Джон Кери е „добрият войник“ на Обама във външната политика
Асошиейтед прес
Сенаторът демократ Джон Кери изпъква като „добрия войник“ на президента Барак Обама. И Обама вероятно ще го възнагради за това, като го номинира, вероятно през следващите няколко дни, за приемник на държавния секретар Хилари Клинтън като най-високопоставения дипломат на САЩ.
Конгресменът от Масачузетс и бивш претендент от Демократическата партия за президентския пост, който днес е най-вероятният избор на Обама за поста държавен секретар, е бил безброй пъти в Афганистан и Пакистан с мисия да смекчава дипломатически спорове. Той часове наред е пил чай и е разговарял с президента на Афганистан Хамид Карзай и е участвал в деликатни преговори в Исламабад.
Това е доста нетипична роля за председател на сенатската комисия по външните отношения – пратеник със специални, но неясно дефинирани пълномощия.
Кери, който днес е на 69 години, е отстоявал с различен успех в Сената политиката на Белия дом в сферата на националната сигурност. Той успешно доведе нещата до подписването през 2010 г. на договор с Русия за ограничаване на ядрените оръжия, но неотдавна не успя да убеди републиканците да подкрепят договор на ООН за правата на инвалидите.
През последната – изборна – година Кери при всяка отдала му се възможност въртеше на шиш опонента на Обама, републиканеца Мит Ромни. Наред с това той играеше ролята на Ромни по време на подготовката на Обама за дебати по телевизията и бе гласовитият двигател в преизбирането на Обама. Кери произнесе следните запомнящи се думи пред националния конгрес на Демократическата партия през август: „Питайте Осама бин Ладен дали сега се чувства по-добре, отколкото преди четири години“.
Шансът на Кери да заеме поста държавен секретар сериозно се увеличи миналата седмица, след като постоянният представител на САЩ в ООН Сюзън Райс, която до този момент бе безспорният претендент, се оттегли от надпреварата, за да избегне яростните дебати с републиканците в Сената заради смъртоносното нападение срещу американското консулство в либийския град Бенгази.
Номинирането на Кери е било обсъждано с лидери в Конгреса, а консултациите между Белия дом и демократите в Камарата на представителите и в Сената се съсредоточават върху приемника в неговото сенатско кресло, съобщиха източници, които са запознати с хода на консултациите, но не са упълномощени да коментират преговорите открито. Ако в играта бъде включено и сенатското място на Кери, това би подобрило перспективите пред неотдавна загубилия изборите сенатор републиканец Скот Браун да се завърне в Сената.
В същото време Обама обмисля варианта да номинира един от бившите колеги на Кери в Сената, републиканеца Чък Хейгъл, за най-високия пост в Пентагона.
С избора на Кери Обама ще затвори един политически кръг. През 2004 г. претендентът за Белия дом Кери бе този, който помоли до голяма степен неизвестен дотогава сенатор от Илинойс да произнесе основната реч на конгреса на демократите в Бостън и по този начин изведе Обама на националната сцена. Кери изгуби президентските избори от Джордж Уокър Буш. Четири години по-късно Обама бе вече претендентът за Белия дом, поел щафетата на провалилия се Кери.
Колеги на Кери и от двете партии твърдят, че неговата кандидатура ще бъде сигурно и много бързо одобрена, което е още един забележителен обрат. Преди осем години републиканците осмяха Кери, наричайки го човек, който се носи по течението, непрекъснато мени позициите си, след като той се опита и не успя да измести Джордж Буш от Белия дом.
„Ако бъде номиниран, той ще донесе на новия си пост цял свят от натрупан опит. Той е човек, който определено разбира законодателния процес и според мен ще бъде човекът, с когото Конгресът би искал да работи по много позитивен начин“, заяви сенаторът Боб Коркър от Тенеси, който е на път догодина да стане най-високопоставеният републиканец в сенатската комисия по външните отношения.
Сенаторката от Републиканската партия Кели Айот от Ню Хемпшър, член на сенатската комисия по въоръжените сили, каза, че „несъмнено той притежава много задълбочени познания в тази сфера (международните отношения – бел. ред/. Той определено е квалифициран“.
Сенаторът Джон Маккейн, номиниран от републиканците за президентските избори през 2008 г., започна на шега да се обръща към Кери с думите „г-н държавен секретар“. Кери и Маккейн, и двамата губили президентски избори и завърнали се в Сената, през последните две десетилетия неведнъж са обединявали усилията си. През 1995 г. двамата ветерани от виетнамската война, наградени с множество медали, осигуриха политическата подкрепа за президента Бил Клинтън за предприетия от него процес на нормализиране на отношенията с Виетнам. Клинтън неведнъж е бил преследван с въпроси защо не е служил в армията.
Миналата година Кери и Маккейн активно настояваха за създаване на зона, забранена за полети над Либия, докато силите на Муамар Кадафи атакуваха бунтовници и цивилни граждани. А по-рано този месец двамата заедно се опитаха да защитят договора на ООН за инвалидите пред упоритата републиканска опозиция и оплакванията, че този договор щял да подкопае националния суверенитет на САЩ.
Договорът не бе одобрен, тъй като получи пет гласа по-малко от необходимото за ратифициране мнозинство от две трети. Кери нарече вота „един от най-тъжните дни“, които той е преживял през годините си като сенатор.
Кери често пътува по поръчения на Белия дом – например през май в Афганистан, когато предстоеше да бъде подписан договор за стратегическо сътрудничество след повече от едно десетилетие война. Миналата година той беше в Пакистан по време на апогея на дипломатическата криза, след като Реймънд Дейвис, американски шпионин на служба в ЦРУ, бе обвинен в убийството на двама пакистанци.
От началото на тази година Кери е председателствал множество дискусии в комисията по конкретни договори и други важни въпроси, но със законодателство се е занимавал по-малко. Той се опитваше да не привлича много внимание към комисията, избягвайки по този начин неприятности за Белия дом в годината на избори.
Сенаторът демократ Крис Кунс твърди, че упоритата работа на Кери често остава скрита зад кулисите. „Ролята на председателя . . . не е само в това да те снимат с Джордж Клуни, да се въртиш около държавни глави или да ходиш на приеми в Държавния департамент“, твърди Кунс.
„Тази работа изисква много, много пъти да изслушваш хора, които са загрижени, независимо дали става дума за хора от отбранителната общност или от деловите кръгове, от дипломатическия корпус, както и да бъдеш човекът, който стои в пресечната точка на всички тези интереси и да се опитваш да поддържаш Сената ефективно ангажиран в един много опасен свят с множество възникващи опасности“.
БТА