Ромни тръгва на кампания в чужбина

Ройтерс

Мит Ромни на корицата на сп. Тайм

Републиканският кандидат за президент на САЩ Мит Ромни скоро ще направи нещо, което Барак Обама още не е свършил като президент – да посети американския съюзник Израел, където ще се опита да се представи на избирателите у дома като надежден заместник на настоящия държавен глава на световната сцена.

В разгара на предизборната кампания, чийто резултат е трудно предвидим, днес Ромни заминава на едноседмична обиколка, по време на която ще посети церемонията по откриването на олимпиадата в Лондон, Израел и Полша.

Целта е да се придаде на бившия губернатор на щата Масачузетс някакъв външнополитически авторитет и американците да имат възможност да го видят в действие зад граница, докато решават дали да гласуват за него на изборите на 6 ноември, вместо за Обама.

Съветниците му казват, че целта на обиколката му е „да слуша и научава“, без политически декларации. Това е по-дискретна версия на собственото пътуване в чужбина на Обама през 2008 г., по време на което той произнесе реч пред огромно множество в Берлин в разгара на кандидатпрезидентската си кампания и провъзгласи: „Стените между старите съюзници от двете страни на Атлантика не могат да останат“.

Посещението на Ромни на олимпиадата ще му позволи да развее американското знаме и да се похвали с централно постижение в биографията си – работата му за спасяване на зимната олимпиада в Солт Лейк Сити през 2002 г.

В Лондон той ще се срещне с британския премиер Дейвид Камерън и други официални лица, както и с бившия премиер Тони Блеър, за да подчертае важността на традиционните американско-британски отношения. Той също така ще набере известни финансови средства за кампанията си от живеещите във Великобритания американци.

Във Варшава и Гданск Ромни ще разговаря с полски представители, както и с бившия лидер на „Солидарност“ Лех Валенса, и ще изрази подкрепа за ключов съюзник в Източна Европа – регион, дълго време доминиран от Русия.

„Обиколката цели да демонстрира ясна и решителна подкрепа за страните, които споделят нашите ценности“, каза политическият съветник на Ромни, Ланхи Чен.

Израел е най-деликатният дипломатически етап за Ромни, имайки предвид ситуацията в Сирия и напрегнатите отношения на Израел с Иран, след като бомбен атентат в българия уби израелски туристи и накара Еврейската държава да обвини Техеран.

Посещението на Ромни му предоставя възможността да се хареса и на еверйските избиратели, и на произраелските християни евангелисти, и да изтъкне контраста между него и сегашния президент демократ, който има трудни отношения с министър-председателя Бенямин Нетаняху.

Но то крие и някои рискове, тъй като Ромни , относителен новак във външната политика, може да бъде попитан дали би започнал война, за да спре ядрената програма на Иран, която е най-големият страх на Израел, и дали ще намеси САЩ в кървавия хаос в съседна Сирия, където президентът Башар ал Асад е обсаден от бунтовниците.

Ромни остро критикуваше подхода на Обама спрямо Иран и твърдо заяви, че няма да му позволи да се сдобие с ядрено оръжие. Ромни дори каза, че „в крайна сметка ще се наложи смяна на режима“.

Това го прави уязвим за въпроси дали би започнал военна операция срещу Ислямската република в момент, когато американците са уморени от войните в Афганистан и Ирак, започнати от последния републикански президент Джордж У. Буш.

„Това е ключовата дилема“, каза Мартин Индик, експерт по външна политика към института „Брукингс“ и автор на книга за външната оплитика на Обама „Bending History: Obama’s foreign policy“.

„От една страна Ромни иска да може да критикува Обама, че е слаб спрямо Иран, но не смятам, че той иска да създаде представа, че няма търпение за конфликт с Иран. Затова мисля, че той се опитва да лавира, да бележи точки срещу Обама, без да създава впечатлението, че гори от желание за още една война в Близкия изток“, каза Индик.

За да не бъде критикуван, че пренася кампанията срещу Обама в чужбина, от лагера на Ромни подчертаха, че кандидатът няма да използва обиколката за политически изказвания.

Приятелските снимки от разговорите на Ромни с Нетаняху ще имат ключово значение, демонстрирайки контраст с конфликтите от миналото между Обама и израелския лидер.

Обама разгневи израелците преди година, когато одобри дългогодишна цел на палестинците – държавата, която искат да създадат на Западния бряг и в Ивицата Газа да бъде в границите отпреди войната през 1967 г., в която Израел завладя тези земи, включително Източен Ерусалим.

„Фокусът на пътуването всъщност е върху опознаването и изслушването. Целта му е да потвърди убеждението на губернатор Ромни, че Америка не трябва да изоставя съюзниците си, особено тези, които са под обасада, като Израел“, каза съветникът по външна политика на Ромни, Дан Сенор.

През май бившият държавен секретар Кондолиза Райс посети Ерусалим и чу оплаквания от израелското ръководство от сегашното състояние на американско-израелските отношения, каза източник, запознат със срещите й.

Там не останало незабелязано че президентът демократ не е посетил Израел, макар да изпрати някои високопоставени представители, включително държавния секретар Хилари Клинтън.

„Това, че Обама не е посещавал Израел по време на президентството си, не е маловажен въпрос“, каза Майкъл Голдфарб, републикански експерт по външната политика. „Разбира се, той беше там като кандидат за президент, но се кандидатира като произраелски настроен, а когато зае поста, не изпълни обещанията си“.

Ромни, който казва, че Обама е предложил Израел да приеме „незащитими граници“, познава Нетаняху от 70-те години, когато двамата са работили заедно закратко в компанията „Бостън Консълтинг Груп“. Той планира да се срещне и с палестински лидери.

„Няма съмнение, че Ромни трябва да е внимателен“, каза Шибли Телхами, експерт по Близкия изток от университета на Мериленд. „Той трябва да се представи като държавник, а не като търговски пътник, и да внимава да се ангажира с позиции, които ще му вържат ръцете в бъдеще“.

Макар че повечето американски еврейски избиратели подкрепят демократите, силната произраелска позиция на Ромни може да му помогне да ограничи надмощието на Обама в тази електорална група, което може да повлияе на резултата в щати като Флорида.

Може би по-важното е, че пътуването до Израел би могло да привлече твърдо произраелските консервативни християни евангелисти, които имаха подозрения към Ромни (мормон, с репуптация на умерен консерватор) и търсеха алтернатива по време на първичните избори на републиканците.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.