Вълна от възмущение в Русия и света срещу присъдата на Навални
Няколко хиляди души – според полицията 2500, а според участниците -10 000, се събраха близо до Кремъл, скандирайки „Свобода за Навални!“. Днес той беше осъден на пет години затвор за присвояване на средства от държавно предприятие по дело, което според опозицията е типичен пример за политически репресии.
Няколко десетки души, които протестираха близо до Кремъл в подкрепа на опозиционера Алексей Навални, бяха задържани, съобщи Франс прес. Площад близо до мястото, планирано за събирането им пък беше затворен заради „ремонтни работи“. Затворени бяха и Червеният площад и Александровската градина, намиращи се в съседство.
Кадри на близката до опозицията телевизия „Дожд“ показа как полицаи от силите за борба с безредиците отблъскват хора, опитващи се да стигнат до Манежния площад и околностите му. Кореспондент на телевизията съобщи, че е видял да арестуват и качват в полицейски камиони поне 30-тина души. ИТАР-ТАСС съобщават, че са задържани най-малко 60 души. „Като чух присъдата, очите ми се напълниха със сълзи, а краката ми се подкосиха. Навални беше личност, която хората следват”, каза музикантът Владимир Иванов.
Шествието нямаше разрешение от властите, а московското кметство предупреди още сутринта, че участниците в него може да бъдат съдени. „Това не е само моя болка, а на целия народ. Хвърлиха в затвора последния честен човек, който милееше за родината си”, заяви демонстрантката Светлана Уваркина.
Навални стана известен като един от лидерите, които оглавиха масовите протести срещу Кремъл от последните години и с проектите си, които разкриват злоупотреби с държавни пари по подобие на „Уикилийкс“. „ Ако някой си мисли, че разследванията на Алексей ще спрат, жестоко се лъже. Борбата с корупцията продължава”, беше мнението на Юлия – съпруга на Алексей Навални.
„Цената на тази присъда ще поляризира още повече обществото, ще предизвика повече гняв срещу режима на Путин, което ще принуди правителството да прибегне до по-сериозни репресивни мерки”, коментира анализаторът Мария Липман.
Ленинският районен съд в град Киров призна в четвъртък за виновен Алексей Навални в присвояване на средства от държавното дърводобивно предприятие „Кировлес“ през 2009 г.
Магистратите разпоредиха Навални да бъде арестуван в съдебната зала. Сложени му бяха белезници и той бе изведен под стража заедно с бизнесмена Пьотър Офицеров, осъден като негов съучастник на 4 години затвор.
Минути преди това Навални призова поддръжниците си да продължат неговата битка и написа в Туитър: „Добре. Не тъгувайте за мен. И най-важното – не стойте със скръстени ръце, който е хванал кокала няма да го пусне сам.“
Навални винаги е твърдял, че процесът срещу него е политически мотивиран, заради опозиционната му дейност срещу президента Владимир Путин. 37-годишният блогър води кампания срещу партията на Путин „Единна Русия“ и стана популярен с разкритията си за корупция в управлението. Наскоро той каза, че смята да се кандидатира за президент, а вече регистрира кандидатурата си за кмет на Москва.
Шефът на предизборната му кампания Леонид Волков заяви след произнасянето на присъдата, че Навални може да не участва в изборите за кмет на 8 септември. Това е решение на самия Навални, което до септември може да се промени. Регистрацията му кандидат-кмет остава до влизане в сила на присъдата, а щабът продължава да работи. Освен това Навални призовава привържениците си да бойкотират изборите. Според последните социологически проучвания настоящият кмет на Москва Сергей Собянин ще запази поста си със 78% от гласовете, а Навални би се класирал втори с 8 на сто.
Когато присъдата бе произнесена, някои от привържениците му се просълзиха, а в социалните мрежи, които той използва толкова ефикасно, избухна вълна от гняв, предаде Би Би Си. Бившият министър Борис Немцов, също политически противник на Путин, коментира пред репортери, че делото „е напълно изфабрикувано от начало до край и дори съдията не може да каже каква е била причината за престъплението“.
Вината на подсъдимите е напълно доказана, заяви съдията Сергей Блинов, който е записал в присъдата, че в делото отсъства политически мотив. Защитата на подсъдимите заяви, че ще обжалва пред висшестояща инстанция. Това ще отнеме 10 дни, а още 30 дни ще са нужни на Кировския областен съд да разгледа жалбата. До влизането в сила на присъдата Навални остава кандидат за кмет на Москва.
Съдията Сергей Блинов наблегна върху „тежестта на престъплението“ и „опасността за обществото“. Той мотивира извода, че Навални е виновен, със самопризнанията на бившия директор на „Кировлес“ Вячеслав Опалев, сключил сделка със следствието и получил условна присъда. Също и с данни от записани телефонни разговори и електронна кореспонденция на подсъдимия, получени незаконно според неговите адвокати.
Навални твърди, че Опалев свидетелства срещу него, защото иска да си отмъсти, тъй като Навални е препоръчал той да бъде уволнен и компанията му да бъде разследвана за корупция.
Съдът определи Навални като организатор и ръководител на кражба на имущество в особено големи размери – дървен материал за близо половин милион долара. Според присъдата опозиционерът е разработил престъпния си план като съветник на местния губернатор Никита Белих, действайки съвместно с бизнесмена Пьотър Офицеров.
Съдебното заседание бе отразено от над 100 руски и чуждестранни журналисти, по-специално от Европа, Япония и САЩ. Според руски правозащитници делото срещу Навални е политическо. Адвокатите на бившия петролен магнат Михаил Ходорковски, прочул се с критики срещу Кремъл и излежаващ присъда за финансови измами, сравняват процеса срещу Навални с едно от делата срещу техния довереник. В Москва, петербург и други големи градове привърженици на Навални започнаха протести срещу присъдата.
Европейският съюз заяви, че присъдата на Алексей Навални повдига сериозни въпроси за правовата държава в Русия. В изявление на външнополитическата служба на ЕС се казва, че обвинението към Навални в злоупотреби е било необосновано. Германия също реагира, като представителят на правителството за връзки с Русия Андреас Щокенхоф нарече процеса „показателен“, а произнесената присъда – репресивна мярка за неутрализиране на политически опонент.
Американският посланик в Москва Майкъл Макфол изрази в Туитър разочарованието си от произнесената присъда. „Дълбоко сме разочаровани от осъждането на @Navalny и явните политически мотиви в този съдебен процес“, написа Макфол, което бе и първата официална реакция на САЩ по случая. По-късно от Белия дом заявиха, че президентът Обама обмисбя да отмени планираната за есента среща с Владимир Путин.
Европейски страни изразиха безпокойството си от осъдителната присъда на Алексей Навални, произнесена по-рано днес, предадоха световните агенции. „Обезпокоени сме от осъждането на Навални. Но се надяваме, че пътищата за обжалване на присъдата не са изчерпани и че присъдата може да бъде променена на апелативна инстанция“, заяви Филип Лайо, говорителят на френското министерство на външните работи.
Подобна беше реакцията и на британския министър на външните работи Уилям Хейг, който в акаунта си в Туитър написа, че правосъдието в Русия е „селективно“ и че присъдата срещу Навални не е в съответствие с „международните задължения на Русия в областта на правото“.
Берлин обвини руското правосъдие в липса на безпристрастност, предаде Ройтерс. „Характерът на процеса и суровата присъда са още едно доказателство, че руската съдебна система не е независима“, заяви Маркус Льонинг, представителят по въпросите за човешките права на германското външно министерство.
Бившият руски олигарх Михаил Ходорковски, който излежава 11-годишна присъда след процес, който мнозина възприеха като политически, определи присъдата на Навални като предвидима и неизбежна и призова руснаците да окажат съпротива на „руската репресивна машина“, предаде Франс прес.
Призивът беше отправен в интернет сайта на Ходорковски от трудово-наказателната колония, в която излежава присъдата си бившият олигарх и критик на Владимир Путин.
„Докато не осъзнаем, че процесът срещу Навални или срещу стотиците хора, осъдени несправедливо, касаят всички нас, то репресивната машина ще продължи да ни вкарва в затвора един след друг“, посочва Ходорковски.
БТА