Обама иска да рестартира отношенията с Нетаняху
Асошиейтед прес
След дълги и хладни четири години, президентът на САЩ Барак Обама се надява да „рестартира“ отношенията си с израелския премиер Бенямин Нетаняху, когато направи тази пролет първото си посещение в Израел като президент.
Обама няма да носи никакви нови големи мирни планове за Близкия изток, когато предприеме това пътуване, включващо още спирка в окупираните палестински територии, казаха официални източници. Но подобряването на отношенията с Нетаняху – ключов съюзник, с когото Обама често е влизал в конфликт, може да бъде решаваща стъпка към ново отваряне на пътя към мира в региона.
Белият дом не е обявил официално датите на пребиваването на Обама в Израел, но израелски медии казаха, че президентът ще бъде там на 20 март.
На срещите си с Нетаняху и палестинските лидери Обама ще подчертае колко е важно враждуващите страни да се върнат на масата за преговори. Но официални представители на САЩ предупреждават да не се очаква пробив в тази насока по време на президентското посещение и че възраждането в близка перспектива на мирния процес е нереалистично според администрацията на Обама. „Това не е целта на тази визита“, каза в сряда говорителят на Белия дом Джей Карни.
Въпреки тесните връзки между САЩ и Израел, пътуването до Ерусалим винаги е било сложна задача за американските президенти, като имаме предвид, че техните визити често са засилвали очакванията за мирни споразумения с посредничеството на САЩ. Само четирима президенти на САЩ са посещавали Израел от създаването на еврейската държава: Ричард Никсън, Джими Картър, Бил Клинтън и Джордж Буш-младши (два пъти през последната година на своето президентство).
В стремежа си да охлади очакванията, Белият дом подчертава, че президентът ще се съсредоточи върху това да издейства ново начало с израелския му колега. Двамата държавни лидери са току-що преизбрани и волю-неволю ще се срещат в обозримото бъдеще, въпреки че всеки от тях може би се е надявал да има насреща си нов партньор.
Обама ще започне разговорите очи в очи от позицията на известна мощ, след като спечели със солидна преднина изборите през ноември срещу републиканеца Мит Ромни, когото израелският лидер подкрепяше едва ли не публично. Въпреки че стартира трети мандат като премиер, Нетаняху излиза отслабен от изборите през миналия месец в Израел. Неочаквано силно се представи една нова центристка партия и това навярно ще принуди Нетаняху да състави през следващите седмици коалиционно правителство.
Ейтан Гилбоа, експерт по американско-израелски отношения от университета „Бар Илан“ в Израел, казва, че разговорите между двамата лидери „може да отворят нова страница в американско-израелските отношения и личните връзки между Обама и Нетаняху“. Последната среща лице в лице между Обама и Нетаняху беше миналия март във Вашингтон, въпреки че оттогава те са разговаряли по телефона няколко пъти.
Напрежението между двамата лидери „заклокочи“ в началото на първия мандат на Обама. При едно от посещенията си във Вашингтон Нетаняху взе да поучава президента за клопките при мирните преговори и произнесе реч в Конгреса, в която сякаш агитираше за отпор срещу Обама. А похвалите на Нетаняху към Ромни, отдавнашен приятел на израелския лидер, по време на изборния сезон, раздразниха Белия дом.
Обама и Нетаняху имат различия и по ключови политически въпроси, най-вече по продължаващото израелско жилищно строителство в палестинските територии и плановете за ответни мерки срещу спорната ядрена програма на Иран. Нетаняху настоява за бързи действия, включително евентуално военно нападение, срещу Иран, чиито лидери призовават за унищожаването на Израел. Освен това израелските лидери са казали, че може да използват военна сила срещу Иран едностранно, без да уведомяват предварително Вашингтон, въпреки че има вероятност САЩ да бъдат въвлечени в един последвал конфликт.
Предпочитанието на Обама да използва икономически санкции и дипломатически натиск, а не военна сила срещу Иран, също поражда подозрения у Израел относно нивото на подкрепата за еврейската държава.
Част от мисията на Обама по време на неговото пътуване ще бъде да промени тези представи сред израелците, казва Денис Рос, който е работил при Обама като съветник по Близкия изток. Според Рос установяването на връзка с израелския народ ще даде на Обама повече пространство за справяне с иранския проблем и ще отправи „сигнал към всички онези, които мислят, че се е отказал от мира, че в действителност продължава да е заинтересуван от него“.
През 2011 г. Обама искаше да възобнови мирните преговори, но тези усилия се провалиха в рамките на няколко седмици. Палестинците отказват да възобновят преговорите, докато Израел не спре да изгражда селища на Западния бряг и в Източен Ерусалим. Нетаняху казва, че разговорите трябва да бъдат подновени без предварителни условия и даже разреши допълнително строителство на териториите, след като през ноември ООН на практика призна държавата Палестина.
Освен че ще спре на Западния бряг, Барак Обама ще посети и Йордания – основен партньор на САЩ в региона, който може да помогне да бъде склонен ръководителят на палестинската автономна власт Махмуд Абас да започне мирни преговори.
Очаква се Джон Кери, положил наскоро клетва като държавен секретар, да посети този месец Израел, палестинските територии и други страни в региона. Кери също е разговарял през уикенда с Нетаняху и Абас, за да потвърди ангажимента на САЩ към мирния процес.
Освен Иран и състоянието на мирните преговори, Обама и Нетаняху вероятно ще обсъдят също насилието в Сирия и политическата бъркотия в Египет – първата арабска страна, сключила мир с Израел.
Посланикът на САЩ в Израел Дан Шапиро окачестви регионалния дневен ред на Обама като „нетърпящ отлагане“.
БТА