Турците се тревожат, че синовете им отиват да се сражават в Сирия
Ройтерс
Абу Хусейн казва, че е изпратил десетки хора от този древен град в Югоизточна Турция да се присъединят към джихадистките групи в Северна Сирия и обещава да продължи да им помага да изпълнят това, за което казва, че е техен дълг към Бог.
Установено е, че неколкостотин турци са сред хилядите чужденци, които се присъединяват към редиците на ислямистките бойци, сражаващи се срещу силите на президента Башар ал Асад, което според някои политици създава риска един ден тези бойци – радикализирани и закалени в боевете, да се върнат, за да извършват нападения на турска територия.
Изпращаме на джихад тези, които са поели по пътя към Бога, каза Абу Хусейн, търговец, разпознат от няколко местни жители като човек, който помага за вербуването на бойци за Сирия от този населен с турци, араби и кюрди град на 50 километра от границата със Сирия.
Никой не казва на тези хора да отидат да се сражават. Повечето от тях се обединяват в групи по трима или петима души и взимат собствени решения да отидат, каза той по телефона, като отказа среща заради опасения, че дейността му може да бъде изложена на риск.
Турция е открит поддръжник на бунтовниците, сражаващи се срещу сирийския президент Башар ал Асад, и им помага, като държи границата си отворена.
Турските политици от опозицията обаче все повече се безпокоят, тъй като крайните ислямистки групировки като свързаната с Ал Каида Ан Нусра и „Ислямска държава в Ирак и Леванта“ (ИДИЛ) са все по-популярни сред бунтовниците и са поели контрол над територия в Северна Сирия близо до границата.
Присъствието на чуждестранни бойци от целия мюсюлмански свят, включително турци, допринася за риска конфликтът да се разпространи извън Сирия, казват представителите на опозицията, като обвиняват правителството, че прави твърде малко, за да се бори с тази заплаха.
Това е най-големият ни страх, каза пред Ройтерс Мехмет Шекер, член на парламента от опозиционната Народнорепубликанска партия (НРП) в югоизточния град Газиантеп.
Те са обучавани там. Тяхното мислене е промито. Тези хора могат лесно да извършат нападения в Турция, каза още той.
Шекер е един от няколкото депутати, които призовават парламента да предприеме разследване във връзка с твърденията за турските бойци, вербувани за Сирия.
Опасността за това, че насилието може да удари съседните страни, бе онагледено миналата седмица, когато камикадзета извършиха бомбен атентат срещу иранското посолство в Ливан, при което бяха убити 25 души. Сунитска мюсюлманска групировка, която е срещу Асад, пое отговорност за нападението.
В Турция при бомбен атентат през май в граничния град Рейханлъ бяха убити 53-ма души. Властите казват, че заподозрените за извършването на нападението са свързани с Асад, а не с бунтовниците.
Турските власти яростно отхвърлят всякакви предположения, че противопоставянето им на Асад се равнява на подкрепа за неговите врагове от Ал Каида.
Изразът „любов към Ал Каида“ бе използван по отношение на мен лично. Нито един турски министър няма специални симпатии към Ал Каида или която и да било друга терористична организация, разгневено каза външният министър Ахмет Давутоглу пред парламентарна комисия миналата седмица.
Премиерът Тайип Ердоган отрече този месец, че Турция дава убежище на бойците, свързани с Ал Каида и посочи, че се бори срещу тях. Турските сили за сигурност засилиха контрола по 900-километровата граница и този месец задържаха камион, натоварен с 1200 бойни глави и друго оръжие в югоизточния град Адана.
И все пак турците са вербувани да се присъединят към чуждестранни бойци от Северна Африка и Близкия изток да се борят срещу Асад, често с ислямистки групи, които открито подкрепят Ал Каида.
В памет на двама турци, загинали сражавайки се в Сирия, в Ю Тюб се излъчват видеозаписи на въоръжени мъже, говорещи на турски, очевидно от Сирия. Мъжете призовават сънародниците си да се присъединят към джихада.
Сред тези, които са били насърчени да се присъединят към бойците от тези снимки и видеозаписи, са 20-годишните близнаци, изчезнали от дома си в Адъяман, на 150 километра от сирийската граница, преди няколко месеца, когато е трябвало да се запишат за следване в университет. Баща им Мехмет обвинява ислямистите в града, че са ги вербували.
Те взеха децата ми насила. Те им промиха мозъците. Дори да умра ще опитам да ги доведа тук и да ги пазя, така че нищо лошо да не им се случи, каза пенсионираният държавен служител, преминал в Сирия преди два месеца в отчаян опит да намери синовете си, стигайки до следите им в сграда в Алепо.
Те отказаха да ми покажат синовете и ги държаха на горния етаж. Когато настоях, те ми показаха оръжията си и бяха на път да ме застрелят, така че трябваше да си тръгна, каза той, като обеща да се върне.
Посланикът на Великобритания в Турция Дейвид Редъуей, предупреди турците миналата седмица за вероятността бойците, които се връщат от Сирия, да извършат нападения.
Хиляди чужденци – включително значителен брой от Обединеното кралство – са се присъединили към групировки, свързани с Ал Каида (в Сирия), написа Редъуей в статия по повод 10-ата годишнина от нападенията с коли бомби в Истанбул срещу британското консулство и клонове на банката Ейч Ес Би Си (HSBC).
Дълбоко обезпокоени сме от възможността тези лица да се върнат в Турция и други страни, за да извършат нападения, писа Редъуей.
Ал Каида пое отговорност за нападенията през 2003 година срещу британски цели в Истанбул, при които бяха убити 32-ма души и бяха извършени седмица, след като коли бомби осъществиха атентати срещу две синагоги в мегаполиса, при които бяха убити 30 души.
Самият Осман Карахан, турски адвокат (на сириеца, който бе главен организатор на атентатите през 2003 г. и бе намерен за виновен), миналата година бе убит в Сирия. Според информации на джихадистки сайтове той е загинал при сражение със силите на Асад в Алепо.
Символично погребение за турци, загинали сражавайки се в Сирия, на което присъстваха поддръжници на ислямистки групи, се състоя в това лято в истанбулска джамия.
Председателят на ислямисткото дружество Йозгюр-Дер, което доставя помощи за сирийци, посочи, че около 50 турци са загинали в Сирия от общо неколкостотин, отишли да се сражават там.
В офиса на дружеството в Истанбул Ръдван Кая заяви, че самото Йозгюр-Дер не е изпращало бойци джихадисти в Сирия, но не е против организациите, които са го правили, изказвайки се в тяхна защита заради „черната пропаганда“ в западните медии.
Не смятаме, че има нужда от бойци там, тъй като има много хора в Сирия, които се противопоставят на режима, каза той. Но аз съм на мнение, че се извършва пропагандна война срещу ислямистките бойци джихадисти, каза той.
Родителите на турците, които отиват да се сражават, настояват държавата да действа, за да предотврати още пресичания на границата. Баща от град Газиантеп, близо до границата, през сълзи разказа как 20-годишният му син е преминал границата преди повече от година.
Трябваше да попречим, за да не се случи това. Щях да му намеря жена. Можех да продам къщата, за да започне той бизнес, каза мъжът, като отказа да каже името си.
Но казвам това не заради сина си, а за да бъдат спрени други да отидат там и съсредоточавам усилията си върху това. Синът ми си отиде и съм загубил надежда за него, добави той.
БТА