ТВ-игрите крадат ли, крадат. Боби Цанков „дава“ 50 000 лв. награди на ден
Осъденият за измами водещ с ново предаване в 7дни ТВ
Преди няколко месеца e-vestnik описа Как ТВ-игрите обират зрителите в България и направи сравнение със същите игри във Великобритания. Неотдавна там стана скандал след разкритие, че зрители на частния британски канал GMTV звъняли и изпращали SMS-и напразно в една от игрите на телевизията, защото победителите се определяли много преди края на шоуто.
В резултат Британският регулатор наложи на телевизията санкция – 2 милиона паунда, която според медийния експерт Нели Огнянова е най-голямата засега в цялата история на британското регулиране.
Отделно от това, британците се заеха да променят законодателството си, така че в бъдеще да не се допускат подобни измами. Обсъжда се предложение ТВ-игрите с награди да бъдат регулирани чрез закона за хазарта, както е с бингото, рулетката, покера и др. В момента, заради това, че участникът проявява някакво познание и решава ребуси, игрите с въпроси и награди не се водят хазартни нито във Великобритания, нито в България.
Британците съставят нови наредби, глобяват измамниците, заплашват телевизии с отнемане на лиценза, настояват за ясни и прозрачни правила. В същото време в България старите методи за ловене на шарани се прилагат с пълна сила. Водещите се държат като недосегаеми за закона, бомбардират зрителя с лъжи и го обират, докато му внушават, че е късметлия.
Падение и възраждане на Боби Цанков
В тази ситуация на безотговорност от страна на регулатора – Съвета за електронни медии (СЕМ) и при липсата на закони, по които да се търси отговорност от телевизиите, гуруто на тв- и радио игрите Боби Цанков за пореден път се възражда от пепелта в телевизия 7 дни ТВ.
На 27 юни 2006 година Софийският районен съд за втори път официално осъди Боби Цанков на 3 години затвор условно с 5-годишен изпитателен срок по обвинение в измама на потенциален рекламодател на радио „Вива”. Ищецът по делото доказал, че е изпратил есемес от мобилния си телефон в предаване на радио „Вива“. След 5 минути на телефона му се обадил водещият Боби Цанков, който обяснил, че ще рекламира фирмата на потърпевшия по 10 пъти дневно до края на годината, ако получи в замяна 1 500 лв. Водещият прибрал парите, а рекламата не била излъчена.
Освен че това е втората присъда за измама на Боби Цанков, в момента срещу него има още много висящи разследвания за измами на хора от цялата страна. По най-шумното дело срещу него, образувано след жалба на бизнес дамата Ваня Червенкова, той бе оправдан на първа инстанция. Тя твърдеше, че Боби я е обрал с 50 хил. лв.
Миналата година на пресконференция министърът на вътрешните работи Румен Петков демонстративно обяви, че Боби Цанков оглавява личния му списък от над 50 престъпници с висящи дела, срещу които ще се провежда ускорено и безкомпромисно разследване. За да подчертае своята решителност, шефът на МВР обеща да връчи тази папка и на главния прокурор, и на Станишев.
Днес (не е ясно дали в резултат на решителната намеса на министър Петков или въпреки нея) Боби Цанков е на свобода и води нова игра със скъпи есемеси и обаждания по 7 дни ТВ. Предаването е с награден фонд около 50 хиляди лева. Обещават се също и предметни награди – плазмени телевизори и други. За съжаление на лапнишараните, които си харчат парите за предаването на Боби Цанков, тези награди никой не ги печели.
Според българския Закон за радиото и телевизията съдържанието на игрите се контролира от телевизията, в която се излъчват. Потърсихме за коментар изпълнителният директор на 7 дни ТВ Велизар Енчев, който припряно каза по телефона, че в момента усилията на целия екип на телевизията, включително и неговите, са съсредоточени в отразяването на кметските избори. „Пишете, че това за нас е външна продукция”, каза Енчев, затвори телефона и го изключи за по-нататъшни обаждания.
[swf] data=“http://www.youtube.com/v/pmV3TF38shc“, width=“425″, height=“350″ [/swf]
От Комисията за защита на потребителите за пореден път се оправдаха с липсата на закон, по който да търсят отговорност от телевизиите при случаи на измама по време на телевизионни игри.
„Тези игри са направени за наивници – който схваща хитрината на водещите, не се обажда и не си харчи парите, а който не схваща – той пък не се оплаква, така че при нас няма жалби от пострадали потребители”, каза Богомил Николов, председател на Българската национална асоциация на потребителите.
Колко триъгълника виждаш?
В продължение на 4 години всяка вечер в „Ало, къщата” задаваха въпроси и раздаваха награди, предаването бе спряно, а крилата фраза на Зара: „Колко триъгълника виждаш?” остана в историята. Въпреки това, единствените официални и открити отговори по темата за телевизионните игри получихме от Гергана Данова, директор „Интерактивни проекти” в Нова телевизия (НТВ). Тя уточни, че в момента по НТВ върви само една игра с въпроси и награди – „Големият въпрос”.
Ето как протече разговорът с Гергана Данова:
– Контролирате ли съдържанието на игрите с въпроси и награди от типа на „Ало, къщата”, които се излъчват по Нова телевизия?
– Играта „Ало, къщата” е лицензиран формат на „Ендемол” – Холандия. Фирмата идва тук и монтира на място софтуер, от който ние не може да мръднем нито наляво, нито надясно, освен да сменяме езика. Когато има брой на триъгълници или правоъгълници, този софтуер е готов – вариант за грешка вътре няма.
– Водещите отправят доста подвеждащи послания към публиката – например, карат ги да се обаждат, когато има лесна загадка и не включват никого в ефир, с което не дават възможност някой да спечели реално?
– Дават възможност, но на края на предаването – зависи от механизма на самата игра. Всяка игра, независимо дали е 45 минути или е час и половина, има определен механизъм, има определени жокери. Редакторката подава на водещата какво да каже. Ако е игра за 45 минути, не може да направим 3 игри. Просто защото бюджетът ни, наградният ни фонд е определен.
– Защо не се казва на хората, че до края на предаването няма да се включват зрители на живо?
– Практиката на тези игри не е такава. Какво предлагате – да стартира едно предаване и да кажем – ще включим днес двама зрителя.
– Да – тогава хората ще могат да преценят дали си заслужава да си харчат парите.
– Това е цяла наука. Стартира една игра. Вижда се трафикът по нея и се казва, че тази игра не върви. Спира се, сменя се играта, дават се парите на зрителя, които са написани и започва втора игра. Ние може в една вечер да пуснем 4 игри, може да пуснем и една.
– Следите ли колко приходи има от една игра?
– Как да проверим колко приходи има – аз не мога да сравня пазара в Испания, Франция, Холандия с нашия пазар. По света приходите са огромни. При нас не е така, защото пазарът ни на реално играещи хора е не повече от 500 000. От тези 500 000, ако този месец играят 20 000 е пак добре, така че аз не мога да сравня един бюджет с друг бюджет.
– Има ли етични правила, които да се спазват от водещите?
– Няма, защото „Ало, къщата” тече по нашата телевизия в продължение на 4 години. За тези 4 години над 500 000 човека в България са спечелили пари от тази игра.
– Това изглежда невъзможно?
– Представете си, ако на вечер наградният ни фонд беше 3 000 лева, за 4 години всеки ден без събота и неделя какви пари сме раздали. Аз не смятам, че това е неморално или неетично. Това е за определена аудитория, която иска да играе. Има много по-неетични игри по кабелните телевизии, където се обявяват суми от по 50-60 хил. лева, които повече никога не се дават. Давам ви за пример предаването на Боби Цанков. Което е буквално пералня на пари. Нова телевизия е имала 2 такива игри – едната е „Ало, къщата”, която вече е спряна, а другата е „Големият въпрос”, която продължава. Ние имаме реално отговорили на въпросите и спечелили хора, при нас няма никаква лъжа. Всеки, който иска да провери обаждането си, отива при продуцента, показва му се софтуера, вижда се в колко часа се е обаждал, колко пъти, как е бил изтеглен и т.н. Ние не лъжем хората, че ще дадем едни пари, а после да не ги даваме.
– Давате възможност на зрителя да си провери честността на играта, така ли?
– Ако има желание, обажда ни се, отиваме при продуцента на „Големият въпрос“, който в момента е Ай Ем Еф, който може да му покаже всичко. Водили сме хора за „Ало, къщата”.
– Има ли гаранция, че хората не се въвеждат в заблуждение?
– Разбира се, че има гаранция. Аз имам достъп до този софтуер като телевизия и във всеки момент мога да проверя – примерно да звънна 10 пъти и да проверя дали ме има в софтуера. Също така – когато се натисне едно копче, изтегленият телефон отива в друг раздел на софтуера, аз мога да проверя дали евентуално продуцентите не злоупотребяват – дали този номер е бил изобщо изтеглен, защото аз нямам гаранция дали те не са си написали някой техен познат.
– Правите ли такива проверки?
– Разбира се, това ми е работата.
– Контролирате ли да се изплащат обещаните суми?
– Обещаните суми се изплащат от нашето счетоводство. Всеки божи ден едни пари отиват при едни хора.
– Правилно ли чух, че според вас играта на Боби Цанков по телевизия 7 дни ТВ е пералня за пари?
– Откъде е намерил първо 50-60 хиляди лева на ден награден фонд? Това е наградният фонд на телевизия като Нова ТВ за един месец. След това как ще докаже той, че тези пари не се дават от трафик – ако ги дава от трафик, значи е хазарт. И най-важното – тези пари просто не се дават. Това е буквално правачка на пари, хората се зарибяват, звънят и по-скоро такива предавания трябва да се преследват, отколкото телевизии като нашата.
*Освен към изпълнителния директор на 7 дни ТВ Велизар Енчев, за коментар по темата се обърнахме и към председателя на Съвета за електронни медии Мария Стефанова. И двамата бяха прекалено ангажирани с други неща, за да отговорят на въпроси, но си запазиха правото да го направят в неопределено бъдеще.