Дипломатически смут преди речта на Бенямин Нетаняху пред Конгреса на САЩ
Марко Мийрке
ДПА
Администрацията на Барак Обама едва ли можеше да изрази по-отчетливо отношението си към предстоящата реч на израелския премиер Бенямин Нетаняху пред общо заседание на двете камари на Конгреса. Решението на Нетаняху да се появи пред Конгреса – две седмици преди изборите в Израел – „внесе елемент на пристрастност, която не само е неуместна, но според мен е и деструктивна за същината на отношенията“, каза тази седмица Сюзън Райс, съветник на Обама по националната сигурност.
Поканата бе отправена зад гърба на Обама и Белият дом вече показа неодобрението си към израелския лидер. Обама няма да се срещне с Нетаняху. Вицепрезидентът Джо Байдън няма да е на разположение заради появил се изневиделица план да отиде в Уругвай и Гватемала. Държавният секретар също няма да е на линия, обяви неясно негова говорителка.
Белият дом има официално основание: иска да избегне впечатлението, че се намесва в израелската политика непосредствено преди израелските избори на 17 март. Но думите на Райс издават, че Обама е истински вбесен. В януарския ден, когато бе съобщено за поканата на председателя на Камарата Джон Бейнър, Белият дом изрази неодобрение, като каза, че тя е трябвало да бъде съгласувана, преди да бъде обявявана.
Лидерът на Републиканската партия Бейнър е поканил Нетаняху да говори за заплахите от иранската ядрена програма. Очаква се израелският гост да критикува преговорите между Иран и петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН плюс Германия по време, когато наближава крайният им срок през март. Нетаняху всъщност желае да извади от релси целия процес, в който Обама е инвестирал много престиж и политически капитал. Мнозинството републиканци са против каквито и да било компромиси с Иран.
Израелският вестник „Маарив“ окачестви ситуацията като челен сблъсък на двамата лидери, който нанася нови огромни вреди на отношенията между Израел и САЩ. Демократът от Камарата Грег Мийкс каза, че това е обида към президента. Той и голям брой демократи възнамеряват да не присъстват на речта.
Американски коментатори говорят за окончателно скъсване на отношенията между двамата политици, които може би никога не са се харесвали. Това е сериозен проблем, защото двете държави се възприемат като добри приятели, а САЩ са най-твърдият международен поддръжник на израелската сигурност.
Недоволни от проточилите се преговори с Иран, републиканците в Конгреса искат засилване на санкциите срещу Техеран, въпреки че преговорите навлизат в заключителната си фаза и противно на предупреждението на Обама, че това ще осуети споразумението.
Идеята, че Нетаняху е дръзнал да вбие клин между политиците във Вашингтон накара демократите, които сега са малцинство в Конгреса, да настръхнат. Масло в огъня наля и уважаван автор на „Вашингтон пост“, който предположи, че Нетаняху тайно е подхвърлил на пресата фрагменти от евентуалния договор с Иран, които са умишлено фалшифицирани. В отговор Белият дом престана да споделя с Израел информация за преговорите.
Нетаняху подчертава, че не иска конфронтация с президента на САЩ. Целта му била да предупреди за голямата заплаха от един лош договор. Предложението, което сега издига Иран, е „много опасно за Израел и опасно за региона и световния мир“, каза той пред американски конгресмени на среща в Ерусалим. Според Нетаняху това предложение ще позволи на Техеран да произведе в кратък срок първата си ядрена бомба.
То ще позволи на Иран да разработи промишлена база за обогатяване на уран, която да осигури заряд за много бомби през следващите години. Той е убеден, че негов свещен дълг като министър-председател на Израел е да използва речта пред Конгреса, за да се противопостави на това предполагаемо развитие. Според проучване на израелска телевизия повече от половината израелци се обявяват против появата на Нетаняху пред Конгреса.
Мнозина възприемат неговото посещение в САЩ като нечестна предизборна агитация. Израелската ЦИК ще разреши излъчването на речта на Нетаняху в Израел, но с петминутно закъснение, за да е възможно цензуриране на някои изказвания на председателя на дясната партия „Ликуд“, за които се прецени, че обслужват предизборната му кампания.
Медии в САЩ съобщиха, че Белият дом обмисля дали да предприеме пиар кампания срещу речта на Нетаняху. Не са известни подробности за това начинание. Друг вариант е Обама да произнесе реч с опровержения.
Една от последиците обаче е известна: за пръв път от години нито един високопоставен член на американското правителство не се очаква да участва в съпътстващата среща на произраелската лобистка организация „Американско-израелски комитет по обществени въпроси“ (АИПАК) във Вашингтон. Нетаняху ще говори на тази среща в същия ден, когато ще застане и на трибуната в Конгреса.
БТА