Израел и държавите от Залива оформят „странен съюз“ срещу Иран

Асошиейтед прес

Когато отново посети Близкия изток този месец, държавният секретар на САЩ Джон Кери понесе очаквана доза укори заради стремежа на Вашингтон за сближаване с Иран: не се доверявайте на Техеран, затегнете още повече санкциите, всичко освен пълни ядрени отстъпки е груба грешка.

Срещата на Кери обаче не беше в Израел. Тя беше в Рияд, където той изслуша саудитските лидери.

Израел и арабските държави от Залива изграждат едно от най-странните партньорства, като все повече намират допирни точки и общ политически език в съвместната си тревога от историческите инициативи на Иран към Вашингтон и изгледите за ядрена сделка в Женева, която би могла да ограничи атомната програма на Техеран, но да остави непокътнати основните елементи като обогатяването на уран.

„Поговорката „врагът на моя враг е мой приятел“ важи в случая с Иран“, каза анализаторът по политика и сигурност Теодор Карасик от Дубайския Институт за военни анализи в Близкия изток и Залива. „Тази ситуация открива някои интересни възможности при това развитие на нещата“, заяви той.

Няма особени изгледи за големи дипломатически пробиви между Израел и плеядата от управляващи монарси и шейхове в Залива. Но общата им тревога от влиянието и амбициите на Иран вече създава неофициални контакти и „близки отношения“ по отбраната и други стратегически интереси чрез форуми като ООН, каза бившият израелски посланик в световната организация Дан Гилерман.

Увеличаването на безпокойството във връзка с Иран би могло да отвори ново пространство за припокриване на интересите на страните от Залива и Израел.

Подкрепяното от армията египетско правителство, което изгони приятелски настроената към Иран организация „Мюсюлмански братя“, би могло добре да се впише в регионален блок, настроен срещу Иран и настояващ за по-твърд курс от страна на Вашингтон, който е остро критикуван от някои за това, че изоставя свои отдавнашни съюзници за сметка на стремеж да уреди ядрената безизходица с Иран.

Египетското ръководство зависи от парите от Залива, които са като спасително въже за него, и се опитва да възстанови връзките си с Израел, чийто мирен договор с Кайро беше смятан от „Мюсюлманските братя“ за историческа неприятност.

Саудитска Арабия и други държави от Залива са важен източник на пари и оръжия за сирийските бунтовници във война чрез подставени групировки с Иран, който е главният близкоизточен поддръжник на правителството на Башар Асад. Другата вярна на Иран сила – ливанската групировка Хизбула – също е замесена в Сирия. Във вторник свързана с Ал Каида група заяви, че е извършила двоен самоубийствен атентат пред иранското посолство в Бейрут, при който бяха убити 23 души, включително ирански дипломат. Нападението до голяма степен беше сметнато за отплата за ролята на Хизбула и Ливан в Сирия.

Сега Израел може би е в състояние да разчита повече на саудитска помощ и разузнавателни данни в стремежа за подкопаване на Хизбула, която обстрелва Израел с ракети и водеше война срещу него през 2006 г. Саудитска Арабия също така оказа важна подкрепа с арабската инициатива за мир с Израел през 2002 г. и би могла да поеме още по-голяма роля в бъдещи израелско-палестински преговори.

„Ядрена сделка вероятно ще засили задкулисното политическо сътрудничество между държавите от Залива и Израел, особено когато става дума за лобиране във Вашингтон и Брюксел“, каза базираният в Израел политически анализатор от ирански произход Меир Джаведанфар.

Вече има някои любопитни насрещни течения, задвижвани от врагове, които смятат, че Израел и Саудитска Арабия са на една и съща страна.

След бомбените взривове в Бейрут иранският външен министър обвини Израел за нападенията. Хизбула и сирийски служители обаче непряко насочиха пръст към Саудитска Арабия, която е водещ поддръжник на сирийските бунтовнически фракции заедно със съюзника си от Залива Катар.

В началото на седмицата държавната Саудитска агенция по печата разпространи изявление, категорично отричащо информация в британския в. „Сънди таймс“, че кралството и Израел правят „евентуални планове“ за нападение срещу Иран, ако дипломацията не успее да постигне сериозни ограничения на ядрената програма на Техеран.

За близкоизточните коментатори обаче не е трудно да изказват предположения за допирните точки между Израел и Саудитска Арабия. Корените на общите им страхове от Иран са толкова сходни.

Израел смята, че ако Иран се сдобие с ядрени оръжия или дори се приближи до такъв потенциал, това би било пряка заплаха за неговото оцеляване след десетилетията на антиизраелски изказвания от ирански лидери и нападения от подкрепяни от Иран групировки като Хизбула. Израел също така се тревожи от промени в баланса на силата в региона. Предполага се, че Израел има ядрен арсенал, но той нито потвърждава, нито отрича неговото съществуване.

Иран отрича да се стреми към ядрени оръжия. Но каквато и да било сделка със световните сили, разглеждана като успокояване на тревогите, би могла по-късно да бъде използвана от Иран в подкрепа на призивите за забрана на ядрените оръжия в целия регион и да постави под натиск Израел във връзка с предполагаемите му ядрени бойни глави.

В неделя израелският министър-председател Бенямин Нетаняху предупреди, че страната му е готова да „се защитава“, ако има изгледи, че Иран разработва ядрено оръжие.

Саудитска Арабия, която като цяло определя политическия тон на останалите страни в Залива, също така разглежда Иран като опасен съсед. Управляваните от сунити държави в Залива редовно отправят нападки към шиитски Иран за предполагаемата му подкрепа за бунтове като вдъхновеното от Арабската пролет въстание в Бахрейн или за заговори за преврати, въпреки че няма оповестени ясни доказателства.

Саудитска Арабия и партньорите й от Залива са богати купувачи на американски оръжия и авиационна техника, но също така предоставят значителни опори на Пентагона в региона, включително щабквартирата на Пети военноморски флот в Бахрейн. Договорката има за цел да купи закрила от Вашингтон и да сплаши Иран.

По време на посещението си този месец Кери увери саудитския външен министър принц Сауд ал Фейсал, че „дълбоките отношения“ с Вашингтон са стабилни и трайни.

Но не може да има никакво съмнение, че Саудитска Арабия продължава да е ядосана от решението на САЩ да се откажат от евентуални военни удари срещу подкрепяното от Иран сирийско правителство заради подозренията, че то е използвало химически оръжия през август. Вместо това Вашингтон се съгласи с разработен от Русия план за събиране и унищожаване на химическия арсенал на Асад.

Саудитска Арабия е основен поддръжник на сирийските бунтовнически бойци, като им оказва помощ по канали, за които се предполага, че са под надзора на шефа на саудитското разузнаване принц Бандар бин Султан.

Малко преди посещението на Кери Саудитска Арабия се отказа от място в Съвета за сигурност на ООН като проява на невиждан протест, насочен най-вече срещу политиките на САЩ в Близкия изток.

„Ние имаме общ враг – Иран – и споделяме общи разочарования от наши съюзници, главно САЩ. Това създаде малко странен съюз между Израел и държавите от Залива“, каза бившият дипломат Гилерман.

Пред обществеността лидерите от Залива спазват значителна дистанция от Израел, но това не е пълно отделяне.

Най-смелата връзка досега идва от Катар, където е установена влиятелната панарабска мрежа „Ал Джазира“. Той допусна търговско представителство на Израел, което обаче беше затворено, след като Израел предприе нападение срещу Газа в края на 2008 г.

На притежателите на израелски паспорти като цяло е забранено да влизат в страните от Залива поради липсата на дипломатически отношения, но се правят изключения за спортисти и подбрани международни конференции. Все пак има деликатни моменти. Миналия месец бяха редактирани някои телевизионни кадри с израелски знамена от Световното първенство по плуване в Катар.

Говорителят на израелското външно министерство Игал Палмор каза, че израелците, които искат да пътуват до Залива, вероятно ще разчитат на втори паспорт, ако имат двойно гражданство.

Бившият заместник-началник на генералния щаб на израелската армия и съветник по националната сигурност Узи Даян каза, че Израел е изтъкван като главният разпространител на призиви за тревога по повод ядрената програма на Иран, но арабите сунити в Залива, Египет и на други места са също толкова яростни противници.

„Има повече актьори и участници, отколкото чувате. Ние избираме да правим това от главната сцена на висок глас“, заяви Даян пред израелското военно радио.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.