Обама: Въздържаме се за Сирия, но не се отказваме да ударим Иран

Президентът Обама дава интервю за телевизия Ей Би Си. Снимка: Белия дом

Това, че САЩ се въздържат от удар върху Сирия, не намалява заплахата да използват сила срещу Иран, за да му попречат да се сдобие с атомна бомба, предупреди американският президент Барак Обама в интервю за телевизия Ей Би Си, цитиран от АФП.

Смятам, че иранците съзнават, че ядреният въпрос е много по-съществен нас, отколкото този за химическите оръжия, подчерта той в интервюто, записано в петък и излъчено днес, признавайки за първи път, че е влязъл в контакт с новия си ирански колега Хасан Рохани.

Обама каза, че той и Рохани са си разменили писма, в които засегнали темата за Сирия, но не са разговаряли пряко. Американският президент разграничи отношението към сирийските химически оръжия от подхода към иранския ядрен проблем.

Заплахата, която представлява иранската ядрена програма за Израел, е по-близо до интересите ни. Ядрена надпревара в района би предизвикала дълбока дестабилизация, отбеляза той. Мисля, че иранците са съвсем наясно, че това, че не сме нанесли удар (върху Сирия), не значи, че няма да ударим Иран, предупреди Обама.

Сирийската криза обаче, би трябвало да покаже, че проблемите могат да се решават по дипломатически път, подчерта той. В интервюто Обама отхвърли твърденията на руския президент Владимир Путин, че сирийските бунтовници са отговорни за химическата атака на 21 август край Дамаск, но приветства дипломатическата роля на Путин в тази криза, посочва Ройтерс.

Обама приветства участието на Путин като ползотворно и отбеляза, че споразумението за Сирия трябва да съдържа реални гаранции, че режимът ще се откаже от целия си химически арсенал, допълва БТА. Смятам, че независимо от разногласията ни с Путин по редица въпроси, той може да играе важна роля за уреждането на сирийската криза, каза той, цитиран от ИТАР-ТАСС.

„Поздравявам го за намесата му. Приветствам го, че каза: Поемам отговорността да накарам клиента си, режима на Асад, да реши въпроса с химическите оръжия”, отбеляза Обама.

Времето на Студената война отмина. Между САЩ и Русия няма надпревара, подчерта американският президент, уточнявайки обаче, че отношенията между двете страни остават белязани от доктрината на Роналд Рейгън „Доверие, но и бдителност”. Интервюто на Обама за Ей Би Си е записано преди вчера САЩ и Русия да се споразумеят за унищожаването на химическия арсенал на Сирия, припомня АФП.

Още по темата: Най-значимата схема за унищожаване на химически оръжия

Джон Кери. Снимка: от тв екрана

Споразумението за Сирия, постигнато с Русия, е най-значимата в историята схема за унищожаване на химически оръжия, заяви държавният секретар на САЩ Джон Кери, цитиран от ДПА. Вариантът за военна намеса обаче остава на масата, ако президентът Башар Асад не изпълни задълженията си, предупреди Кери.

Той отправи предупреждението на пресконференция в Ерусалим след среща с израелския премиер Бенямин Нетаняху, когото информира за рамковото споразумение, постигнато вчера в Женева между Русия и САЩ. Според договорката Сирия трябва да декларира химическия си арсенал до една седмица и да го предаде за унищожаване до средата на 2014 г.

Американският държавен секретар подчерта, цитиран от АП, че ще бъде решаващо за Сирия да спази споразумението. В противен случай заплахата на САЩ да използват военна сила срещу страната остава валидна. Не можем да си позволим празни приказки, когато става дума за международни проблеми, категоричен бе Кери.

По думите му Русия е заявила, че режимът на сирийския президент Башар Асад се е съгласил да даде отчет за химическия си арсенал до седмица, посочва Ройтерс. Според Кери вчерашното споразумение има пълния капацитет да лиши Сирия от всичките й химически оръжия.

На съвместната пресконференция с Кери израелският премиер приветства руско-американската договорка и изрази вяра, че тя ще има отражение и върху Иран, близък съюзник на Сирия. Светът трябва да гарантира, че радикалните режими нямат оръжия за масово унищожение, тъй като, както научихме в случая на Сирия, ще ги използват, каза Нетаняху. По думите му споразумението доказва, че „ако дипломацията изобщо има шанс да проработи, то тя трябва да бъде съчетавана с достоверна военна заплаха”.

Американският държавен секретар подчерта, цитиран от „Асошиейтед прес“, че ще бъде решаващо за Сирия да спази споразумението. В противен случай заплахата на САЩ да използват военна сила срещу страната остава валидна.

Не можем да си позволим празни приказки, когато става дума за международни проблеми, категоричен бе Кери. По думите му Русия е заявила, че режимът на сирийския президент Башар ал Асад се е съгласил да даде отчет за химическия си арсенал до седмица, посочва „Ройтерс“.

Според Кери вчерашното споразумение има пълния капацитет да лиши Сирия от всичките ѝ химически оръжия. На съвместната пресконференция с Кери израелският премиер приветства руско-американската договорка и изрази вяра, че тя ще има отражение и върху Иран, близък съюзник на Сирия.

Светът трябва да гарантира, че радикалните режими нямат оръжия за масово унищожение, тъй като, както научихме в случая на Сирия, ще ги използват, каза Нетаняху. По думите му споразумението доказва, че „ако дипломацията изобщо има шанс да проработи, то тя трябва да бъде съчетавана с достоверна военна заплаха“.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.