Джо Байдън – „специалистът по всичко“ на президента Обама

Ройтерс

Барак Обама на заседание с вицепрезидента Джо Байдън. Снимка: Белия дом

Вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън, който досега се беше потопил дълбоко в приковаващата вниманието вътрешна политика, разбра, че влиянието му се простира и до международните отношения, след като заигра ролята на заместител президента Барак Обама в началото на втория му мандат.

На Байдън сега в много отношения гледат като на „Специалиста по всичко“ на Обама, който сключи съдбоносна сделка за бюджета през януари и който е способен да си проправя уверено път през сложната властова структура на Вашингтон с подкупваща приветливост, която демократите намират за привлекателна, въпреки периодичните му словесни „изцепки“.

Мнозина смятат, че 70-годишният бивш сенатор има склонност към гафове, което прави широкото му влияние още по-забележително. Миналата година Байдън дори бе обект на медийни спекулации, че Обама, когато предизборната му кампания забуксува, може да го замени с Хилари Клинтън.

„Мисля, че най-удивителното в ролята на Байдън, особено напоследък, е както нейната публичност, така и значимостта на задачите, с които е натоварен“, заяви Джоел Голдстайн, експерт по вицепрезидентската институция в Университета на Сейнт Луис.

Проучване на общественото мнение на Ройтерс-Ипсос миналата седмица показа, че Байдън изпреварва по популярност неколцина републиканци, споменавани най-често като потенциални кандидати в изборите за президент през 2016 г., като бившия губернатор на Флорида Джеб Буш и губернатора на Ню Джърси Крис Кристи.

„Ако говорим за начина, по който възприемат Байдън, той излъчва истинска народнящина – по липса на по-добър термин – която се харесва на хората“, коментира анкетьорката от Ипсос Джулия Кларк. „Е, цапнат е в устата, но кой не е? Това дори го прави по-съизмерим с обикновените американци .“

Обама, който дърпа изкъсо юздите на външната политика от Белия дом, изпрати своя човек номер две в Мюнхен този месец, за да осъществи първите за втория му мандат контакти лице в лице с ключови съюзници на САЩ.

В Мюнхен Байдън подхвърли възможността САЩ да преговарят пряко с Иран за ядрените му амбиции, което би представлявало отклонение от типичната американска схема да преговаря с Техеран заедно с останалите пет големи сили.

И поставен под натиск да направи повече за подпомагането на сирийските бунтовници, Обама накара Байдън да се срещне със сирийските опозиционни лидери и да ги увери, че САЩ ще им изпратят хуманитарна помощ в усилията им да свалят правителството.

Такава важна роля контрастира с начина, по който мнозина вицепрезиденти в миналото бяха ограничавани до церемониални функции, например да представляват САЩ на погребения в чужбина.

Някои вицепрезиденти, като Дик Чейни при управлението на Джордж Буш, играеха могъщи роли, но зад кулисите.

Байдън обаче изпълнява значими роли и публично, и тайно, действайки задкулисно като своеобразен опонент на мнозинството, за да предизвика преоценка на политиките в Ирак и Афганистан, като същевременно се заема публично с трудни „търговски дела“, като промотиране на непопулярния план на Обама за икономически стимули в размер на 787 милиарда долара през първия му мандат.

Славейки се като ревностен католик, Байдън подкрепи публично хомосексуалните бракове миналата година, което свари Белия дом неподготвен и принуди Обама да изрази собствената си подкрепа за еднополовите брачни съюзи.

„Така е от самото начало,“ посочва Аарон Дейвид Милър, експерт в Центъра „Удроу Уилсън“. „Няма как да омаловажим ролята на Байдън през първите четири години. Той поддържаше невероятна публичност и бе много активен.“

Привличане между противоположностите?

В много отношения Байдън е пълна противоположност на спокойния, хладнокръвен и невъзмутим Обама – по-склонен е към бомбастичност и зрелищни изяви.

Затова едва ли някой остана изненадан, когато сатиричният сайт „Аниън“ (The Onion), го направи герой на комикс. Байдън е представен като пияница истинският Байдън не пие алкохол , който краде „250 метра медна жица от конфискуван заради просрочена ипотека дом“ и мие, гол до кръста, ретроавтомобил „Понтиак Файърбърд“ на паркинга на Белия дом.

Понякога възниква усещане, че измисленият Байдън от комикса и истинският са свързани – например когато той заклеваше сенатори на Капитолия.

„Разкрачи се, ще бъдеш претърсен,“ пошегува се Байдън със съпруга на сенаторката Хайди Хайдкамп. А на упражняващия бодибилдинг сенатор Тим Скот каза: „Ако се нуждаеш от някаква помощ за гръдните си мускули, човече, просто ми звънни.“

Пред участниците в Мюнхенската конференция по сигурността той каза, че е пропътувал над 1 милион километра, откакто е станал вицепрезидент и добави: „Повечето пъти президентът ме праща на места, на които не иска да ходи!“

Цветистият език на Байдън може би кара американците да недооценяват ролята му през първия мандат на Обама.

Но неотдавнашни събития, като кризата с фискалната скала, показаха, колко много разчита президентът на него.

Именно Байдън намери изход от фискалния хаос в края на миналата година, като откри общи допирни точки с лидера на републиканците в Сената Мич Макконъл, чиято антипатия към Обама е толкова силна, че да обяви веднъж, че голямата му задача е да не допусне негов втори мандат.

И не друг, а Байдън, преговаря с различните групи и излезе с първите от десетилетия предложения за контрол над личните оръжия в САЩ – препоръки, които Обама одобри набързо и които сега се обсъждат в Конгреса.

Миналата седмица Байдън отново бе на Капитолийския хълм, проверявайки настроенията на демократите в Сената по отношение на предложенията за контрол над оръжията. Байдън, който е прекарал 30 години в Сената, е смятан за по-заслужаващ доверие глас от Обама, който бе служил като сенатор по-малко от един пълен мандат.

„Сенаторът Обама бе тук за 30 минути, сенаторът Байдън – за 30 години. Това е голямата разлика. Той е далеч по-малко самонадеян, не използва разговора за свои цели, дава думата на всеки и разбира какво му се казва,“ заяви помощник на високопоставен републикански сенатор.

Неминуемо, когато се заговори за Байдън, разговорът клони към това дали той ще поиска номинацията на демократите за президент през 2016 г. Самият той не изключва подобна възможност.

Байдън подхрани спекулациите за плановете си, като покани на парти свои стари приятели и съмишленици в къщата си през януари тази година, за да отпразнува полагането на втората си клетва като вицепрезидент. Сред гостите бяха жители на ранно гласуващите щати Айова и Ню Хемпшър.

„Бих казала, че той държи вратата отворена,“ заяви една от участничките в партито Сара Райли, адвокат от Сидар Рапидс, Айова, която оказа помощ в президентската кампания на Байдън през 2008 г.

Байдън ще трябва да реши дали ще може да бъде избран на 74-години – напреднала възраст за един президент, и дали ще иска да се състезава с бившия държавен секретар Хилари Клинтън, ако 65-годишната съпруга на бившия президент Бил Клинтън също реши да се включи в надпреварата.

Представителите на Белия дом са съвсем наясно с тези спекулации и искат Байдън да успее като вицепрезидент, ако реши да се устреми към най-високия пост. А най-добрият начин да бъде успешен вицепрезидент, казват те, е Обама да бъде успешен президент.

Същевременно Обама и Белият дом внимават да не взимат страна между Байдън и Клинтън.

Говорителят на Белия дом Джей Карни заобиколи въпроса, когато бе запитан кого от двамата предпочита Обама.

„Мисля, че здравият разум изисква да си вземем малка почивка от политиканстването около президентските избори,“ подчерта той.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.