Турция – протестите не спират, Ердоган не отстъпва

Протестът в Истанбул. Снимка: tumblr

Хиляди протестиращи срещу турското правителството се събраха отново в неделя вечер на площад Таксим в Истанбул, съобщи турският информационен сайт Уърлдубилитин.

В столицата Анкара полицията стреля със сълзотворен газ в неделя след обяд, за да разпръсне голям брой демонстранти, които се насочили към офиса на премиера Реджеп Тайип Ердоган, предаде агенция Франс прес, като се позова на турската телевизия НТВ.

Ердоган от своя страна отхвърли твърденията, че е авторитарен лидер и обвини опозицията в провокиране на протестите в страната. Протестите срещу изсичането на дървета  в истанбулския парк Гези имат не природозащитен, а идеологически характер, според него.

„В период, когато Турция постига успехи във всички  области, ние сме свидетели на съвършено нежелателни провокации. Виждаме как се опитват да посеят в страната хаос, който в  миналото се използваше за сваляне на правителството. Виждаме, че опозицията и други сили прибягват до тези провокации от  безизходица, защото знаят, че ще загубят на избори“, каза  Ердоган.

През последните три дни протестиращите в Турция дадоха  воля на натрупаното недоволство срещу Ердоган, който след 10 години на власт е възприеман от мнозина светски турци като неотстъпчива личност, която се меси във всеки аспект от обществения живот.

Големият протест на площад Таксим през нощта утихна, но  стотици хора се насочват отново към този район, а около 1500 души се събират на площад в Анкара, съобщава Асошиейтед  прес.Полицията използва сълзотворен газ срещу демонстрантите в Анкара, но сблъсъците са сравнително слаби в сравнение с масовите стълкновения в големите градове на Турция предишните  два дни, посочва Reuters.

Мнозина развяват знамена, пеят и призовават Ердоган да  подаде оставка. Някои протестиращи го сравняват със султан и го  наричат диктатор. „Ако те наричат някой, който служи на народа „диктатор“, нямам какво да кажа“, заяви Ердоган пред група балкански  изселници. „Моята единствена грижа е да служа на моята страна“,  допълни той. В друга реч около час по-късно Ердоган каза: „Аз не съм  господар на народа. Диктаторството не тече в моята кръв или в моя характер. Аз съм слуга на народа“.

Турският премиер нарече протестиращите „няколко  мародери“ и допълни, че ще продължи плановете за преустройство  на площад Таксим – проект, който провокира демонстрациите,  разраснали се до широк изблик на недоволство срещу неговото  правителство.  Ердоган посочи конкретно Народнорепубликанската партия,  основана през 1924 г. от Мустафа Кемал Ататюрк – създателя на  модерната турска държава, като отговорна за протестите.

„Тази реакция не е заради изсичането на 12 дървета. Това е основано на идеология“, каза Ердоган. В коментар на  информациите, че плановете за преустройство на площад Таксим  включват и строеж на нова джамия, той каза: „Очевидно няма да  искам позволение от лидера на Народнорепубликанската партия или  от няколко мародери“, съобщава Ройтерс.

Турската общественост се възмущава не само срещу  плановете за изсичане на дървета в парка Гези на площад Таксим,  но и от перспективата на тяхно място да бъде построен търговски  център. По този повод премиерът заяви, че властите планират да  построят на мястото на парка Гези „съответстващи на  историческите реалии казарми, като запазят зелените насаждения“.

„Окончателно решение за строителството на търговски  център няма“, каза Ердоган. Турският премиер също така защити действията на своето  правителство, като каза, че откакто е на власт са били посадени  два милиарда дървета, отбелязва АП.

Преди това дребни търговци и общински работници разчистваха улиците на Истанбул и Анкара след най-ожесточените от години демонстрации срещу правителството, съобщи агенция Ройтерс.

Групички от упорити демонстранти запалиха огньове на открито и продължиха сблъсъците с полицията през нощта, но улиците са вече много по-спокойни след двудневните стълкновения, при които близо 1000 души бяха арестувани, а стотици ранени. В центъра на Анкара антиправителствените протести продължиха и през нощта срещу неделя, а участниците в тях периодично влизаха в сблъсъци с органите на реда.

Няколко хиляди д

Протестът в Истанбул. Снимка: tumblr

емонстранти организираха шествие към офиса на министър-председателя Реджеп Тайип Ердоган, скандирайки лозунги срещу него, съобщи Анадолската агенция. За да ги спре, полицията беше принудена да използва сълзотворен газ и водни оръдия. Протестиращите замеряха полицията с павета и трошиха билбордове и витрини. Опожарени бяха два автомобила и будка за вестници. Ранени бяха 56 полицаи.

На практика целият град бе обхванат от нестабилност. По улиците шофьори надуваха клаксоните на колите си, призовавайки хората да се включат в протестите. Някои улици бяха преградени с барикади.

Сблъсъци имаше и в Истанбул около офиса на Ердоган в района Бешикташ. По улиците бяха издигнати барикади. Полицията разпръсна протестиращите със сълзотворен газ и сутринта напрежението намаля, посочва АФП.

През цялата нощ стотици демонстранти останаха на площад Таксим и в парка Гези. Сутринта по улиците към площада все още имаше барикади, добавя АФП. В Анталия протестиращи хвърляха камъни по полицията и повредиха няколко градски автобуса. В Измир с камъни беше замеряно представителство на управляващата партия.

Вълненията бяха предизвикани от протести срещу плановете на правителството да построи копие на военни казарми от Османската епоха, с магазини или апартаменти, на централния площад в Истанбул – Таксим, който отдавна се е наложил като място за политически демонстрации.

Протестите се разраснаха в по-широк израз на несъгласие с политиката на премиера Реджеп Тайип Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието.

Дъждът изглежда задържа тълпите далеч от Таксим, откъдето тръгнаха протестите, но не намали ентусиазма на малка група протестиращи, които останаха струпани около уличен огън.

Отломки са пръснати по площада след дните на противопоставяне между протестиращите и силите за борба с безредиците, които стреляха със сълзотворен газ и водни струи и преследваха демонстрантите по малките улички. Дребни търговци търкат антиправителствените графити от стените. Лозунги са изписани със спрейове по изгорени автомобили, включително полицейска кола и автобус.

В социалните мрежи има призиви за нови протести както в Истанбул, така и в Анкара, но остава неясно колко хора ще се отзоват. „Ще останем докрай“, казва пред Ройтерс Акин, който е прекарал последните няколко дни на Таксим. „Няма да си тръгнем. Единственият отговор сега е това правителство да падне. Уморени сме от това потискащо правителство, което оказва постоянен натиск върху нас. Вече не става дума за тези дървета“, каза той по повод парка Гези на площад Таксим, откъдето пламна искрата на протестите.

В петък и в събота в цялата страна имаше над 90 отделни демонстрации, съобщиха официални служители. Над 1000 души са били ранени в Истанбул и още неколкостотин в Анкара, според турските медии.

Суровият отговор на полицията шокира турците, както и туристите, които се озоваха насред граждански вълнения в една от най-посещаваните в света дестинации. Действията на полицията бяха критикувани от САЩ, ЕС и международни правозащитни групи.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.