Украинска рада – телохранители и метреси отстъпват на улични активисти и военни
Павел Политюк
Ройтерс
Герои от войната и активисти от Майдана са на път да оформят новия облик на парламента
Телохранителите и метресите ще си тръгнат, а ще дойдат вероятно уличните активисти и военните ветерани: следващият парламент на Украйна ще бъде прозападен и силно националистически и няма да бъде по вкуса на Русия.
Списъците с кандидатите за изборите на 26 октомври показват, че личните фаворити в отиващия си парламент, подкрепяни от влиятелни фигури от старата гвардия, са на път да отстъпят място на хора, които се прочуха в революцията на Майдана в Киев миналата зима или в съпротивата срещу руското навлизане в Източна Украйна.
Военният пилот Надя Савченко е водещ кандидат на една от най-големите партии в Украйна, макар че е държана в московска психиатрична клиника, обвинена в участие в смъртта на руски журналисти.
Полковникът от военновъздушните сили Юлий Мамчур, който набързо се превърна в герой през март, когато се противопостави на проруските сили, като отказа да напусне поста си в Крим, участва в надпреварата от името на Блока на президента Петро Порошенко и е на път да спечели място в неделя.
Обезобразеното лице на активистката Тетяна Черновил, която беше пребита от главорези на сваления управляващ елит, я превърна в икона на Майдана. На 35 години тя вече е военна вдовица и е кандидат на партията на министър-председателя Арсений Яценюк.
Старият 450-членен парламент, в който имаше много депутати, получаващи пари от бизнес олигарси, беше борса, на която се сключват сделки, а не място, където се защитават интересите на избирателите. Това може би е на път да се промени.
„Вече няма да виждаме телохранители и метреси в новия парламент. Ще виждаме хора с военно минало, макар и нямащи политически и правни познания“, каза политическият анализатор Михайло Погребински.
Съставът на новото народно събрание ще отразява продължаващата от месеци война и конфронтация с Русия, пораждаща криза в стила на Студената война между Москва и Запада заради Украйна и променяща политическия пейзаж в страната.
Революцията на Майдана свали подкрепяния от Москва президент Виктор Янукович през февруари. Тревогата на Кремъл от неговото отстраняване и изгледите Киев да направи решителен завой на запад доведоха до анексирането на Крим от Русия през март и предизвикаха проруски сепаратистки бунтове в Източна Украйна.
Загубата на Крим и възпрепятстването на нормалното гласуване на изток, където насилието продължава въпреки прекратяването на огъня между украинските сили и бунтовниците, ще означава, че броят на заетите места в новия парламент ще намалее на 424, казват централните избирателни власти. Другите – и това на Савченко, ако тя, както се очаква, бъде избрана, – ще останат свободни.
Коментатори очакват да се оформи силни проевропейско мнозинство. „Сега най-малко половината парламент – минимум – ще бъде обновен. В парламента ще има напълно различна партийна конфигурация“, каза Володимир Фесенко от изследователския център „Пента“.
„Абсолютното мнозинство ще бъде от тези политически сили, които са свързани с европейската интеграция и Майдана“, каза той.
Но и в обновеното събрание Порошенко ще трябва да положи сериозни усилия, за да спечели подкрепа за своя план за установяване на мир на изток, тъй като няколко други проевропейски партии се опасяват от отстъпки към Русия и сепаратистите.
Боевете на изток отнеха живота на над 3700 души, принудиха десетки хиляди да напуснат домовете си и причиниха икономическа разруха в главните промишлени райони на Украйна.
Кризата изтъква на преден план геополитическата разломна линия на бившата съветска република, разделяща предимно рускоезичния изток, който се чувства близък с Москва, и запада, където хората копнеят за място сред основното течение в Европа.
Прозападно настроеният Порошенко свика изборите, за да си осигури по-голяма легитимност след революцията, която Русия заклейми като фашистки преврат, за да оправдае подкрепата си за сепаратистите.
Не се виждат обаче кой знае какви признаци за национално помирение – бунтовниците заплашват да произведат свои избори в началото на ноември, на изток всеки ден продължават да умират хора въпреки прекратяването на огъня, а в столицата има силни антируски нагласи.
Украинците също така изразяват все по-голямо разочарование от бавното темпо на реформите за подобряване на жизнените стандарти.
„Ако не бъда извършена реформа, има опасност отново да се зароди протестно настроение. Времето не е на страната на Порошенко. Надявам се, че той разбира това и ще предприеме стъпки към реформа“, каза журналистът и активист от Майдана Мустафа Найем, който е кандидат на Блока на Порошенко.
Гласовете на Майдана
Проруските сили, включително Партията на регионите на Янукович, със сигурност ще напуснат Върховната рада. Комунистите, които обикновено го подкрепяха, може да загубят всичките си места за първи път от независимостта през 1991 г.
Всички други партии се стремят да спечелят гласовете на Майдана – местното име на киевския площад „Независимост“, където десетки хиляди хора протестираха срещу Янукович и който упражнява морален авторитет в политическия живот.
Като се има предвид, че партиите са включили в списъците си военни ветерани, водачи на доброволчески батальони и герои като Савченко, Черновил и Мамчур, новото народно събрание вероятно ще бъде враждебно към Москва.
„В този парламент може да няма никаква опозиция. Но може да има съревнование за това кой ще бъде най-добрият националист и най-големият враг на Русия“, каза Погребински.
Порошенко се надява да получи подкрепа за осъществяване на мирния план на изток, който той неохотно прие след пораженията на бойното поле, при които може би са загинали стотици украински войници. Но дори да се оформи силно проевропейско мнозинство, за 49-годишния сладкарски магнат Порошенко може да се окаже трудно да спечели подкрепа за своя план и за отношенията си с руския президент Владимир Путин.
В столицата има силни антикремълски настроения. На сергии на Майдана се продава тоалетна хартия с образа на Путин. На международните футболни мачове скандирането на обиди по адрес на Путин вече е станало нещо също толкова обичайно, колкото пеенето на украинския национален химн.
Някои поддръжници на стария елит са нападани по време на предизборни прояви. Неколцина бяха задържани, замеряни с яйца и натикани в кофи за боклук.
Планът на Порошенко
Социологически проучвания предполагат, че блокът на Порошенко, в който влиза партия УДАР на бившия шампион по бокс в тежка категория Виталий Кличко, може да спечели до 30 процента от гласовете по партийни списъци, които определят 225 от местата в парламента.
Той е сигурен в подкрепата на партията „Народен фронт“ на министър-председателя Яценюк, стига премиерът, който е любимец на Запада заради ролята си в договарянето на спасителен заем за 17 милиарда долара от МВФ, успее да прескочи петпроцентовата бариера за влизане в парламента.
Но той все пак може да има нужда от подкрепата на двама потенциално решаващи играчи – бившата министър-председателка Юлия Тимошенко, която е стар противник и лидер на партия „Отечество“, и ексцентричния популист Олег Ляшко, който оглавява Радикалната партия.
И двамата остро критикуват някои части от мирния план на Порошенко и казват, че предложението му за предоставяне на ограничено самоуправление на сепаратистите за преходен период само ще насърчи бунтовниците да преследват по-настоятелно плановете за създаване на отцепническо образувание.
БТА