Никола Саркози: амбиция, пресечена от правосъдието

Франс прес

Никола Саркози. Снимка: официален сайт

Бившият президент Никола Саркози, когото френското правосъдие разследва за търговия с влияние, остава убеден, че може да се върне на политическата сцена като „спасител“ на Франция, въпреки загубата си срещу Франсоа Оланд през 2012 г.

Но президентската му амбиция за 2017 г. е заложена на карта заради проблеми с правосъдието: името на бившия президент от десницата фигурира в половин дузина дела, сред които и няколко, свързани с връзка с финансирането на кампанията му през 2012 г.

Саркози е поляризираща личност – много избиратели от десницата се кълнат, но 62 процента от французите не желаят той да се връща в политиката. Освен това той трябва да вземе предвид амбициите на своята партия Съюз за народно движение (СНД) , изпаднала в криза след неговото поражение.

„Повече няма да чуете някой да говори за мен“, увери той журналисти в началото на 2012 г., когато говореше за бъдещето.

Появил се отново на международни конференции в Лондон, Аман или Ню Йорк, подобно на много бивши водещи политически лидери, изграждайки нова небрежна визия, с тридневна брада, Саркози не загърби за дълго френската политика.

Въпреки че е пестелив с публичните си изявления, той редовно напомня на французите за себе си чрез похват, който приближени наричат „пощенски картички“ : участие в митинг в подкрепа на кандидатурата на десницата на общинските избори от март 2014 г., статия в пресата преди изборите за Европарламент, подбрани признания пред някои медии.

Той се появява редовно и в сянката на съпругата си, певицата Карла Бруни, в зависимост от това къде са й турнетата – във Франция или в чужбина.

Няколко източници от СНД твърдят, че връщането му в политиката е насрочено за „първата половина на септември“ – тогава ще обяви кандидатурата си за председател на СНД. Постът остана вакантен след оставката на Жан-Франсоа Копе. Това е първият етап на връщане в орбита с оглед президентските избори през 2017 г.

Неговата амбиция обаче се сблъсква с амбициите на други претенденти – особено бившите министър-председатели Франсоа Фийон и Ален Жупе. За една година делът на избирателите от десницата, които го предпочитат за кандидат, спадна от 55 на 50 процента.

Никола Саркози обаче никога не се е съмнявал в способността си да се противостои на противниците си.

Този адвокат по образование, който никога не е следвал престижна специалност във висшите национални училища, преодолява препятствията сред скандали, предателства и премеждия: става част от неоголистка партия на 19 години, избран е за кмет на богатото парижко предградие Ньой на 28 години, става депутат на 34, министър на 38, държавен глава през 2007 на 52 години.

Амбициозна личност, която „не изпитва никакви съмнения, най-вече в себе си“, каза за него бившият президент Жак Ширак, първият ментор на Саркози.

Саркози не произхожда от едрата френска буржоазия, какъвто е случаят с много от неговите колеги. Син е на унгарски имигрант, отгледан е от майка си и от дядо си, солунски грък. „От смесен произход съм, идвам от другаде“, каза той.

Личният му живот многократно е ставал публично достояние. Връзката му с влиятелни хора и пари е критикувана. Любовният му живот, понякога излаган на показ, дава храна на медиите.

Саркози, който вече е баща на две деца, е първият френски президент, който се е развеждал, женил отново и му се е раждало дете по време на президентския мандат.

Иначе е вторият президент с проблеми с правосъдието.

Предшественикът му Жак Ширак бе през 2007 г. свидетел по дело с фиктивни работни места в кметството в Париж. Четири години по-късно бе осъден условно на две години затвор за присвояване на държавни средства, злоупотреба с доверие и незаконно обслужване на интереси.

Още по темата: Тежък удар за бившия президент

Франция е в шок, пише британският в. „Индипендънт“. Арестът, а вече и повдигнатото вчера обвинение срещу Никола Саркози за предполагаема корупционна афера и за търговия с влияние в аферата с подслушванията е тежък удар за бившия президент и за неговите надежди да се върне на политическата сцена преди 2017 г., отбелязва и британският в. „Гардиън“.

Системата с подслушванията е порок, развит по времето, когато Саркози бе министър на вътрешните работи, а след това – президент. От това следва, че „воайорът“ бе хванат на местопрестъплението със собствените си методи, посочва испанският в. „Мундо“.

Призракът на покойния либийски тиранин Кадафи е заплаха за доверието в Саркози в момент, когато бившият държавен глава готвеше връщането си на политическата сцена, допълва испанското издание. Именно по повод разследване на предполагаемо финансиране от Кадафи на президентската му кампания през 2007 г. се предполага, че Саркози се е опитал да получи информация, която е била следствена тайна, и дори да промени хода на разследването, посочва френският в. „Монд“.

Саркози не е единственият бивш френски президент, който е ставал обект на разследване. Неговият предшественик Жак Ширак бе осъден през 2011 г. на две години условно за незаконно присвояване на средства и злоупотреба с доверие, припомня в. „Уолстрийт джърнъл“. Ширак обаче не се сблъска с публично опозоряване, каквото представлява един арест, посочва американският вестник.

„Бедният Сарко! Отказа се от политическия цирк, за да се върне като спасител на нацията, когато му дойде времето. Сега обаче неговият план става все по-труден с толкова съдебни разследвания, започнати срещу него“, допълва в. „Мундо“.

Според много юристи такива задържания под стража са прекомерни, отбелязва в. „Фигаро“ и цитира председателя на адвокатската колегия в Париж Пиер-Оливие Сюр: „Не сме далеч от рамката на кърваво престъпление, терористичен акт или корупция на световно ниво! Да се правят такива арести за нарушаване на следствена тайна, това си е прецедент.“

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.