Русия ще похарчи десетки милиарди за защита от кибератаки
Руската Федерална служба за сигурност (ФСС) създава единна система за свръзка. Тайните служби в страната се готвят за потенциални кибератаки от чужбина и градят защита срещу изтичания на тайни, от каквито пострадаха силовите структури в САЩ, пише руският вестник „Комерсант“.
Според вестника президентът Владимир Путин е одобрил идеята на ФСС да се изгради интегрирана комуникационна система за нуждите на отбраната, сигурността и охраната на правния ред в страната.
Безпрецедентният по мащаб проект навярно ще бъде възложен на Центъра за информационни технологии и системи в органите на изпълнителната власт. Той обаче „може да струва десетки милиарди долари, а специалната мрежа на Пентагона примерно не го предпази от сериозни течове“, предупреждава изданието.
Традиционните подходи в тази сфера не гарантират защита срещу „кибернетични въздействия, вредоносни програми (…), атаки на кибертерористи и други кибернетични престъпления“, признал източник на всекидневника в руското правителство.
„Комерсант“ напомня, че по нареждане на президента Путин ФСС разработи законопроект, предвиждащ защита от кибератаки срещу информационните ресурси на Русия и засилващ наказанията за хакерски действия.
Вестникът обаче цитира източник, близък до руския Съвет за сигурност, според който голяма част от интернет трафика „дори“ между Кремъл и сградата на президентската администрация фактически минава през територията на САЩ – мнозина служители предпочитали да използват чуждестранни сайтове за електронна поща като gmail.com.
Американската специална комуникационна мрежа SIPRNET е най-голямата в света и гарантираше добра защита срещу атаки отвън, но не и срещу изтичания „отвътре“. Какъвто бе случаят с аналитика Брадли Манинг, „източил“ 600 000 файла от тази мрежа за портала Уикилийкс, напомня „Комерсант“.
БТА