Срещата между Ким Чен-ун и Си Цзинпин е послание към Тръмп
Асошиейтед прес
Според анализатори Пекин иска неочакваната среща на върха между Китай и Северна Корея, която се състоя тази седмица, да изпрати послание към Вашингтон, че Китай остава ключов за всяко решение за Корейския полуостров, преди севернокорейският лидер Ким Чен Ун да предприеме историческата си среща с президента на САЩ Доналд Тръмп, казват анализатори.
Китайският президент Си Цзинпин желае да защити стратегическите интереси на Пекин и да гарантира, че Китай ще има думата в процеса, особено когато се стигне до запазването на приятелски режим в Пхенян като буфер срещу силите на САЩ и Южна Корея, разположени от другата страна на 38-ия паралел. Днес американският държавен секретар Майк Помпейо пристигна в Северна Корея, за да финализира подробностите за срещата на върха между Тръмп и Ким – само ден след неочакваната визита на Ким в северния китайски пристанищен град Далян вчера и завчера,
Ким от своя страна демонстрира желанието си за китайска подкрепа в разговорите, по-конкрегно чрез призива си за „поетапен и синхронизиран“ подход към денуклеаризацията, обратно на искането на Тръмп за незабавен край на ядрените му програми.
„Смятам, че Си иска да осуети изненадващ резултат от срещата между Тръмп и Ким“, казва Бони Глейзър от Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон.
Неочакваната среща на Си и Ким в Далян бе втората за малко повече от месец – след предварително обявеното посещение на севернокорейския лидер в Пекин в края на март. Това бе неговата първа визита в чужбина, след идването му на власт преди шест години и ясен знак за трайна връзка между комунистическите съседи въпреки годините на напрежение в отношенията.
Срещата в Далян също бе показателна с това, че се очакваше Си Цзинпин да посети Пхенян, преди Ким отново да се върне в Китай, показвайки, че севернокорейският лидер най-накрая се е съгласил да приеме ролята на „младши партньор“ във връзката след продължителния период на напрегнати отношения, казва Майкъл Маза от института „Американ ентърпрайз“, мозъчен тръст във Вашингтон.
Според Глейзър президентът Си иска да е сигурен, че китайските интереси ще бъдат защитени в преговорите на Северна Корея с Вашингтон. Като минимум, това означава да осигури на Пекин „място на масата“, ако преговорите започнат сериозно“, казва Глейзър.
Ким също така се надява да си осигури помощта на Китай, за да склони Тръмп да бъде по-гъвкав в исканията си за проверимо прекратяване на севернокорейската ядрена програма.
Посрещайки Ким като домакин два пъти преди срещата му с Тръмп, Си също така утвърждава, поне символично, „доминиращата роля на Китай на Корейския полуостров“, смята Маза.
„По-общо казано, ако се заражда нещо като голям пазарлък, Си иска да е сигурен, че това няма да доведе до фундаментална промяна на стратегическата среда в ущърб на китайските интереси“, допълва Маза.
„За Си важното послание е просто че Китай е ключов играч за постигането на решение за Корейския полуостров и срещата (в Далян) цели да потвърди това послание, най-вече към Доналд Тръмп“, казва Стив Цанг, директор на Института за Китай в Лондонската школа за източни и африкански изследвания.
Ким на свой ред вероятно е имал намерение чрез срещата в Далян да сигнализира, че „Китай остава съюзник на Северна Корея и следователно ще е готов да се притече на помощ, ако Тръмп поиска прекалено висока цена за сделка“, заключава Цанг.
БТА