Милиони в Париж и по света шестват срещу тероризма

Шествие в Париж. Снимка: АФП/БТА

Над два милиона и половина души в цяла Франция са участвали в шествията срещу тероризма след джихадистките атаки през изминалата седмица, предаде АФП, като цитира данни на властите и организаторите.

Френското вътрешно министерство съобщи за небивала мобилизация, заради която не е възможно да бъдат преброени участниците. „Те се стекоха в много по-широк периметър от първоначално предвидените маршрути“, уточни министерството. Според организаторите в шествието в Париж се включиха до 1,5 милиона души, а в други градове – над един милион.

Френският президент Франсоа и петдесетината чужди лидери, участващи в шествието срещу тероризма в Париж, бяха аплодирани от събралите се десетки хиляди хора. Чуждите лидери, между които бяха германската канцлерка Ангела Меркел, украинският президент Петро Порошенко, палестинският президент Махмуд Абас, израелският премиер Бенямин Нетаняху, президентът на Мали Ибрахим Абубакар Кейта, преминаха редом с Франсоа Оланд, хванати за ръце. Те почетоха с минута мълчание паметта на жертвите от терористичните атаки.

Оланд прегърна всеки от чуждите лидери и високопоставените френски политици, след което чуждите лидери се оттеглиха, а Оланд разговаря със семействата и близките на жертвите от джихадистките нападения.

Министрите на вътрешните работи на 12 страни от Европейския съюз, министърът на правосъдието на САЩ Ерик Холдър и канадският министър на вътрешната сигурност Стивън Блейни решиха в Париж да засилят борбата с тероризма, като затегнат граничния контрол по външните граници на ЕС, предадоха Франс прес и ДПА.

Тази извънредна среща бе свикана дни след джихадистките атаки във Франция. Тя се състоя в деня, когато в Париж премина многохилядно шествие срещу тероризма с участието на лидерите на Франция и на около 50 чужди страни.

Обща декларация срещу терора

В обща декларация, прочетена от френския вътрешен министър Бернар Казньов, министрите от ЕС, САЩ и Канада обявиха, че е необходимо партньорство с интернет операторите, за да се засичат и премахват бързо „съдържания, подбуждащи към омраза и терор“.

Освен това участниците в срещата искат спешно да приключи започнатата работа под ръководството на Европейската комисия, за да бъде засилен контролът над европейските граждани при пресичане на външните граници на ЕС, без да се променя европейското право и при зачитане на основните свободи.

„Всички ние се съгласихме да наложим задълбочен контрол над някои пътници въз основа на определени критерии“, обясни Казньов. Той подчерта, че за целите на борбата с тероризма е необходимо да се усъвършенства системата за събиране на данни, предоставени от пътниците на авиокомпаниите. „Това ще даде възможност да бъдат проследявани хората, които отиват в театъра на терористичните операции или се връщат оттам. Ние сме убедени, че този инструмент е незаменим“, добави френският министър. „Тероризмът е насочен срещу всички нас, той не прави разлика между държави или континенти“, каза Казньов.

В срещата в Париж участваха вътрешните министри на Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Дания, Италия, Испания, Латвия, Полша, Франция, Холандия, Швеция и координаторът на ЕС за борбата с тероризма Жил де Керхов.

Испанският вътрешен министър Хорхе Диас каза пред вестник „Паис“, че според него е необходимо също да бъде възстановен граничният контрол вътре в ЕС, но подобна мярка вероятно ще предизвика възражения заради правото на свободно движение в ЕС, отбелязва ДПА.

На 18 февруари във Вашингтон ще има среща на върха, на която ще се обсъждат начините за борба срещу насилническия екстремизъм в света, съобщи Ерик Холдър след международната среща за борба с тероризма в Париж. Във Вашингтон ще се съберат всички съюзници на САЩ. „Ако работим заедно, като споделяме информация и обединим ресурсите си, ще успеем да победим онези, които се бият срещу нас и нашите основни ценности“, добави той.

Преодолейте ужаса

Между 8 и 9 хиляди души се събраха днес следобед пред френското посолство в Берлин, за да изкажат солидарността си след атентатите във Франция. Около хиляда човека в центъра на Лондон вдигнаха моливи към небето в памет на жертвите на атаката срещу сатиричния седмичник „Шарли ебдо“ и в защита на свободата на словото, а на шествие в Ерусалим се събраха над 500 души, предаде Франс прес.

Хората, организирали се чрез „Фейсбук“, се събраха около 15 часа местно време в центъра на Берлин пред френското посолство, където от сряда се полагат цветя и свещи в памет на 17-те жертви. На стената на посолството също бяха прожектирани трите думи „Аз съм Шарли“.

Мнозина от присъстващите бяха дошли със семействата си, въпреки вятъра и студа, отбелязва АФП. Някои размахваха плакати на френски „Аз съм Шарли“ или „Берлин е Шарли“ на немски.

„Свободата на словото не подлежи на преговори“ и „Преодолейте ужаса“. Други бяха с тениски с надпис „Контролен пункт Шарли ебдо – Свобода без граници“. Журналистка на АФП е видяла и плакат с карикатура на пророка Мохамед.

Точно в 14 часа по Гринуич събралите се на стълбите на Националната галерия в Лондон до площад „Трафалгар“ се изправиха и вдигнаха ръце към небето. В тях те държаха моливи и плакати с надпис „Аз съм Шарли“. Други бяха написали също „Аз съм евреин“, „Свобода, равенство, сатиричност“, или държаха френски знамена. В голям кръг, очертан на земята, беше нарисувано сърце с посланията „Аз съм Шарли“, „Аз съм британски мюсюлманин“ и „Да живее Франция!“

„Те се опитаха да убият цяла Франция и аз исках да кажа не, няма да стане така! Аз съм тук и в името на свободата на пресата, свободата на изразяване“, заяви Ромен Абжан, френски учител, който живее в Лондон от 10 години. Той носеше плакат „Братство“ и изрази надежда, че общественото движение след атентатите ще доведе до по-мирно общество, което е намерило начин да живее заедно.

На протеста в Лондон присъстваше и британският вицепремиер Ник Клег. Премиерът Дейвид Камерън и лидерът на лейбъристката опозиция Ед Милибанд бяха в Париж, за да участват в шествието във френската столица.

От 16 часа по Гринуич лондонското кметство трябваше да освети в цветовете на френското знаме сградата на Националната галерия, моста „Тауър“ и фонтаните на площад „Трафалгар“.

В Израел над 500 души се събраха пред екран, на който пишеше „Ерусалим е Шарли“. Присъстващите в залата на общинския съвет запазиха минута мълчание, държейки плакати с надписи „Аз съм Шарли“ или „Аз съм френски евреин“.

„Всички ние сме мишени на тероризма, ние които също носим ценностите на свободата, равенството и братството. Днес всички сме френски евреи. Днес Ерусалим е Шарли“, заяви кметът Нир Баркат, за което получи бурни аплодисменти.

Равинът на Ерусалим Шломо Амар прочете молитва в памет на жертвите, четирима от които са евреи. Пиер Беснену, бивш лидер на френската еврейска общност, отбеляза обаче, че обществената мобилизация във Франция „оставя горчив вкус, защото бяхме много самотни след Тулуза“. През 2012 г. в Тулуза беше извършен атентат срещу еврейско училище, при което загинаха три деца и учител.

„Въпреки усилията на френските сили за сигурност, ние не можем да защитим нашите евреи във Франция“, добави той. Йони Шетбун, председател на франкофонското лоби в Кнесета, заяви че е поискал от премиера Нетаняху да създаде спешна програма в помощ на френските евреи, които искат да емигрират в Израел.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.