Накъде насочва Саудитска Арабия новият крал

Ая Батрауи
Асошиейтед прес

Саудитските интереси може да се преориентират от Египет към сближаване с Турция и Катар

Саудитският крал Салман. Снимка: от тв екрана

При управлението на новия си крал Саудитска Арабия изглежда се старае да подобри отношенията си с Турция и Катар и да смекчи позицията си към движението „Мюсюлмански братя“ с цел отслабване на Иран. Тази промяна може да доведе до натиск над съюзника й Египет също да се помири с тях.

Натискът обаче заплашва да породи търкания в съюза между Египет и Саудитска Арабия, две от най-силните сунитски страни в Близкия изток. При управлението на предишния крал Абдула, който почина през януари, двете държави увеличиха сътрудничеството си срещу екстремистите, „Мюсюлманските братя“ и влиянието на шиитски Иран в Ирак, Сирия, Ливан и Йемен.

Египетският президент Абдул Фатах ас Сиси досега изглежда се съпротивлява на всякакво помирение с Турция и Катар, двамата главни поддръжници на враг номер едно на Сиси – „Мюсюлманските братя“. Сиси стана президент, след като в качеството си на главнокомандващ армията оглави военното сваляне от власт през 2013 г. на Мохамед Морси, лидер на „Братята“, който бе избран за президент година по-рано.

Оттогава Сиси води тежки репресии над ислямистите, смазвайки „Мюсюлманските братя“ и определяйки ги като терористична организация, а египетските медии пишат, че Турция и Катар се опитват да дестабилизират Египет чрез подкрепа за движението.

Новият саудитски крал Салман, който се възкачи на престола след кончината на шурея му Абдура на 23 януари, изглежда смята, че по-голямата заплаха са Иран или екстремисти групировки като Ал Каида и „Ислямска държава“. Както Турция, така и Катар биха могли да подсилят единен фронт срещу тези противници.

„Новото правителство, новият крал може би имат усещането, че старите начини просто не работят“, каза политическият анализатор от Вашингтон Брайън Даунинг.

Сиси и турският премиер Реджеп Тайип Ердоган бяха в Саудитска Арабия миналата седмица. Всеки от тях се срещна поотделно със Салман, но не и помежду си. След това Ердоган заяви пред репортери, че „Египет, Саудитска Арабия и Турция, тази тройка, са най-важните страни в региона. Всички ние имаме задължения, които да изпълняваме за мира, спокойствието и добруването на региона.“Салман и Сиси обсъдиха отношенията на Египет с Катар и Турция, казват пожелали анонимност запознати с разговорите египетски официални източници. Сиси казал на домакина си, че политиката на тези две страни продължава да сее насилие и терор в региона.

„Искам да кажа на братята ни в Саудитска Арабия, които ни слушат: Представете си, че някой се опитва да унищожи нация от 90 милиона души. Как мислите, че ще реагира народът?“, запита преди срещата видимо ядосаният Сиси за саудитската телевизия „Ал Арабия“. Той имаше предвид „Мюсюлмански братя“ и чуждестранните им поддръжници.

Като част от техния укрепващ съюз, Саудитска Арабия и други страни от Залива дадоха на Египет милиарди долари в подкрепа на пострадалата му икономика. Има все пак разногласия между Египет и Саудитска Арабия, най-вече за Сирия. Саудитска Арабия се стреми към свалянето на подкрепяния от Иран сирийски президент Башар Асад. Това е една от причините за сближаването й с Катар и Турция, които подкрепят борещи се срещу Асад групи.

Сиси в това време системно избягва да каже дали Египет е против оставането на Асад на власт. По-рано тази година той публично се сдобри с Катар, но след това отношенията отново охладняха.

Саудитското правителство по традиция разкрива твърде малко за плановете си и оставя близки до лидерите му медийни коментатори да обясняват мотивите им.

Проправителственият саудитски вестник „Оказ“ например заяви миналата седмица, че саудитско-египетските отношения „са навлезли в нова повратна точка“. Той написа, че кралството се опитва „да постигне сближаване на гледните точки между неговата сестра Египет и други страни в региона за доброто и ползата на всички“.

Мохамед аз Зулфа, бивш член на консултативния съвет Шура, каза за саудитски вестник, че кралството иска по-добри арабско-турски отношения до голяма степен защото „сближаване на позициите (с Турция) може да ограничи иранския експанзионизъм“.

Цената на всякакво подобряване на отношенията с Турция и Катар обаче вероятно би била намаляване на репресиите над „Братята“. Крал Абдула прие твърда линия срещу движението по примера на Кайро и определи 87-годишната ислямистка групировка като терористична организация.

Скоро след кончината на Абдула се появиха намеци за нов подход. Външният министър Сауд ал Фейсал каза за саудитския вестник „Ал Джазира“, че кралството „няма проблеми с Мюсюлманските братя“, а само с някои техни членове, която са верни на върховния водач на движението.

В показателен коментар във в. „Ал Хаят“, който е собственост на член на саудитското кралско семейство, се предупреждава, че Египет не трябва да очаква „непопълнен чек“ или да пренебрегва интересите на Рияд. Египтяните не могат да казват на саудитците да не изграждат по-тесни отношения с Турция само защото Анкара подкрепя „Мюсюлманските братя“, написа коментаторът Халед ад Дехеил.

„Да продължи Саудитска Арабия да държи Турция на разстояние, както биха желали някои в Египет, няма да служи на регионалния баланс в този момент“, написа Дехеил. В необичайно остра критика на Египет за вечно предпазливите саудитски медии, той написа, че Кайро е раздуло несъразмерно проблема с „Мюсюлманските братя“ поради липса на „политически и интелектуален проект“, около който да се обединят египтяните.

Сиси енергично отхвърли всякакви твърдения, че отношенията със саудитците са пострадали след кончината на Абдула. В обръщение към нацията на 22 февруари Сиси положи усилия да увери Саудитска Арабия и съюзниците й от Залива в уважението и благодарността на Кайро за финансовата подкрепа. Изказването му изглеждаше като целящо да овладее щетите след публикуването на аудиозаписи, в които Сиси и членове на вътрешното му обкръжение се подиграват на арабските страни от Залива и намеквайки, че Египет ги „дои“ за пари.

По един основен въпрос, по който той и новото саудитско ръководство са на едно мнение, той предупреди, че целият регион ще пострада ако Египет се дестабилизира.

„Нестабилност на Египет или изпадането й в хаос ще означава падане на целия арабски регион и ще застраши самите европейци за дълги години“, каза Сиси.

БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.