Масово подслушване в Македония
Незаконно подслушване, обвинения в преврат и корупция. Македония е в тежка политическа криза, която подкопа държавните институции, раздели обществото и разтревожи Брюксел.
Личните разговори на част от водещите македонски политици и държавни служители отдавна вече не са лични. От месеци опозицията оповестява подслушаните им разговори в интернет.
Опозиционният лидер Зоран Заев твърди, че тези т.нар. „бомби“ са сринали доверието в правителството. Разговорите между другото разкриват широко разпространена корупция. Миналия месец например Заев обвини премиера Никола Груевски, че е взел подкуп от 20 милиона евро от китайска фирма в замяна за отстъпки в концесията за изграждане на магистрали. Заев твърди също, че директорът на тайната служба е подслушвал над 20 хиляди души, сред тях държавни служители, журналисти, религиозни лидери и дори чуждестранни посланици. Журналистът Синиша Яков Марушич е сред подслушваните.
Не бях изненадан, защото работя за критично настроена медия и подозирах, че това се е случвало, но чувството не беше приятно. Става дума най-малко за нарушаване на личното ми пространство. Това е ужасно. От прочетеното ми стана ясно, че подслушваният съм аз. Беше автентично, казва Марушич.
Премиерът Груевски твърди, че подслушването е било организирано от неназовани чуждестранни агенти и манипулирано от страна на опозицията. Но заместник-председателят на Социалдемократическия съюз на Македония /СДСМ/ Дамян Манчевски, който казва, че е бил сред подслушваните, твърди, че отговорни са премиерът и неговите сътрудници. Истината е, че при нас дойдоха много патриоти от македонската тайна служба, които решили, че повече не искат да изпълняват нарежданията на директора на тайната служба и неговия първи братовчед – премиера, и са решили да предадат доказателствата, които притежават, казва Манчевски. Заев съвсем неотдавна обвини директора на тайната служба Сашо Миялков, че е взел голям подкуп от Израел за купуване на техника за специалните полицейски части. Макар тези обвинения да остават недоказани, никой не отрича, че е имало подслушване.
Ключовият въпрос е защо? Това е правено, за да има цялостен контрол над обществото, над бизнеса, съдебната система, медиите, образователната система и всичко останало и при това никой не би могъл и да си помисли, че са искали да контролират и личния живот на хората, казва Манчевски.
Но македонският министър на външните работи Никола Поповски казва, че няма никаква логика премиерът да е подслушвал сам себе си. Той твърди, че опозицията е организирала подслушването, посочвайки, че партията на Заев бойкотира парламента вече една година и иска нови избори. Заев, казва Поповски, е лош губещ. Не за пръв път се изправяме пред скандал с подслушване в европейска страна, но вероятно това е първият път, когато записите са собственост на лидера на най-голямата опозиционна партия и той използва това като средство за политическа борба, казва Попоски.
ЕС и НАТО изразиха загриженост от политическата криза в Македония – страна кандидат за членство в двете организации. Депутати от Европейския парламент организираха разговори между властта и опозицията, но да бъде постигнат напредък досега.
Имаме основания за загриженост, защото това ниво на политическа нестабилност не изпраща добра картина за Македония в чужбина, казва Попоски.
Междувременно опозицията заяви, че ще продължи да оповестява доказателствата, а правителството твърди, че няма да позволи да бъде шантажирано. След всички обвинения и контраобвинения журналистът Синиша Марушич вярва в едно – че хората още са подслушвани. Сега започваме да разбираме колко дълбок е този проблем. Никой не знае дали това все още продължава, но предполагам, че още подслушват, казва той.
БТА