Джихадисти „родно производство“ тревожат вече и Мадрид
Франс прес
Испания открива за себе си явление, добре познато вече във Франция и Великобритания – крайната радикализация на някои мюсюлмански младежи и джихадизмът, избуяващ „на местна почва“, пораждат тревоги в Мадрид.
Десет години след атентатите от 11 март 2004 г., причинили смъртта на 191 души в Мадрид и приписани на мароканска група ислямисти, свързани с Ал Каида, „пред очите ни разцъфва ‘местен’ джихадизъм“, обясни експертът Фернандо Реинарес на форум за „глобалния тероризъм“, организиран тази седмица в Мадрид.
„Това не е нещо ново за Обединеното кралство или Франция; ново е обаче в Испания и Италия, изтъкна той.
За десет години в Испания бяха арестувани близо 500 души от различни националности, заподозрени в дейност, свързана с ислямисткия „тероризъм“.
От 2013 г. насам около 70 на сто от задържаните за правонарушения, свързани с джихадизма, са испански граждани. Броят им расте „експоненциално“, сочи скорошен анализ на Кралския институт „Елкано“ – мозъчен център със седалище в Мадрид.
И на всеки десет от тях деветима са родени в Испания, твърди Фернандо Реинарес, автор на доклада.
За периода от 17 години преди 2013 г. родом от Испания са били едва 5 на сто от задържаните за подобни деяния.
Най-малко стотина испанци са се влели в редиците на „джихадистките милиции“ в конфликтните зони на Ирак или Сирия, съобщи в сряда посланикът на Испания в Багдад Хосе Мария Фере де ла Пеня на конференция за „глобалните заплахи, джихадизма и „Ислямска държава“ – групировката, контролираща обширни иракски и сирийски земи, в които провъзгласи „халифат“.
Броят им изглежда незначителен в сравнение със стотиците заминали там френски, британски или германски джихадисти.
Тенденцията обаче тревожи Мадрид и в Испания зачестяват случаите със задържани кандидат-джихадисти.
Предполагаема джихадистка на 14 години
Отличителен за Испания е случаят от август, когато бе арестувано 14-годишно момиче – според медиите от испанския анклав Сеута.
Повечето от задържаните са от двата испански анклава на мароканска територия – Сеута и Мелиля.
„Тази граница не прилича на останалите в Европейския съюз“ – мнозина мароканци от съседните региони имат разрешение да влизат и излизат всеки ден, пояснява Хосе Антонио Васкес от националната полиция.
Затова „джихадистите могат сравнително лесно да минават от Северна Африка в страната ни“, добавя той.
Испания бе „изостанала“ от някои съседни страни със съответната адаптация на законодателството, смята Фернандо Реинарес.
През 2010 г. Испания преразгледа нормативните си актове срещу тероризма и планира реформа в наказателните закони, която предвижда санкции за „пасивно обучение и идеологическа обработка“ с цел да осуети вербовката на „вълци единаци“, способни да извършат атентати в страната, заяви държавният секретар по сигурността Франсиско Мартинес.
През септември властите засилиха бдителността, след като бяха разкрити и арестувани десетки предполагаеми екстремисти, „възхвалявали тероризма“ в интернет послания.
Макар и не дотам ангажирана като Франция или Великобритания, Испания остава мишена за групировката „Ислямска държава“ и други мюсюлмански екстремисти поради участието си в конфликта в Ирак, където тренира войници.
Също като други държави Испания се опасява главно, че в Европа ще пристигнат „3000, 4000 или 5000 бойци от чужбина, които няма задължително да се върнат в родната си страна“, посочва Франсиско Хосе Васкес, началник на отдела за борба с международния тероризъм в испанската полиция – Гуардия сивил.
„Ясно се долавя антизападно настроение, което пак повдига въпроса обоснована ли е намесата ни в тези страни“, изтъква експертът Хесус Нунес Виляверде.
Според него трябва „да се насочим към дълбоките причини“ за конфликтите в Близкия изток. „Не тръгнем ли по този път, ще изникнат нови групировки“, добавя той.
БТА