Сирийските бунтовници не харесват руско-американската сделка
Франс прес
Сирийските бунтовници вече показват единствено неприязън към Барак Обама след руско-американското споразумение за унищожаването на химическия арсенал на Дамаск и отказа на Вашингтон от намерението за наказателна военна интервенция заради предполагаемата химическа атака от 21 август.
В северния град Алепо, ръководителите на две бунтовнически бригади смятат, че Русия и режимът на Башар Асад заговорничат, за да спечелят време и по този начин да засилят кампанията си срещу тези, които искат да свалят сирийския президент от власт.
Двамата заявиха това за АФП във връзка със сключеното в събота споразумение между САЩ и Русия за унищожаването на химическия арсенал на Сирия до средата на 2014 г., което отваря път към възможни санкции, включително прибягване към употреба на сила в случай на неизпълнение на поетите от Дамаск ангажименти.
Подписването на това споразумение изключва перспективата за удари срещу Сирия, планирани от Вашингтон и Париж като наказателна мярка срещу Башар Асад, когото обвиняват, че е организирал атаката от 21 август, при която загинаха стотици.
„Съединените щати се заричаха, че ще бомбардират Сирия, а когато дойде време за това, ги достраша“, сподели Абделкадери Асашех, командир на бригадата Ат Тауид.
Нейният главнокомандващ Абдулазиз Саламех е още по-критичен. Той обвинява Русия и Сирия, че са „реализирали перфектен план за спиране на нападение от страна на Запада“ и говори остро срещу президента Обама, „който доказа, че не е човек на честта“.
„Нямаме нужда от удари, нямаме нужда от никого. Разчитаме на помощта на бог и той ще ни отведе към крайната победа“, добавя той самохвално.
Саламех заяви, че макар и да не може нищо да очаква от САЩ, „ако те в крайна сметка решат да атакуват, ние бихме взели превес и бихме предприели нападения срещу военните бази на режима и срещу летището, за да поемем контрола над Алепо“.
Абу Тафика, командир на бригадата Лиуа аф Фатех, твърди, че „не желае нападение“, но допълва, че ако това все пак се случи, „Съединените щати ще намерят силен съюзник на бойното поле“.
Двете бригади, които в петък отпразнуваха сливането си, твърдят, че разполагат с 13 000 бойци на територията на Сирия.
Говорителят на бригадата Ат Тауид, Абу Фера изтъква безразличието на международната общност, която „не се интересува“ какво се случва в Сирия. „Ако това не бе така, те щяха да се намесят отдавана“.
„САЩ и Русия си играят игра със Сирия, за тях сме едно нищо. Това се отнася и за ООН, които обвиняват режима в престъпления срещу човечеството и обсъждат ли, обсъждат – сякаш това ще реши нещо. Обсъждат вече 30 месеца и абсолютно нищо не са свършили“.
„Обама е лъжец“, подхвърля един мъж, „не държи на обещанията си. Каза, че ще нападне, ако Асад използва химически оръжия срещу цивилни. Какво още му е нужно, за да се намеси и да сложи край на тази касапница?“.
До него Хасан ам Мара, бивш преподавател, а сега бунтовник, се съгласява с неговите думи. „Имаш право. Западняците ни изоставиха за пореден път. САЩ и Европа доказаха, че техните заплахи не са нищо друго, освен долна пропаганда“.
Алепо, бивша икономическа столица на Сирия, за известно време бе относително опазен от конфликта, при който загиналите вече наброяват 110 000 души, според сирийска неправителствена организация.
Но от лятото на 2012 г., когато бунтовниците завладяха важни квартали на града, влязоха в сблъсъци с армията, която се опитваше да си ги върне. Стотици цивилни бяха убити при сблъсъците и бомбардировките.
Още по темата: Предпазлив оптимизъм за споразумението
Критиците на президента Обама в Конгреса на САЩ изразиха предпазлив оптимизъм за постигнатото през уикенда споразумение с Русия за конфискуване и унищожаване на химическите оръжия на Сирия, а самият Обама приветства това дипломатическо усилие като основа, която може да доведе до политическо решение на гражданската война в тази страна, пише в. „Ню Йорк таймс“.
Обама заяви вчера, че САЩ са в по-добра позиция да попречат на сирийския президент Башар Асад да използва отново отровен газ благодарение на постигнатото споразумение между държавния секретар Джон Кери и руския външен министър Сергей Лавров.
Вчера конгресмени във Вашингтон окачествиха споразумението като рисковано, с потенциални ползи за стабилността в Близкия изток, ако успее, и огромни рискове за Обама, както вътрешно- така и външнополитичиски, ако се провали. Няколко сенатори заявиха, че Обама ще заслужава признание за избягването на военен удар, ако химическите оръжия могат да бъдат премахнати в обстановка на гражданска война, пише „Ню Йорк таймс“.
„Ударите по Сирия продължават да са вариант, заяви Кери“, е заглавието на в. „Гардиън“.
Белият дом положи усилия да си върне политическата инициатива за Сирия вчера, като настоя, че американските военни удари остават възможен вариант въпреки постигнатата с Русия договореност да се обезопасят сирийските запаси на химически оръжия чрез резолюция на ООН, пише вестникът.
Под натиска на ястребите във Вашингтон и Израел държавният секретар Джон Кери потвърди позицията, че „заплахата за употреба на сила е реална“, ако Сирия не изпълни плана за предаване на химическите си оръжия, който бе обявен в събота в Женева. „Не можем да изговаряме лишени от съдържание думи“, заяви Кери вчера в Ерусалим, където отиде да аргументира споразумението пред близкоизточните съюзници.
Републиканците в мнозинството си реагираха отрицателно на споразумението, като обвиниха Обама и Кери, че са се продали на руснаците и са позволили на сирийския президент Башар Асад да остане на власт без никаква твърда гаранция, че ще изпълни обещанието си да предаде оръжията, отбелязва изданието.
„Това е руски план за руски интереси“, заяви председателят на комисията по разузнаване на Камарата на представителите републиканецът Майк Роджърс.
„Те (руснаците) получиха точно каквото искаха: Асад на власт още поне една година и нито грам химически оръжия да не напусна бойното поле, но ние се отказахме от доста лостове на натиск. Путин играе шах, а ние – кръстчета и нулички“, добави Роджърс.
Сирийски министър вчера подсили опасенията на републиканците, като приветства американско-руското споразумение като „победа за Сирия, спечелена благодарение на руските ни приятели“. В първия коментар от правителството на Асад след съботното споразумение в Женева министърът на националното помирение Али Хайдар заяви, че то е било постигнато от „руската дипломация и руското водачество“, пише „Гардиън“.
В. „Дейли телеграф“ поглежда сирийската тема от друг ъгъл с материал, озаглавен „Близо половината сирийски бунтовници са джихадисти или радикални ислямисти“.
Вестникът цитира доклад на известния аналитичен център по въпросите на отбраната „Джейн“. Според него сред сирийските бунтовници водеща роля играят джихадистите и поддръжниците на Ал Каида. От 100 хиляди бунтовници най-малко 10 хиляди са съюзници на Ал Каида, а още 30 до 35 хиляди са членове на различни екстремистки ислямистки групировки.
Западът не е в състояние да установи смислени отношения със сирийската опозиция, защото тя е съставена от хиляда различни групи. Надеждата, че светските сили, които се борят против режима на Асад, водят опозицията, се оказа илюзорна, се казва в доклада на „Джейн“.
Документът, който ще бъде публикуван по-късно тази седмица, съвпада с оценката на западни дипломати, че под една трета от опозиционните сили са „приемливи“ за Великобритания, като американските представители дават дори по-ниско число, отбелязва „Дейли телеграф“.
БТА