Храм в България по-стар от пирамидите
За учените това е сензация: при разкопки в светилището на митичния гръцки певец Орфей те попаднаха на слой от каменно-медната епоха (4300 – 2200 г. пр. Хр.). Там намериха както култови предмети, така и останки от постройки. Те доказват ранния произход на храма от някогашна Тракия. Култовото място е близо до село Татул, недалеч от град Кърджали, на около 250 км югоизточно от София. „Преди 6000 години на това място е възникнало светилище”, твърди българският археолог Николай Овчаров.
„Тук е имало жертвоприношения на елени и диви прасета”, убеден е обичаният в България професор, наричан „Индиана Джоунс”. От бронзовата епоха произлизат повече от 30-те жертвени олтара, на които е предсказвано бъдещето. Овчаров смята, че през второто хилядолетие преди Христа на това светилище е бил почитан и митичният певец Орфей.
Забележителният гроб на Орфей
Светилището е изградено през каменно-медната епоха в естествените скали. През бронзовата епоха хората са придали на най-големите камъни определена форма. Те са издълбали с длето скалите на хълма в пирамидална форма, но пирамидата е била без връх. Вътре е направена забележителна огромна гробница. Предполага се, че това е символичният гроб на Орфей. На южната страна на скалата има втори гроб със страничен отвор. При ритуалите виното е течало в малките канали по края му.
Осем големи каменни стълби водят от „гроба на Орфей” към тракийски храм с олтар в скалите. Намира се само на няколко метра под пресечената пирамида. Храмът има почти квадратна форма и е построен от огромни камъни. Запазен е до шестметрова височина. Целият „свещен хълм” край Татул е ограден от каменна стена.
Първият открит надземен храм в Тракия
Много народи са оставили следи на Балканите след античността. Сред тях са и траките. През античността техните племена се заселили на Балканите, където е била Тракия, обхващала части от днешна Румъния, България, Гърция и Турция. Според Овчаров светилището на Татул е първият надземен храм в Тракия, открит досега.
Култовото място на Орфей в източната част на Родопите е било използвано до началото на пети век след Христа. След това траките приемат християнството. Цивилизацията им упада, защото не са притежавали нито писменост, нито народностна памет.