Феноменът “Семейство Симпсън” и неговият създател Мат Грьонинг
Филмовата версия на прочутия по цял свят анимационен сериал тръгва по кината на 27 юли
Дългоочакваният “Семейство Симпсън: Филмът” тръгва по българските и световните киноекрани на 27 юли (виж по-долу трейлър). Той е създаден по едноименния анимационен сериал, който се излъчва в САЩ вече 18 години. Главни действащи лица в него са Хоумър и Мардж Симпсън и трите им деца – Барт, Лиса и бебето Маги. Тв поредицата е крайно сатирична и осмива живота на средностатистическия американец, както и американската култура и общество. Списание “Тайм” определя “Семейство Симпсън” като “най-добрия сериал на 20 век”, а “Ти Ви Гайд” го класира сред десетте най-велики предавания на всички времена. Човекът, който стои зад този успех, се казва Мат Грьонинг.
Той е роден на 15 февруари 1954 г. в Портланд, Орегон. През 1977 г. завършва местния колеж и се мести в Лос Анджелис, за да се опита да пробие като писател и карикатурист. Не му провървява веднага и той е принуден да работи като сервитьор, а после и като продавач в музикален магазин. Именно първите му години в Ел Ей вдъхновяват Грьонинг да създаде комикса “Живот в ада”. Първоначално той е отпечатван в местен вестник, а после излиза и като книга. Тя привлича вниманието на продуцента Джеймс Брукс и той се споразумява с Грьонинг да започне да прави кратки анимационни клипчета, които да бъдат излъчвани в “Шоуто на Трейси Улман”. Така на 19 април 1987 г. Симпсънови изгряват на тв екрана за пръв път, а година и половина по-късно – на 17 декември 1989 г., тръгва и сериалът.
Към днешна дата тв поредицата е най-дълго излъчваното предаване в американската телевизионна история и годишно носи приходи от 2 милиарда долара. Хоумър, Мардж, Лиса, Барт и Маги са толкова популярни, че образите им могат да бъдат видени върху какво ли не – от фигури за шах до инхалатори за астматици. Животът на Грьонинг, естествено, вече няма нищо общо с ада и той обитава огромна къща на брега на Тихия океан. Макар все още да е изпълнителен продуцент на сериала, той е оставил работата по сценария на отделните епизоди на други хора и се изявява само като “консултант по идеите”. Казва, че за шоуто работи една “добре смазана машина от сценаристи, редактори, продуценти и аниматори” и то вече се “движи на автопилот”.
“Ако утре ме блъсне камион, “Семейство Симпсън” ще продължи да се излъчва – казва Грьонинг. – Краят му не се вижда. Понякога се питам: “Не е ли работата ми еднообразна? Не правя ли едно и също нещо пак и пак, и пак?” Но после осъзнавам, че всяка седмица научавам нещо ново – било то за писането на сценарий, за хората от екипа или просто някоя нова смешка. А това е страхотно забавление за мен. Искам да бъда там, където тези прекрасни хора създават този невероятен сериал. Приятно ми е да си мисля: “Аз търкулнах снежната топка, която непрекъснато се върти и става все по-голяма”.
Понеже трябвало да напише сценария за първите епизоди много набързо, Грьонинг кръстил главните герои на своите близки – Хоумър на баща си, Мардж на майка си, а Лиса и Маги – на две от сестрите си. За да не го обвинят в нарцисизъм, решил да не дава на момчето в семейството своето име Мат. Вместо това избрал да го нарече Барт, което е анаграма на английската дума “brat” (невъзпитано дете, келеме). Спрингфийлд – името на града, в който живеят Симпсънови, пък било избрано заради голямата му популярност в Щатите – там има около 45 града, които се казват така.
Въпреки че имената на Симпсънови са същите като тези на Грьонингови, Мат твърди, че между двете семейства няма нищо общо. Иначе близките му нямали нищо против, че анимационните герои са кръстени на тях. Единственият път, когато баща му Хоумър се възмутил от поведението на своя телевизионен съименник, било след епизода, в който той накарал Мардж да носи спукана автомобилна гума през пустинята до най-близката бензиностанция. “Баща ми каза, че това не е поведение на джентълмен – смее се Мат. – А никога не е възразявал срещу сцените, в които Хоумър души Барт.”
[swf] data=“http://www.youtube.com/v/81cRIc4gmzA“, width=“425″, height=“350″ [/swf]
Популярността на “Семейство Симпсън” е толкова голяма, че дори политиците се оказват свързани с него по един или друг начин. През 1992 г. Джордж Буш старши в една от речите си по време на предизборната кампания заявява: “Американците не трябва да приличат на семейство Симпсън”. Бившият британски премиер Тони Блеър отделя 10 минути от натоварения си график, за да озвучи анимационния си образ. Така в един от епизодите той освобождава Хоумър от британски затвор и му позволява да се върне в САЩ, но само при условие, че вземе и Мадона със себе си (певицата от доста време живее в Лондон).
Списъкът със знаменитостите, които са озвучавали собствените си анимационни персонажи в тв поредицата, е безкраен. Майкъл Джексън, Дани Девито, Дъстин Хофман, Стинг, Елизабет Тейлър, Ким Бейсинджър, Алек Болдуин, Бритни Спиърс, Стивън Кинг, Ричард Гиър, Мик Джагър, Майкъл Мур, Глен Клоуз, Том Джоунс, Пол Макартни, Мел Гибсън са само част от тях. “Семейство Симпсън” има 23 награди “Еми” и собствена звезда на Алеята на славата в Холивуд
“Симпсънови се държат странно и неадекватно, но между тях има искрена любов и привързаност – казва Мат Грьонинг. – Колко други американски семейства са успели да останат заедно цели 20 години? Излъчването на сериала в продължение на толкова много време вероятно противоречи на всички правила за правене на телевизия, но скоро край няма да има. Не виждам защо трябва да има.”
(по в. “Индипендънт” с малки съкращения)