В случай на намеса в Сирия Турция да се готви за нападения

Сирийският режим и ключовият му регионален поддръжик Иран, „мозъкът на посредническите войни“ в Близкия изток, може да отприщят нови терористични нападения срещу Турция. Анкара може да се присъедини към международна коалиция, която вероятно ще се намеси в сирийската гражданска война, чийто курс се промени с нападенията с химически оръжия миналата седмица.

Сирийският президент Башар ал Асад разглежда Турция като една от водещите страни, които причиняват страдание на него и на страната му. Затова участието на Турция в коалиция, която ще се намеси в Сирия, може да предизвика терористични нападения. Възможно е Асад да използва различни методи, за да навреди на Турция, заяви пред „Тудейс заман“ Мехмет Шахин, анализатор от Центъра за стратегически изследвания на Близкия изток ОРСАМ. Никога не знаеш какви ще бъдат действията на диктатори като Асад, когато те осъзнават, че скоро ще си отидат, добави Шахин.

Анкара, която е един от най-големите критици на сирийския лидер Асад, извърши военни учения и обсъжда със световните лидери как да бъде спряно кръвопролитието в страната след нападението с химически оръжия, при което бяха убити над 1000 души и бяха ранени още повече в предградия на Дамаск. Като част от плана й за спиране на насилието в страната Турция започна да се подготвя за евентуална интервенция в Сирия със засилване на военните учения в южните й гранични окръзи Хатай, Килис и Шанлъурфа.

Малко след като въпросът за намеса в Сирия дойде в дневния ред на световните сили, турската полиция откри 177 килограма експлозиви в кола и задържа двама сирийци на граничния пункт Йонджюпънар в южния окръг Килис. Инцидентът напомни за бомбените нападения в Рейханлъ, при които 50 души бяха убити, а над 100 бяха ранени. На 11 май кола бомба бе взривена пред кметството, а друга – пред пощата в Рейханлъ (в южния турски окръг Хатай), главен център за сирийски бежанци и за дейността на сирийската опозиция, бореща се срещу режима на президента Асад. Станалото в Рейханлъ не бе единствената заплаха от Сирия. В Турция бяха извършени няколко неголеми терористични нападения след началото на сирийската гражданска война в средата на 2011 г.

Джелялеттин Явуз, заместник-председател на базирания в Анкара Турски център за международни отношения и стратегически анализ (ТЮРКСАМ), смята, че няма да има директни нападения от Сирия, но сирийският режим може да положи всякакви усилия, за да използва различни методи, като да насочва терористи към Турция, които да действат срещу Турция.

Има разграничение между кюрдите, в частност между Кюрдската работническа партия (ПКК) и сирийската кюрдска организация Партия на демократичния съюз (ПДС) в северните гранични сирийски градове. Семействата, които преминават от двете страни на границата, смятат ПКК за по-близка до режима на Асад, каза Явуз, като подчерта, че вероятно на сирийска територия се извършват подготовки, тъй като ПКК е започнала да събира момчета от кюрдски семейства в Сирия – действие, което е в подкрепа на наскорошните изявления на бившия пряк ръководител на ПКК Мурат Карайълан за създаването на „професионална армия“ и засилване на вероятността за нападения от Сирия в Турция.

Турция се налага да се пази не само от кюрдските терористични организации в Сирия, но и от организацията Революционна партия и фронт за народно освобождение (ДХКП-С), която също е активна в региона. Гърция започна да прогонва терористи от бежанския лагер Лаврион след натиск от САЩ заради бомбения атентат срещу американското посолство в Анкара в началото на годината. Преди два месеца турското разузнаване установи, че терористите от групировката се придвижват към сирийската провинция Латакия.

Имаше информации, че в Сирия се изпращат само бъдещи камикадзета, докато други терористи остават в Гърция, като всичко това създава необхватна заплаха за Турция и граничната й сигурност.

Още по темата: Евентуалната военна операция с участието на Турция

В информация под заглавие „Според Анкара операция в Сирия е възможна най-рано след две седмици“ в. „Заман“ пише, че Анкара, която обяви, че ще участва в състава на международна доброволна коалиция за военна намеса в Сирия, не очаква операцията да се осъществи „от днес за утре“.

Според турски дипломатически източници въпреки точно противоположните изявления от страна на Запада (за евентуална операция), първо трябва да бъде взето решение от Съвета за сигурност на ООН. Ако това не стане, ще са необходими най-малко две седмици за формирането на коалиция. Операцията в Сирия пък ще се ограничи само до въздушни удари срещу стратегически цели. Сухопътна операция не е желан вариант, пише „Заман“.

В статия на коментаторката Серпил Чевикджан от в. „Миллиет“, озаглавена „Позицията на Турция при евентуална намеса в Сирия“, пише, че ако НАТО предприеме операция срещу Сирия, турската военно-въздушна база Инджирлик ще бъде използвана.

Чевикджан изтъква, че Анкара подкрепя най-много военна операция срещу Сирия, подобна на намесата с въздушни удари на НАТО в Косово през 1999 г. При евентуална международна намеса в Сирия Турция ще осигурява логистичната подкрепа за коалиционните сили.

Авторката се спира и върху опасностите за Турция, произлизащи от евентуална операция в Сирия. Чевикджан пише в тази връзка, че по турско-сирийската граница са взети изключителни мерки за сигурност, включително срещу употреба на химическо оръжие.

Коментаторката отбелязва, че в последните дни освен канцеларията на турския премиер и външното министерство денонощно работят най-вече „двата щаба“ – генералният щаб на армията и турското разузнаване МИТ.

В Анкара в момента на масата се поставят всички възможни сценарии във връзка с евентуална намеса в Сирия. Работи се по всички сценарии – от най-добрите, при които може да се стигне до огромна бежанска вълна в Турция, до най-лошите. Анкара се подготвя за намеса като тази в Косово и за позиция, в която да оказва логистична подкрепа, пише в заключение Чевикджан.

Вестниците „Сабах“ и „Хюриет“ съобщават, че турският премиер Реджеп Тайип Ердоган е разговарял вчера по телефона за кризите в Сирия и Египет с британския и датския си колега – Дейвид Камерън и Хеле Торнинг-Шмит.

Ердоган и Камерън са били на мнение, че международната общност не може да запази мълчание при хуманитарната криза в Сирия след предполагаемата употреба на химическо оръжие срещу цивилни край Дамаск.

Премиерът на Турция е посочил пред Торнинг-Шмит, че без съмнение международната общност ще трябва да предприеме конкретни стъпки срещу нападенията с химическо оръжие в Сирия.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.