Къде се провалиха Нова демокрация и ПАСОК и защо идва на власт СИРИЗА
Гърция представлява политически пример за цяла Европа, твърди в свой анализ инвестиционната банка Голдман Сакс (Goldman Sachs), като изтъква, че провалът на коалиционното правителство на двете партии – Нова демокрация и ПАСОК, да се справят с кризата довежда на власт крайнолявата СИРИЗА.
Според банката Гърция е модел за това как да бъдат преборени популистките сили и популистките партии в цяла Европа. Въпреки рестиктивните програми на тройката международни кредитори на Гърция /ЕС, ЕЦБ, МВФ/ и съществуващите трудности при тяхното прилагане, едно „мълчаливо мнозинство“ в периферните икономики желае еврото и ще избира правителство.
Статистически същото това мнозинство идва от средите на възрастните и въпреки нарастването на безработицата и високата цена на икономиите, по един странен начин, то иска еврото.
Гърция бе много близо до излизане от еврозоната през периода 2011-2012 г. През 2012 г. дълбоката политическа вражда между /дясната/ Нова демокрация и /лявата/ ПАСОК бе превъзмогната, за да се състави една голяма коалиция с цел да бъде отстранена СИРИЗА, явяваща се изразител на популисткото движение в страната. Правителството на Нова демокрация и ПАСОК прие програмата на тройката, а с течение на времето бе постигната в известна степен стабилизация на гръцката икономика. Гръцкият опит за борба с популизма би могъл да бъде пример и за други страни от еврозоната.
Този модел обаче има и едно друго измерение, което не действа успокояващо за пазарите. Коалиционното правителство в Гърция не успя да постигне желаните резултати и поради това популистките партии станаха силни и е възможно даже да дойдат на власт, какъвто е случаят със СИРИЗА.
В рамките на надпреварата за властта се откроява една битка между младите и възрастните избиратели. А тя се свежда до това, че младият човек търси работа и понася несгодите от икономиите, докато възрастният иска да запази придобитото за себе си. Предварителните проучвания в Гърция показват, че СИРИЗА може да спечели изборите на 25 януари. Страната обаче представлява непосредствена заплаха за европейската стабилност.
Въпреки това бъдещото гръцко правителство, начело със СИРИЗА, в крайна сметка е възможно да постигне компромис с тройката. Повечето големи гръцки партии публично заявиха желание да бъде избегнат фалит или излизане на страната от еврозоната. Всичко това би могло да доведе до компромис с тройката на преговорите, които се очаква да започнат след изборите.
Политическите процеси в Гърция са знак, че големите коалиции могат да си купят време, за да спрат популистките политики, но не са в състояние да ги спрат изцяло, ако не постигнат положителни резултати в икономиката.
БТА