Защо обичат Туитър латиноамериканските лидери

Асошиейтед прес

Когато президентката на Аржентина Кристина Фернандес използва Туитър, често пъти следва полемика. Въпреки че дискусиите в Туитър са категоризирани по съдържание и повтаряемост, дебат никога не липсва.

Кристина Фернандес почти никога не дава интервюта и не отговаря на въпросите на репортери. Тя често използва своя официален акаунт в Туитър twitter.com.CFKArgentina с над 2,2 милиона последователи, за да осъществи пряк контакт с хората.

Веднъж тя изпрати 60 туита само за един ден след мащабните протести на хиляди аржентинци, критикуващи правителството й. Освен това тя многократно е атакувала своите политически противници и медии като ги обвиняваше в изопачаване на истината и в оклеветяването й.

Но имаше и някои по-ведри туитове: нейни снимки с папа Франциск, с шампион по бокс, с кучетата й. Или пък туитовете, в които тя разказваше за обикновените й разговори с аржентинци, които е срещала по пътищата на страната, туитове, посветени на раждането на внука й и туитове с размислите й за нейния любим телевизионен сериал.

„Фен съм на сериала „Игра на тронове“. Страшно ми харесва“, написа на 28 април в Туитър Фернандес.

„Когато от телевизия ДирекТВ дойдоха да се срещнат с мене, за да обявят някакви инвестиции, аз ги помолих да излъчат и третия сезон на сериала. Сигурна съм, че утре някои от опозицията ще ме обвини, че съм поискала и получила подаръци“, допълни Фернандес в туита си.

След като свърши епохата на четиричасовите речи на Фидел Кастро, туитовете със своите максимални 140 символа се превърнаха във водещо комуникационно средство за президентите в Латинска Америка.

Типичен скорошен пример за това беше когато самолетът на президента на Боливия Ево Моралес беше задържан във Виена заради необосновано подозрение, че бившият консултант на Агенцията за национална сигурност Едуард Сноудън е на борда. Лидерите от Латинска Америка използваха тогава Туитър, за да изразят неодобрението си.

„Всички международни имунитети, които защитават държавните глави бяха нарушени заради манията на една империя“, написа в Туитър президентът на Венецуела Николас Мадуро, визирайки САЩ. Акаунтът на Мадуро twitter.com NicolasMaduro има близо 1,3 милиона последователи.

Мадуро използва Туитър, за да се препира с колумбийския си колега Алваро Урибе или с пуерториканския певец Рики Мартин. Той често пъти критикува остро заможните венецуелци, правейки граматични грешки, и често си спомня с умиление за предшественика си, покойния Уго Чавес.

За много венецуелци следенето на Туитър се превърна във важно занимание, след като Чавес създаде акаунт в социалната медийна платформа в края на април 2010 г., според сайта за наблюдение на интернет comScore. С 4 милиона последователи акаунтът на Чавес продължава да е на челно място по брой на последователите сред акаунтите на латиноамериканските лидери.

В политически разделената Венецуела, способността да се влияе на социалните медии е от ключововажно значение. Почти всеки четвърти венецуелец в страната редовно използва Туитър, сочат данните на comScore.

„Редица венецуелски длъжностни лица не общуват с народа първо по телевизията, радиото или чрез речи, а чрез Туитър“, казва Хавиер Перейра, координатор на уебсайта на в. „Насионал“. „Това ни кара да бъдем вечно нащрек, да наблюдаваме постоянно интернет“.

Венецуела заедно с Бразилия и Аржентина са страните в челната десятка по използване на Туитър. Колумбийският президент Хуан Мануел Сантос заяви в интервю за Асошиейтед прес, че точно затова харесва толкова много именно тази интернет платформа. Акаунтът на Сантос twitter.com.JuanManSantos със своите 2 милиона последователи е на трето място сред акаунтите на латиноамериканските лидери – живи или мъртви – след тези на Чавес и Фернандес.

„Понякога изпращам съобщение, за да изясня някои неща, за да общувам с народа“, заяви Сантос. „Изпращате туит и незабавно, ако става дума за нещо важно, той попада в медиите. Вместо човек да дава толкова много пресконференции, той използва Туитър“, посочи президентът.

Почти две трети от световните лидери се присъединиха към Туитървселената, според анализ от миналата година на 264 правителствени акаунта в 125 страни, който фирмата за връзки с обществеността Бърсън-Марстелър описа като първото правено досега в света изследване на това как лидерите използват Туитър.

Най-много последователи в Туитър от лидерите има акаунтът на президента на САЩ Барак Обама www.twitter.com BarackObama – над 35 милиона. Но латиноамериканските лидери продължават да печелят почва в Туитър. Те станаха по-големи последователи на социалната мрежа, отколкото техните европейски колеги и са сред 20-те най-следени в социалната мрежа лидери.

БТА

Здраве, Наука & Tex
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.