Ислямистки терор в Париж. Поне 118 убити. Извънредно положение (обновена)

С викове „Алах акбар“ въоръжени хора откриха стрелба на четири различни места в Париж късно тази вечер. Световните медии съобщават за различен брой загинали.

В същото време в района на Стад дьо Франс са чути три експлозии. Там се играе приятелската футболна среща между Франция и Германия. Мачът не е прекъснат. Президентът Франсоа Оланд е бил на стадиона и е бил евакуиран. Там са загинали поне трима души от осколките на взривовете.

118 души бяха убити при стрелби и експлозии на седем места във френската столица Париж, съобщи полицията. Неутрализирани са петима терористи.
В специално обръщение френският президент Франсоа Оланд обяви, че е издал специален указ за затваряне на границите и за обявяване на извънредно положение в страната. Френските медии съобщиха, че Оланд е бил сред зрителите на стадион „Стад дьо Франс“, в района на който са се чули две експлозии.

В същото време буквално всяка минута се появяват все нови и нови данни за атаките в Париж. Очевидци съобщават за престрелка в Националния център по изкуства и култура Жорж Помпиду в 4-и район на Париж. Впечатленията са, че в терористичната акция са задействани десетки бойци.

Станаха известни и подробности около заложническата криза в театър Батаклан. Група въоръжени нападатели са нахлули в него по време на концерт на американска рок група и започнали да стрелят в тавана, а след това и в хората, които се втурнали в панически бяг навън. По думи на очевидци нападателите крещели „За Сирия!“

Също по разкази на очевидци първото нападение от серията атаки, на парижкия ресторант „Малката Камбоджа“ е станало почти по едно и също време с взривовете около стадиона. Около 22.10 ч. неизвестен нападател с автомат Калашников и викове „Аллах акбар“ се втурнал в заведението и започнал да стреля в посетителите. Друг нападател атакувал бар „Карийон“ на ул. Алибе.

Най-кървавото нападение беше извършено в зала „Батаклан“, докато в нея имало концерт. Първоначално беше съобщено, че там са били убити най-малко 15 души, а около 60 са взети за заложници. Имаше съобщения за стрелба и експлозии край залата. Нападателите ѝ викали, че отмъщават на Франция за Сирия, съобщи френската телевизия БМФ, като се позовава на думите на очевидци.

Около 1 ч. местно време (2 ч. наше време) силите за сигурност щурмуваха залата и полицията съобщи, че на мястото има около 100 жертви.

Поне седем взрива бяха чути по време на щурма, съобщи радио „Франс енфо“. „Първите шест избухнали в началото на операцията, проведена от две спецподразделения – РЕД на френската полиция и БРИ на парижкия отдел за борба с бандитизма и тероризма. След това настъпи прекъсване от около 20 минути. После прозвуча последният силен взрив“, посочва радиото. Убити бяха най-малко трима нападатели.

Оцелял разказа, че терористите са били облечени в черно и въоръжени с автомати „Калашников“. Те нахлули и открили безразборна стрелба по множеството.

Преди равносметката от „Батаклан“ се съобщаваше за други най-малко 40 убити при серията нападения в града. Полицията обяви, че общо жертвите са 140, но по-късно броят им беше намален на 118.

Атакувани бяха два ресторанта (Le Petit Cambodge и Le Carillon) и кафене в центъра на Париж. Нападение беше извършено и близо до „Стад дьо Франс“, като има съобщения, че там се взривил атентатор самоубиец.

Местното радио „Европа 1“ съобщи за стрелба край търговски център в центъра на Париж. Кметството на града предупреди в „Туитър“ жителите на града да не излизат от домовете си. В 10-ти и 11-ти район на Париж, в което се намират обектите на атаките, са изпратени войници, които да обезопасят района.

В района на „Стад дьо Франс“ сапьори правят оглед на терена, съобщава радио „Франс Енфо“. В съобщението се казва, че е открито и обезвредено самоделно взривно устройство, направено с газова бутилка за битови нужди. Търсенето на други експлозиви продължава.

„Шокиран съм от събитията тази вечер в Париж. Нашите мисли и молитвите ни са с френския народ. Ще направим всичко възможно, за да помогнем“, написа британският премиер Дейвид Камерън в „Туитър“.

„Ще направим каквото е нужно и ще работим с Франция, за да изправим тези терористи пред правосъдието“, каза президентът на САЩ Барак Обама в извънредно изявление от Белия дом.

По БТА

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.