Украйна – съдбата на примирието

Разграбеният магазин на Метро в Донецк. Снимка: УРА-информ

Преговори за мирно уреждане в Югоизточна Украйна, започнаха в Донецк. В тях за пръв път бяха включени сепаратистките власти в т. нар. Донецка и Луганска народни републики (ДНР и ЛНР), отбелязва „Комерсант“.

Вестниците посочват сред преговарящите руския посланик в Киев Михаил Зурабов, Хайди Талиавини – представителка на ОССЕ, бившия украински президент Леонид Кучма, лидера на движението „Югоизток“ Олег Царьов, Нестор Шуфрич – депутат от групата на бившата властова Партия на регионите във Върховната рада, премиера на самопровъзгласената Донецка народна република Александър Бородай и общественика Виктор Медведчук.

Медведчук е смятан за политик от тежка категория в Украйна, напомня „Известия“. Бившият шеф на президентската администрация в Киев създаде през 2012 г. обществената организация „Украински избор“, което си поставя за цел сближаване с Русия, разширяване на институцията референдум, засилване на правата на общините, борба с корупцията.

Основен резултат от срещата в Донецк бе, че самопровъзгласените републики се присъединяват към примирието, обявено от президента Петро Порошенко, пише „Комерсант“. „Този резултат де факто превръща ДНР и ЛНР в договарящи се страни“, изтъква украинският военен експерт Игор Левченко и го приписва на участието на Медведчук. „Мнозина в Киев го възприемат като протеже на Москва и смятат, че ситуацията след срещата в Донецк е много по-изгодна за Русия, отколкото за Украйна“, добавя аналитикът.

Нищо чудно Русия да представи резултата от преговорите за свой принос към делото на мира в Украйна и стъпка в унисон със западните препоръки. Защото и САЩ, и ЕС настояваха Москва да се включи по-активно в украинското уреждане под заплаха с нови санкции. Сега основанията за по-строги санкции падат – поне докато трае примирието, коментира вестникът.

Според Левченко има два варианта за развитие на нещата: или примирието няма да е трайно и бойните действия ще бъдат подновени, или след време статутът на Източна Украйна ще наподобява този на Приднестровието.

Включването на Медведчук в преговорите предизвика недоразумения, пише „Независимая газета“.

Медведчук е сред лицата, санкционирани от западните държави, напомнил в блога си бившият кандидат-президент Анатолий Гриценко, изненадан, че тъкмо този човек ще преговаря с ОССЕ: „От чие име го прави Медведчук? Кой го е упълномощил? Самият Путин? Путин съвместно с Порошенко? Или това е негова собствена инициатива?“.

„Отдавна не е тайна, че Медведчук е кум на Путин, свързва ги отдавнашно приятелство. В днешната ситуция руският президент има голяма нужда от свои, близки и проверени хора в Украйна“, казва пред изданието украинският политолог Олексий Лешченко.

„Вчерашните преговори между представители на Киев, Донецк, Луганск и Москва започнаха учудващо навреме – посочва „РБК дейли“. – Днес Владимир Путин заминава за Виена, където предстои да обясни позицията на Русия по украинския въпрос. Ако Европа остане недоволна от тази позиция, в четвъртък лидерите й може да наложат нови санкции на Русия“.

Председателят на Държавната дума Сергей Наришкин смята, че на следващото заседание на Парламентарната асамблея на ОССЕ в Баку ще е уместно да се повдигне въпросът за свикване на специална международна конференция за Украйна. Инициативата бе огласена вчера в руския парламент, информира „Росийская газета“.

Вчера руският първи вицепремиер Игор Шувалов съобщи след заседание на Евразийската икономическа комисия, че ако Украйна сключи споразумение за асоцииране с ЕС, Москва може едностранно да вдигне вносните мита за украински стоки. Също и за стоки от Беларус и Казахстан – стига да докаже, че те са внесени първо от ЕС в Украйна, а после оттам – в двете други членки на новосъздадения Евразийски икономически съюз (ЕАИС), пише „РБК дейли“ в друга статия. Мярката се предвижда да брани руския национален пазар, уточнява всекидневникът.

Това поражда проблем, заявява „Независимая газета“. Русия, Беларус и Казахстан вече са премахнали всички митнически постове по общите си граници; ако Минск и Астана не вдигнат също като Русия митата за украински стоки, за Москва ще е трудно да спре нежелателния внос на руска територия. Идеалната конструкция на Митническия съюз, предшествал ЕАИС, може да се промени – страните, решили да премахнат търговските бариери помежду си, най-вероятно ще трябва в някаква форма да ги възстановят, предупреждава руският вестник.

Украинските сепаратисти се съгласиха да зачитат примирието, пише „Гардиън“. Изданието отбелязва, че сепаратистките лидери в Луганск и Донецк ще съблюдават спирането на огъня до петък и ще освободят държани в плен наблюдатели на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

„Проруските сепаратисти се съгласиха вчера да зачитат обявеното от украинския президент примирие, пораждайки надежда за край на продължаващите вече месеци наред боеве, в които загинаха стотици хора и които опустошиха индустриалната област“, посочва „Гардиън“.

Изданието отбелязва, че новината е дошла в момент, когато руският президент Владимир Путин и американският му колега Барак Обама си размениха искания във връзка с украинската криза. „Руският президент Владимир Путин призова за преки преговори между правителството и бунтовниците. Президентът Барак Обама предупреди Путин, че Москва ще плати още по-висока цена, ако не помогне за успокояване на кризата“, посочва „Гардиън“.

Вестникът изтъква, че Путин публично е подкрепил обявеното от Украйна примирие и е призовал и двете страни да постигнат компромис, който да гарантира правата на рускоезичното население в Източна Украйна.

„Путин очевидно възнамерява да поддържа натиска върху украинското правителство в Киев да даде по-големи правомощия на индустриалните региони на изток, което би им позволило да поддържат тесни връзки с Русия и би послужило на главната цел на Кремъл – да не допусне Украйна да се присъедини към НАТО“, коментира „Гардиън“.

„Но руският лидер иска също така да избегне нови парализиращи санкции от страна на САЩ и особено от страна на ЕС, чиито лидери ще се срещнат в четвъртък и петък, и затова иска да се вижда, че съдейства в усилията за деескалация на конфликта“, допълва изданието.

Бунтовническите лидери склониха на временно примирие с правителството, пише „Дейли телеграф“ по същата тема. Изданието отбелязва, че украинският президент е обявил едностранно спиране на огъня от страна на правителствените сили, за да проправи пътя за мирни преговори.

„Бунтовническите лидери се съгласиха да зачитат временно примирие с правителствените сили, пораждайки надежда за мирно решение на конфликта, в който от април загинаха над 300 души“, посочва „Дейли телеграф“.

„С предварителна подкрепа от Русия и западните съюзници на Украйна, включително САЩ, примирието предлага краткотрайна възможност за двете страни да постигнат по-дълготрайно споразумение за пръв път, откакто въоръжени лица завзеха градове в цяла Източна Украйна преди повече от два месеца.

Поддържането на мир в Източна Украйна няма да е лесно. Няма особено доверие между правителството в Киев и мозайката от милиции и бунтовнически политически организации, които подложиха изтока на обсада“, коментира „Ню Йорк таймс“.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.