлавски намести“.
БТА