Ню Йорк иска да забрави 11 септември

Представители на нюйоркските власти очакват на кота 0 близки на загиналите на 11 септември, за да им изкажат съболезнования. Шестата годишнина от атаките беше отбелязана със скромни церемонии. Снимка: Ройтерс

За първи път от шест години имената на повече от 2700 души, загинали при разрушителните терористични атаки на 11 септември 2001 година, няма да бъдат прочетени в Ню Йорк на мястото, където някога се издигаха кулите близнаци на Световния търговски център. Това е знак, че времената се променят. Докато политиците във Вашингтон и участниците в предизборната кампания продължават да пазят спомена жив, нюйоркчани изглеждат готови да продължат напред, а не да повтарят поредицата претенциозни церемонии от предишните години за почитане на паметта на мъртвите.

За тях обаче беше напомнено. Лидерът на стоящата зад нападенията терористична мрежа Ал Каида Осама бин Ладен се появи в петък в първото видеопослание от близо три години, за да призове света да приеме исляма, но без да отправя конкретни заплахи срещу Съединените щати.

Споменът за атаките беше извикан и от унищожителния пожар, който избухна на 18 август в изоставената сграда на „Дойче банк“ близо до т.нар. кота нула в Ню Йорк. Огънят отне живота на двама пожарникари и възобнови спора между профсъюзите и градските власти за здравето и сигурността на огнеборците. Пожарът не беше изгасен в продължение на дни, а над Долен Манхатън се разнасяше пушек на талази.

През 2001 година повече от 300 пожарникари и полицаи загинаха, докато се опитваха да евакуират блокираните в 110-етажните кули близнаци служители. Участниците в спасителната операция продължават да винят градските власти, че не ги е грижа за здравето им и че пестят пари от федерални фондове и не подпомагат физически и душевно пострадалите от терористичните атаки. Съдебните искове от спасители и дори от някои членове на техните семейства все още се гледат.

Гледката на рухващите гигантски кули близнаци, които бяха визитната картичка на Ню Йорк, ще се забрави трудно. Както и на изсипващите се тонове азбест, олово, на хвърчащите парчета стъкла и отломки над бягащите хора.

Повечето нюйоркчани обаче искат да забравят. Броени дни преди шестата годишнина местните медии повдигнаха въпроса колко предварително подготвени прояви ще са достатъчни за възпоминание на мъртвите.

За първи път от атаките годишнината се пада на същия ден от седмицата – вторник. През предишните години почитта към мъртвите беше отдадена на пищни церемонии, включващи вълнуващо четене на имената на всички жертви, в което взимаха участие нюйоркски политици и роднини. Тази година имената пак ще бъдат прочетени, но церемонията ще се състои в малък парк близо до „Уолстрийт“, а не на кота нула, където се строи новата Кула на свободата.

Бившият кмет на Ню Йорк Рудолф Джулиани, отличил се в изпълнените с паника часове след атаката като забележителен лидер, сега е сред фаворитите за кандидатурата на републиканците за предстоящите догодина президентски избори. Тази година той ще има ограничена роля, тъй като семействата на жертвите предупредиха да не се придава политически привкус на събитието.

Президентът на САЩ Джордж Буш, съпругата му Лаура, вицепрезидентът Дик Чейни и Лин Чейни (отляво надясно) почетоха паметта на загиналите на 11 септември в Белия дом във Вашингтон. Снимка: Ройтерс

Джулиани не е единственият човек с амбиции за президентския пост, за когото 11 септември остава в центъра на вниманието. За него, но и за сенатора от Ню Йорк Хилари Клинтън, спомените и чувствата остават на приоритетно място в дебатите, които водят в цялата страна.

Кандидатът за номинацията на демократите и бивш сенатор Джон Едуардс наскоро провокира Хилари, като нарече започнатата след атаките война срещу тероризма „етикет“, който президентът Джордж Буш лепи върху всичко, което прави, за да се оправдава.

Отговорът на Клинтън беше кратък: „Живея с последиците от 11 септември и видях от непосредствена близост ужасните щети, които могат да бъдат нанесени на нашата страна от малка банда терористи, които се стремят да ни натрапят своя начин на живот. Вярвам, че се намираме в по-голяма сигурност, отколкото бяхме, но не сме в достатъчна безопасност.“

За Джордж Буш 11 септември си остава ключовият момент в президентското му управление. Усилията му да поддържа намаляващата подкрепа за войната в Ирак и строгите мерки за сигурност в САЩ продължават да бъдат облечени във фразеологията на идеологическата борба с ислямския екстремизъм в света след 11 септември.

В Ню Йорк кота нула е предопределена да бъде част от бъдещето на града. Одобрени са проекти за най-малко три кули и са в ход строителни работи, включително на Кулата на свободата, която ще е централният елемент в новия Световен търговски център. След като бъде завършена през 2010 година, тя ще бъде най-високата кула в света – 1776 фута (592 метра). Числото 1776 съвпада с годината, в която са основани Съединените американски щати.

Лари Силвърстийн, наел за 99-годишен срок разрушения при атентатите Световен търговски център, представи миналата седмица подробен архитектурен план за три нови кули. „Преди малко повече от шест години мнозина вярваха, че с Долен Манхатън е свършено като голям финансов център“, отбеляза председателят на щатското законодателно събрание на Ню Йорк Шелдън Силвър. „Оттогава обаче нашата община преодоля препятствията, справи се с временните неуспехи и откри нови и новаторски методи да запази жива мечтата за цялостно благоустройство.“

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.